Aktualizacja wymagań sprzętowych Windows 10. Co się zmieniło?

Aktualizacja wymagań sprzętowych Windows 10. Co się zmieniło?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/23/2016, 3:36 PM

Liczba odsłon: 3443

Microsoft robi wszystko, by umożliwić uruchomienie Windows 10 na możliwie najszerszym spektrum urządzeń, wliczając w to komputery PC, tablety, smartfony, układy IoT, a nawet nieco bardziej egzotyczne urządzenia, jak HoloLens czy Xbox One. Mimo chęci dotarcia do wszystkich, Windows 10 ma swoje mniej lub bardziej restrykcyjne minimalne wymagania sprzętowe, które od pierwszego ogłoszenia wielokrotnie się zmieniały. Zwykle są to szczegóły, które mogą zaważyć na dostępności danej edycji systemu dla określonych urządzeń. Microsoft zaktualizował właśnie wymagania edycji Mobile i standardowej dla PC/tabletów. Pozwoli to producentom OEM wybrać z większej palety możliwych opcji.

Jak zobaczycie w tabelce poniżej, aktualizacja bierze na celownik wyświetlacze urządzeń. Od teraz Windows 10 w edycji desktop (która obejmuje też tablety, 2-w-1, laptopy i wszystko-w-jednym) wymaga ekranów o przekątnej 7 cali. Ta w zasadzie niewielka zmiana (dawniej wymagane było 8 cali) na nowo definiuje urządzenia, leżące na styku świata mobilnego i desktop. Dzięki temu urządzenia 7-calowe także mogą korzystać z Windows 10, a nie jak dawniej, tylko z Windows 10 Mobile. Pewną zmianę wprowadzono także dla systemu mobilnego. Urządzenia z Windows 10 Mobile mogą teraz posiadać ekran o przekątnej 9 cali, podczas gdy dawniej maksimum wynosiło 7,99 cali.

Choć w kwestii ekranów nowe wymagania idą na rękę producentom i użytkownikom, Microsoft zmienił też zasady, dotyczące pamięci RAM. Wcześniej poszczególne wersje Windows 10 - 32-bitowa i 64-bitowa - wymagały odpowiednio 1 GB i 2 GB RAM. Od teraz wszystkie urządzenia desktop muszą mieć 2 GB RAM. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich edycji Windows 10. Edycja mobilna wymaga bowiem 1 GB, serwerowa 512 MB, a IoT Core zaledwie 256/512 MB pamięci operacyjnej. Zmiana ta uderzy przede wszystkim w grono posiadaczy naprawdę starych maszyn, bowiem od kilku lat 4 GB czy nawet 8 GB pamięci RAM to już w zasadzie standard. 2 GB to jednak absolutne minimum, by system i aplikacje użytkownika mogły działać płynnie.

Większość zmian w wymaganiach zapewnia producentom OEM większą wolność w doborze podzespołów i preinstalowanej wersji systemu. Dzięki nim będziemy mogli ujrzeć "Mobilne Okienka" na 9-calowych phabletach czy Windows 10 dla PC na tabletach niewiele większych od przeciętnego smartfona.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia