Aktualizacja ułatwień dostępu w Microsoft Edge i nowa funkcjonalność obramowania

Aktualizacja ułatwień dostępu w Microsoft Edge i nowa funkcjonalność obramowania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/12/2021, 4:57 PM

Liczba odsłon: 2205

Niedawno ułatwienia dostępu otrzymały aktualizację na Windows 11, a nowa nazwa tej kategorii to po prostu "Dostępność". Teraz kolej na Microsoft Edge. Nowa strona ustawień ułatwień dostępu w przeglądarce gromadzi je wszystkie w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej je znaleźć. Ponadto do tych technologii wspomagających dołączyła jeszcze jedna funkcjonalność, która ułatwi skupienie uwagi na bieżącym obszarze strony, na przykład na polu tekstowym. Szczegóły poniżej.

Do tej pory ułatwienia dostępu w Edge były rozproszone po różnych miejscach i nie miały własnej strony w Ustawieniach. Wreszcie się to zmieniło. Edge Canary w kompilacji 94.0.979.0 wprowadza nową zakładkę Ustawień — Ułatwienia dostępu. W tym miejscu znajdują się wszystkie technologie towarzyszące dostępne wraz z przeglądarką. Zostały one podzielone na trzy sekcje. Pierwsza, która sprawia, że Microsoft Edge będzie łatwiejszy do zobaczenia, zawiera opcje pokazywania dobrze widocznego obramowania wokół obszaru skupienia na stronie, skalowanie stron i skrót do ustawień napisów. Druga sekcja ułatwia używanie Edge i zawiera opcje pytania o zamknięcie wielu kart, pokazywania minimenu podczas zaznaczania tekstu, pokazywania menu pobierania po rozpoczęciu pobierania i skrót do dalszych informacji o funkcjach dostępności w Edge. Ostatnia z sekcji — klawiatura — daje dostęp do opcji nawigacji po stronach przy użyciu kursora tekstowego, użycia F12 do otwierania narzędzi programistycznych oraz zawiera link do informacji o skrótach klawiszowych w Microsoft Edge.

Ułatwienia dostępu w Edge

Pierwszym ustawieniem z sekcji widoczności jest jeszcze nieprzetłumaczone "Show a high visibility outline around the area of focus on the page". Po włączeniu jego przełącznika wokół obszarów skupienia (aktywnych w danej chwili elementów) wyświetlane będzie dobrze widoczne obramowanie. Jest ono wyświetlane wokół klikanych przycisków i pól tekstowych, aby ułatwić użytkownikowi skupienie się na nich. Dobrą widoczność zapewnia ciemne obramowanie przy jasnym motywie i jasne obramowanie przy ciemnym. Działa to jednak bardziej na zasadzie potwierdzenia kliknięcia niż stałego podświetlania aktywnego elementu, by przykładowo ułatwić do niego powrót. Obramowanie po chwili zanika.

Edge

Nowa strona ułatwień dostępu oraz funkcjonalność obramowania są na razie dostępne tylko w Edge Canary. Przy dobrych wiatrach te nowości trafią do mainstreamowego wydania Edge w ciągu 4-6 tygodni, a zapewne już w przyszłym tygodniu będą mogli je testować Insiderzy siedzący na Edge Dev.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia