AMD pracuje nad podzespołami dla Xbox One Slim

AMD pracuje nad podzespołami dla Xbox One Slim

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/31/2014, 5:25 PM

Liczba odsłon: 2503

AMD pracuje nad nową generacją chipa, który znajduje się w Xbox One. Mniejszy, tańszy i lepiej schłodzony układ znajdzie się w nadchodzącej konsoli Xbox One Slim.

Informacja pochodzi z serwisu Linkedin.com, w którym Daniel McConnell, Senior SOC Physical Design Manager z AMD, pisze o trwających i podjętych zadaniach. Jednym z nich jest "pomyślne zaplanowanie i wykonanie pierwszego APU dla konsoli do gier Microsoftu, Xbox One, w technologii 28nm, i redukującej koszty pochodnej w technologii 20nm." Oznacza to, że istniejące już w Xbox One (czy PS4) układy 28-nanometrowe zostały zredukowane do technologii 20-nm. Zmniejszając chip, producent może uzyskać lepszą wydajność i niższą temperaturę pracy przy jednoczesnej oszczędności pobieranej energii i kosztów produkcji.

Układy chłodzące

Pozwoli to twórcom Xbox One zredukować wielkość radiatorów i wiatraków (na fotografii powyżej), na których głośną pracę skarżą się niektórzy użytkownicy. Dzięki temu nowa wersja konsoli ukaże się w szczuplejszej wersji o znanej już nazwie - Xbox One Slim. Czy niższe koszty produkcji będą rzutować na cenę detaliczną nowej wersji konsoli? Niektórzy spekulują, że Xbox One Slim będzie jeszcze tańszy od dzisiejszej, standardowej wersji konsoli.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy opracowany przez AMD układ trafi do masowej produkcji. Bez wątpienia czynnik ekonomiczny odgrywa tu tak samo istotną rolę, jak elastyczność układu - możliwość dostosowania go do istniejącej architektury. Prawdopodobnie z nowego układu skorzysta również konkurencyjne Sony. Pozostaje więc zagadką, która z firm jako pierwsza użyje 20-nm technologii do stworzenia 'odchudzonej' wersji swojej najnowszej konsoli.