Aktualizacje programów i nowy efekt przezroczystości w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 181

Aktualizacje programów i nowy efekt przezroczystości w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 181

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 8/13/2021, 9:28 PM

Liczba odsłon: 2942

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft sporo uwagi poświęcamy szczegółom związanym z Windows 11, wliczając w to pierwszą falę aktualizacji dołączonych do niego aplikacji, nowy efekt przezroczystości i tworzenia hierarchii wizualnej, a także brakujące i wycięte składniki. Sprawdzamy też nowe karty plików w Office na Androida, zmiany w sierpniowym Patch Tuesday i nowość w aplikacji Xbox na PC, jaką jest wsparcie dla chmury gamingowej. Zapraszamy do lektury!

Kalkulator, Narzędzie wycinanie, Poczta i Kalendarz - aktualizacje w Windows 11

Windows 11 Insider Preview otrzymał wczoraj aktualizację do builda 22000.132, a jedną z głównych jej atrakcji były uaktualnienia aplikacji dla użytkowników kanału deweloperów. Sporo zmian dosięgło aplikacje Narzędzie Wycinanie, Kalkulator, Poczta i Kalendarz. Narzędzie Wycinanie — teraz skonsolidowane z aplikacją Wycinek i szkic — zawiera nową szatę graficzną i funkcjonalności. Kalkulator został przepisany w C# i potraktowany liftingiem kosmetycznym. Wzrosła też jego funkcjonalność. Poczta i Kalendarz z kolei zostały zaktualizowane w nowym stylu wizualnym. Dodano do nich zaokrąglone rogi i inne poprawki, dzięki którym aplikacje dają większe poczucie bycia częścią Windows 11. Podobnie jak wcześniej Poczta i Kalendarz mogą odzwierciedlać motyw systemowy.

Jest to dopiero pierwsza porcja aktualizacji oprogramowania dla Windows 11 i Microsoft zapowiada, że będzie ich więcej. Szczegóły tych zmian możecie sprawdzić w naszym artykule: Kalkulator, Narzędzie wycinanie, Poczta i Kalendarz zaktualizowane dla Windows 11.

Patch Tuesday — jedna główna poprawka dla Windows 10

W drugi wtorek sierpnia wspierane wersje Dziesiątki otrzymały tradycyjnie aktualizacje bezpieczeństwa. Niezwykłe było jednak to, że ostatnie wersje systemu dostały tylko jedną poprawkę (a przynajmniej na listach zmian widniał tylko jeden punkt). Aktualizacja zmieniła domyślne wymaganie uprawnień dla instalowania sterowników podczas używania Point and Print. Po jej zainstalowaniu wymagane będą uprawnienia administratora, by instalować sterowniki. Wszystko to oczywiście w związku z niesławnym PrintNightmare.

Patch Tuesday

Podatności spod szyldu PrintNightmare występujące w Windows to rzecz, której Microsoft stara się zapobiec od ponad miesiąca. Po wydaniu kilku serii aktualizacji zabezpieczeń problemy ciągle powracają, gdy odkrywane są nowe luki w zabezpieczeniach związane z drukowaniem. Saga więc nadal trwa, a jej ostatni rozdział został w tym tygodniu otwarty. O podatności przeczytacie więcej w linkowanym tekście.

Mica - następczyni akrylu w Windows 11

W ramach gruntownego odświeżenia Fluent Design w Windows 11 wprowadzony został nowy materiał o nazwie "Mica". Jest to dynamiczny materiał, który zbliża do siebie kompozycję i tapetę pulpitu oraz który jest dostrzegalny, gdy przeglądamy aplikacje, takie jak Ustawienia i Edge. Mica odpowiada za rysowanie tła wielu okien aplikacji i ustawień, aby stworzyć hierarchię wizualną.

Mica - Fluent Design w Windows 11Mica - Fluent Design w Windows 11

Mica będzie najbardziej powszechnym elementem designu i będzie pokazywać się w samym systemie i aplikacjach. Choć na zrzutach ekranu widzimy półprzezroczyste elementy przywodzące na myśl słynny akryl, to Mica nie opiera się na przezroczystości. Zamiast tego umożliwia rozmycie tła pulpitu za oknem. W kompilacjach Insider Preview zobaczymy Micę w Eksploratorze plików, Ustawieniach, Microsoft Teams i paru innych miejscach.

Mica - Fluent Design w Windows 11

Co ciekawe, Mica została specjalnie zaprojektowana dla wysokiej wydajności w porównaniu choćby do akrylu i jak podaje Microsoft, nie stanowi obciążenia dla zasobów systemu. Optymalizacje renderowania dotarły też do zaokrąglonych rogów, występujących powszechnie w Jedenastce.

Xbox Cloud Gaming dostępny w aplikacji Xbox na Windows

Microsoft wciąż dokłada starań, by uczynić gaming dostępnym każdemu i na całym świecie. Dzięki chmurze nie jest już potrzebny mocny komputer, konsola ani nawet smartfon. Wystarczy w miarę szybki Internet i subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate. Gracze nadal mogą wybrać, czy pobierać i instalować gry na urządzeniu, czy grać błyskawicznie w to, co udostępniane jest poprzez Xbox Cloud Gaming. Teraz mają oni taki wybór również na PC.

Xbox

Microsoft ogłosił, że wprowadza Xbox Cloud Gaming (Beta) do aplikacji Xbox na PC z Windows 10 — dla członków Xbox Game Pass Ultimate w 22 krajach, które uczestniczą w programie Xbox Insider. Użytkownicy nie muszą jednak być Insiderami ani też korzystać z aplikacji Xbox, aby grać w tytuły wydane na Xbox i Windows za pośrednictwem chmury. Posiadacze komputerów, tabletów i smartfonów mogą udać się na stronę xbox.com/cloudgaming, aby dowiedzieć się więcej.

Karty plików zmierzają do Office na Androida

Microsoft zapowiedział, że już w tym miesiącu karty plików trafią do ujednoliconej aplikacji Office na urządzenia z Androidem. W ramach tego wydania karty plików z podglądem zawartości będą dostępne dla plików Worda, Excela, PowerPointa oraz PDF przechowywanych na firmowych i osobistych kontach OneDrive (w przyszłej aktualizacji będą też wspierane pliki Worda i PDF na urządzeniu z Androidem).

Office Android Office Android Office Android

Karty plików oferują bogaty sposób na konsumpcję treści Office'a poprzez wbudowany podgląd, informacje kontekstualne, takie jak osoba, która udostępniła plik i kontekst, w jakim został on udostępniony, a także szybkie akcje na karcie, które pozwalają udostępnić plik lub zatrzymać go w trybie offline. Po wprowadzeniu kart nadal w każdej chwili można powrócić do klasycznego widoku listy, stukając jego ikonę w przełączniku widoków. Karty plików będą udostępniane użytkownikom Office na całym świecie w przeciągu następnych tygodni.

Czego tak naprawdę brakuje w Windows 11?

Microsoft uśmierca funkcje, które według niego nie są używane albo stały się zbędne. Oczywiście zawsze wywołuje to kontrowersje — tym większe, im dana funkcjonalność wydaje się niezbędna grupie wiernych użytkowników. W tym tygodniu przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy, których brak może doskwierać użytkownikom Jedenastki.

Pasek zadań z lewej strony w Windows 11

W naszym artykule szerzej omawiamy choćby takie składniki i czynności, jak menu kontekstowe i inne funkcjonalności paska zadań, operacja "przeciągnij-i-upuść", preinstalowane aplikacje, możliwości personalizacji i inne wycięte elementy. Warto zapoznać się z tą listą przed ewentualną aktualizacją do Windows 11!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!