Aktualizacje Insider Preview mogą wkrótce nie przekraczać 1 GB

Aktualizacje Insider Preview mogą wkrótce nie przekraczać 1 GB

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/3/2017, 12:25 PM

Liczba odsłon: 2354

W listopadzie zeszłego roku Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowej technologii dostarczania aktualizacji Unified Update Platform (UUP). Pierwszymi, którzy za jej pomocą pobrali nowe buildy, byli Windows Insiderzy. UUP zadebiutowało w Windows 10 Mobile (14959), a następnie trafiło na PC-ty (14986). Istotną cechą UUP jest zmniejszenie rozmiarów pobieranej aktualizacji. Co się w tej materii zmieniło?

Unified Update Platform zamiast pobierać build w całości, redukuje pakiety do pobrania w taki sposób, by zawierały jedynie te elementy, które zmieniły się w stosunku do wersji, którą zainstalowano już na maszynie użytkownika. W przypadku, gdy różnice między wersjami nie są duże, rozmiary aktualizacji mogą się zmniejszyć nawet o 65%, dochodząc do zaledwie 1 GB, co oznacza sporą oszczędność czasu i transferu danych. Model wejdzie w życie do standardowego wydania Windows 10 po premierze Creators Update w kwietniu tego roku. Tymczasem już teraz możemy zaobserwować różnice między nowym i "kanonicznym" sposobem aktualizacji.

Jak będzie wyglądać przeskoczenie z jednego głównego wydania Windows 10 na kolejne? "Użytkownicy mogą spodziewać się zmniejszenia rozmiaru pobierania o 35%, gdy przechodzą z jednej głównej aktualizacji Windows do innej. Użytkownicy wersji detalicznej po raz pierwszy otrzymają kod klienta UUP jako część Creators Update. Stąd też pierwszych korzyści z 'różnicujących' pakietów do pobrania mogą się spodziewać, aktualizując z Creators Update do następnej aktualizacji funkcjonalnej Windows" - tłumaczy Microsoft.

Firma podkreśla też, że różnice między zawartością kompilacji Insider są dużo mniejsze, niż między kolejnymi głównymi wydaniami ogólnodostępnej wersji Windows 10. Jest tak ze względu na częstotliwość aktualizowania, którą mierzymy w tym przypadku nie w tygodniach, lecz długich miesiącach. Wszystko wskazuje więc na to, że przejście na Redstone 3 w drugiej połowie tego roku będzie dużo łatwiejsze i szybsze, niż migracja do Anniversary Update czy Creators Update.