Aktualizacja układu Eksploratora plików w Windows 10 (build 21337 w Dev Channel)

Aktualizacja układu Eksploratora plików w Windows 10 (build 21337 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2021, 7:27 PM

Liczba odsłon: 4799

Windows 10 Insider Preview otrzymał dziś dość sporą aktualizację w kanale deweloperów. Build 21337 (RS_PRERELEASE) wprowadza do systemu całkiem pokaźny zbiór ulepszeń Pulpitów Wirtualnych, dzięki którym możemy je personalizować i przenosić na więcej sposobów, a także dostęp do trybu Auto HDR na PC, zmiany układu Eksploratora plików, zmiany w Ustawieniach, aktualizacje preinstalowanych aplikacji i oczywiście poprawki błędów. Pełna lista zmian poniżej.

Co nowego w kompilacji 21337 w Dev Channel?

Personalizacja i przenoszenie pulpitów wirtualnych

Microsoft odpowiada na feedback od użytkowników pragnących więcej kontroli nad pulpitami wirtualnymi. Począwszy od tej kompilacji, zyskują oni możliwość zmiany kolejności i personalizacji tła każdego wirtualnego pulpitu! Aby to przetestować, wystarczy dodać nowy pulpit w Widoku zadań (Win + Tab).

Pulpity wirtualne

Pulpity wirtualne (Virtual Desktops) pomagają nam oddzielić różne zadania lub środowiska pracy na jednym PC. Aby jeszcze lepiej je uporządkować, możemy teraz dowolnie zmieniać ich kolejność w Widoku zadań. Wystarczy chwycić miniaturę i wykonać gest przeciągnij-i-upuść, tak jak na animacji poniżej.

Pulpity wirtualne

Istnieją też dwa dodatkowe sposoby zmiany kolejności wirtualnych pulpitów: kliknięcie miniatury prawym przyciskiem i wybranie "Przenieś w lewo" lub "Przenieś prawo" z menu kontekstowego oraz skierowanie fokusa na miniaturę za pomocą nawigacji na klawiaturze i użycie kombinacji Alt + Shift + Strzałka w lewo/prawo.

Auto HDR Preview dla PC

Nowy tryb Auto HDR jest już dostępny dla gier pecetowych. Po jego włączeniu na obsługującym go gamingowym PC, automatycznie uzyskamy piękną grafikę HDR na ponad 1000 gier DirectX 11 i DirectX 12. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule: Auto HDR z Xbox Series X/S dostępny teraz na PC z Windows 10. Jak to włączyć?.

Aktualizacja układu Eksploratora plików

Domyślny układ Eksploratora otrzymał dodatkową przestrzeń między elementami. Dla użytkowników, którzy preferują bardziej zwarty układ, w opcjach widoku dostępne jest ustawienie "Użyj trybu kompaktowego", które przywraca klasyczny układ Eksploratora plików.

Nowy układ Eksploratora plików

Microsoft podkreśla, że UX tego przełącznika nie jest jeszcze ostateczny. Poziom odstępów między elementami został zaś zaprojektowany dla lepszej spójności z nowoczesnymi doświadczeniami XAML. Powinien on także ułatwiać korzystanie z Eksploratora na ekranach dotykowych.

Aktualizacja ustawień podpisów kodowanych

Dzięki feedbackowi testerów Microsoft opracował aktualizację strony w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Słuch > Podpisy kodowane.

Ułatwienia dostępu

Aktualizacje preinstalowanego oprogramowania

Notatnik jest teraz aktualizowany poprzez Microsoft Store

Notatnik - ikona

Słynną aplikację Notatnik można teraz aktualizować w Microsoft Store — niezależnie od aktualizacji systemu. Ma on także nową ikonę i został *wypromowany*, odchodząc z folderu Akcesoria systemu i zajmując swoje własne miejsce w menu Start.

Windows Terminal teraz jako aplikacja preinstalowana

Windows Terminal - ikona

Promocję do rangi aplikacji dołączanej do Windows 10 zaliczył Windows Terminal — aplikacja dobrze znana naszym Czytelnikom. Dla przypomnienia: Windows Terminal to nowoczesna, szybka, wydajna, potężna i produktywna aplikacja terminala do obsługi narzędzi wiersza poleceń, takich jak CMD, PowerShell i Windows Subsystem for Linux (WSL).

Power Automate Desktop również jako aplikacja preinstalowana

Power Automate Desktop - ikona

Power Automate Desktop dołączył do grona aplikacji dostępnych wraz z Windows 10. Aplikacja ta pozwala zautomatyzować webowe i dekstopowe aplikacje na pulpicie Windows, naśladując akcje interfejsu użytkownika, takie jak kliknięcia i wprowadzanie z klawiatury. Pozwala też połączyć te akcje z predefiniowanym wsparciem dla aplikacji, takich jak Excel, pomagając zautomatyzować powtarzające się zadania. Power Automate Desktop znajdziemy w folderze Akcesoria systemowe w menu Start. Warto przypomnieć, że na konferencji Ignite w zeszłym roku Microsoft zapowiadał, iż Power Automate Desktop będzie dostępny dla użytkowników Windows 10 bez dodatkowych kosztów. No i jest!

Aktualizacje integracji WordPada

WordPad - ikona

Microsoft dodał kilka pomniejszych zmian, aby uczynić Word i Notatnik lepiej widocznymi i chętniej wybieranymi przez użytkowników. Jeśli jednak WordPad jest dla Was ulubionym edytorem, to spokojnie — nadal jest dostępny.

Zmiany i ulepszenia

 • Wdrażany jest nowy design okna kandydata w edytorach IME japońskim, chińskim tradycyjnym i hindi.
 • Microsoft aktualizuje panel Emoji, aby wspierał wyszukiwanie w większej liczbie języków, wliczając w to amharski, białoruski, czirocki, filipiński, farerski, islandzki, khmerski, mongolski (cyrylica), birmański, sindhi, serbski (cyrylica), serbski (alfabet łaciński), suahili, tajski, turkmeński, tonga, uzbecki (alfabet łaciński) i kantoński (tradycyjny).
 • Podgląd witryn przypiętych do paska zadań z Edge w czasie rzeczywistym jest teraz udostępniany wszystkim Insiderom.

Poprawki

 • Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci w DWM.
 • Rozwiązano problem prowadzący do błędów przy próbie uruchomienia Ustawień poprzez URI.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po kliknięciu przycisku "Opcje zaawansowane" w ustawieniach Windows Update.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się wielu aplikacji x64 na urządzeniach AMR64, zwłaszcza w scenariuszach obejmujących zawartość wideo lub DRM. Nie wysypują się już między innymi: Microsoft Translator, BlueJeans, The CW, Alexa, Astroneer i Epic Games Launcher.
 • Rozwiązano problem z ikoną aplikacji Zabezpieczenia Windows na pasku zadań, która pokazywała, że potrzebne jest działanie, choć sama aplikacja nie oferowała żadnych.
 • Rozwiązano problem z ikoną aplikacji Zabezpieczenia Windows na pasku zadań, która nie odpowiadała.
 • Rozwiązano problem z zawieszaniem się niektórych gier po zablokowaniu i odblokowaniu urządzenia, gdy gra była otwarta na pełnym ekranie. Mogło to skutkować także zawieszeniem się po wykonaniu skrótu Alt + Tab.
 • Rozwiązano problem z miganiem po najechaniu kursorem na ikony i przyciski w niektórych aplikacjach.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwaną utratą danych logowania w aplikacjach wśród Insiderów na urządzeniach połączonych z domeną po ich aktualizacji.
 • Rozwiązano problem z narzędziem System File Checker (SFC), które mylnie twierdziło, iż znalazło uszkodzone pliki, w trakcie jego pierwszego uruchomienia po aktualizacji.
 • Rozwiązano problem powodujący pokazywanie błędu 43 dla niektórych zasilaczy UPS w Menedżerze zadań.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się werfault.exe.
 • Rozwiązano problem prowadzący do ekranu zatrzymania z błędem IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, a także uniemożliwiający wybudzenie urządzenia z uśpienia.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym wyświetlaniem się ekranu przywracania funkcji BitLocker po aktualizacji do ostatnich buildów w Dev Channel.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się ctfmon.exe, co wpływało na niezawodność wprowadzania głosowego (WIN + H).
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się ctfmon.exe, do którego dochodziło po przełączeniu się do Microsoft IME, będąc w sesji zewnętrznego IME.
 • Rozwiązano problem z Wyszukiwaniem, które nie otwierało się po kliknięciu pola wyszukiwania na pasku zadań.

Znane problemy

 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Podgląd istniejących przypiętych kart witryn jest dopiero udostępniany wszystkim Insiderom. W międzyczasie można odpiąć stronę z paska zadań, usunąć ze strony edge://apps i przypiąć ponownie.
 • Mogą wystąpić różne problemy z Wiadomościami i zainteresowaniami (News and interests).
 • [ARM64] Insiderzy, którzy zainstalowali poglądową wersję sterownika graficznego Qualcomm Adreno na Surface Pro X, mogą doświadczyć zmniejszenia jasności ekranu. Zostanie to rozwiązane w przyszłej aktualizacji.
 • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z utratą połączenia z Internetem na niektórych urządzeniach z adapterami sieciowymi Realtek ze sterownikiem w wersji 1.0.0.4.
 • Microsoft bada problemy z wyświetlaniem gier jedynie w 60Hz na niektórych monitorach z wysoką częstotliwością odświeżania.
 • Wysuwane menu "Sieć" na ekranie logowania nie otwiera się w tym buildzie, co uniemożliwia połączenie się z nową siecią przed zalogowaniem.
 • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu występującego w poprzednim buildzie u użytkowników z wybranymi sterownikami NVMe, którzy mogą doświadczać zresetowania dysku lub błędów zatrzymania WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Jeśli byliście na to narażeni w buildzie 21332, możecie zechcieć wstrzymać aktualizacje.
 • Microsoft bada raporty od użytkowników, których urządzenia otrzymują błąd zatrzymania DPC_WATCHDOG_ERROR. Jeśli doświadczyliście tego w buildzie 21332, możecie zechcieć wstrzymać aktualizacje.
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia