AMD wraca na rynek mobilny jako dostawca GPU dla Samsunga

AMD wraca na rynek mobilny jako dostawca GPU dla Samsunga

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/3/2019, 7:46 PM

Liczba odsłon: 943

AMD może być jedną z ostatnich firm, które obecnie mogą się kojarzyć ze smartfonami, ale wkrótce się to zmieni. Lata temu firma posiadała Imageon, dział odpowiedzialny za rozwój produktów graficznych dla urządzeń mobilnych o ultraniskim poborze mocy. Imageon został ostatecznie sprzedamy Qualcommowi w 2009 roku, a ten przechrzcił markę na Adreno. Mija dekada, a AMD zapowiada powrót.

Ostatnie dziesięć lat odznaczyło się na rynku mobilnym sporymi zmianami. AMD przez ten czas znajdował się poza obiegiem, ale teraz zamierza powrócić i to w formie partnerstwa z Samsungiem. Zostało ono ogłoszone dzisiaj i zakłada licencjonowanie przez Samsunga technologii graficznej opartej na Radeonie. Technologia zostanie wykorzystana na urządzeniach mobilnych, wliczając w to smartfony. Rozwiązania będą oparte na niedawno ogłoszonej architekturze RDNA, która zapewnia wysoki poziom skalowalności.

Jako że przygotowujemy się na przełomowe zmiany w technologii i odkrywamy nowe możliwości, nasza współpraca z AMD pozwoli nam wprowadzić przełomowe produkty i rozwiązania graficzne na rynek przyszłych aplikacji mobilnych. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z AMD, aby przyspieszyć innowacje w mobilnych technologiach graficznych, które pomogą wnieść przyszłe komputery mobilne na wyższy poziom.
– Inyup Kang, szef działu System LSI w Samsung

AMD ma już ogromne doświadczenie w produkcji procesorów graficznych, więc jego ponowne wejście na rynek mobilny powinno przebiec gładko. Co więcej, technologia Radeon z architekturą RDNA może dać Samsungowi przewagę nad rywalami. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsze produkty będące efektem tej współpracy trafią na rynek.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia