Akcesoria dla Surface Pro 4 kompatybilne z jego poprzednikiem

Akcesoria dla Surface Pro 4 kompatybilne z jego poprzednikiem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/23/2015, 5:24 PM

Liczba odsłon: 3044

Surface Pro 4 okazał się dla Microsoftu tegorocznym powodem do dumy, jednak wielu użytkowników wciąż pozostaje przy kultowym Surface Pro 3. Nowa generacja tabletu ("który może zastąpić laptopa") to także nowe dedykowane akcesoria. Mamy dobre informacje dla tych, którzy nie zdecydowali się na wymianę tabletu na nowszy. Akcesoria dla Surface Pro 4 są zgodne z Surface Pro 3, dzięki czemu wiele nowych rozwiązań można wprowadzić do tabletu starszej generacji, dając mu nowe życie.

Przykładem może być pióro dotykowe Surface Pen. Wbudowany w urządzenie górny przycisk służy nie tylko do klikania i uruchamiania aplikacji/tworzenia zrzutów ekranu. Równie dobrze możemy użyć go do usuwania tekstu lub grafiki. Aby wymazać, należy odwrócić pióro i użyć górnej części jako gumki. Pióro Surface Pen (w wersji Surface Pro 4) można sparować z Surface 3, Surface Pro 3, Surface Pro 4 lub Surface Book. By tego dokonać, należy wykonać następujące kroki:

Krok 1: Przejdź do menu Start, a następnie wybierz pozycje Ustawienia > Urządzenia > Bluetooth.
Krok 2: Upewnij się, że funkcja Bluetooth jest włączona. Jeśli pióro Surface znajduje się na liście wykrytych urządzeń, wybierz je, a następnie wybierz opcję Usuń urządzenie.
Krok 3: Przytrzymaj wciśnięty górny przycisk pióra przez około siedem sekund, aż kontrolka na płaskiej stronie pióra zacznie świecić się na biało.
Krok 4: Gdy pióro pojawi się na liście urządzeń Bluetooth, wybierz je, a następnie wybierz opcję Sparuj.

Surface Pen

Nowe pióro jest równie kompatybilne z obudową Surface Pro 3. Dzięki magnetycznej powierzchni możemy je zamocować u boku Surface 3, Surface Pro 3 lub dowolnej pasującej powierzchni magnetycznej.

Drugim kluczowym akcesorium dla Surface Pro 4 jest panel klawiatury/osłona Surface Type Cover. Wbudowany w jedną z jego wersji czytnik linii papilarnych umożliwia identyfikację na podstawie odcisku palca. To dobra wiadomość dla posiadaczy starszych Surface'ów. Klawiatura jest zgodna z poprzednimi wersjami Surface, a funkcja logowania za pomocą odcisków palca jest dostępna dla dowolnego modelu urządzenia Surface z systemem Windows 10 na pokładzie. Za uwierzytelnianie tą metodą odpowiada funkcja Windows Hello, dostępna jedynie w Windows 10. Surface Pro 3 może więc także rozpoznawać swojego właściciela po odcisku palca. Inną niewątpliwą zaletą nowego panelu Type Cover jest jego trackpad. W porównaniu do poprzednich generacji panelu, nowa płytka dotykowa jest o 40% większa, posiada inteligentniejszą kontrolę nad gestami (także tymi przypadkowymi) i jest lepiej skalibrowana.

Surface

Niestety nie wszystkie nowości z Surface Pro 4 są dostępne dla jego poprzednika. Biometryczne uwierzytelnianie Windows Hello nie działa tu na przykład z wbudowaną w Surface Pro 3 kamerą. Rozpoznawanie twarzy wymaga bowiem dodatkowego czujnika, który znajduje się na przykład w Surface Pro 4 i w Lumii 950 XL (tutaj jako skaner tęczówki). Niektórzy klienci twierdzą też, że precyzja płytki dotykowej w Type Cover jest daleka od ideału. Microsoft tym osobom proponuje skorzystanie z Arc Touch Mouse Surface Edition. Jest to specjalna edycja bezprzewodowej myszy, zgodna ze wszystkimi urządzeniami Surface. Wyróżnia ją m. in. ponad 9-metrowy zasięg.

Nowa generacja urządzeń Surface to naszym zdaniem nie krok, a potężny skok w przyszłość. Poprzeczkę podniesiono na tyle wysoko, że przeciętny użytkownik nie odczuwa jeszcze potrzeby kupna nowego tabletu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z Surface Pro 3 zrobić... Surface Pro 3.5. Wsteczna kompatybilność to świetna sprawa.