AVG kasuje dane logowania Firefoksa. Jak to naprawić?

AVG kasuje dane logowania Firefoksa. Jak to naprawić?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/14/2019, 6:24 PM

Liczba odsłon: 1871

Mozilla niedawno zaktualizowała Firefoksa do przełomowej na swój sposób wersji 67. Nie obyło się przy tym bez zgrzytów z innym oprogramowaniem. Chodzi tu konkretnie o wersję 67.0.2, której użytkownicy zauważyli, że ich loginy i hasła przechowywane w przeglądarce przestały być wyświetlane przez menedżera haseł lub zniknęły z okna zapisanych loginów. Problem występuje na komputerach z zainstalowanym pakietem chroniącym AVG.

Na urządzeniach z AVG po wejściu do folderu profilu Firefoksa można zobaczyć "login.json.corrupted". Mozilla zna już ten problem i pracuje nad rozwiązaniem. W międzyczasie można samodzielnie odzyskać utracone dane logowania. Oprogramowanie Avast/AVG znane już było w przeszłości z wywoływania problemów z Firefoksem. Tym razem podczas restartowania systemu uszkodzeniu ulega login.json - plik z zapisanymi loginami.

Reklama

Po zainstalowaniu aktualizacji Firefoksa 67.0.2, kiedy aktywny jest AVG, po ponownym uruchomieniu komputera można zauważyć, że menedżer haseł Firefoksa nie wypełnia już automatycznie pól loginu i hasła, a w oknie logowania brakuje informacji o zapisanych witrynach. We wspomnianym wcześniej folderze znajduje się ponadto plik "json.corrupted" zamiast "logins.json". Nim nadejdzie oficjalne rozwiązanie, dane można przywrócić samemu:

  1. Otwieramy przeglądarkę Firefox.
  2. Wchodzimy do menu Pomoc > Informacje dla pomocy technicznej.
  3. W obszarze Informacje o aplikacji w pozycji Folder profilu klikamy Otwórz folder.
  4. Zamykamy przeglądarkę.
  5. W folderze profilu, jeśli plik logins.json już istnieje, zmieniamy jego nazwę na loginsnew. json (ze spacją), zaś nazwę pliku logins.json.corrupt zmieniamy na logins.json.
  6. Uruchamiamy ponownie Firefoksa. Loginy i hasła powinny zostać przywrócone.

Istnienie problemu potwierdził również Avast. Jest on związany z funkcją ochrony haseł w AVG, która uniemożliwiła Firefoksowi dostęp do magazynu haseł z uwagi na nowy certyfikat. Nowsze wersje pakietu chroniącego nie spowodują już podobno tego problemu. Użytkownicy AVG otrzymają poprawkę w aktualizacji bazy wirusów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia