AI podbija rynek wyszukiwarek i przeglądarek. To był tydzień z Microsoft 255

AI podbija rynek wyszukiwarek i przeglądarek. To był tydzień z Microsoft 255

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/11/2023, 10:00 AM

Liczba odsłon: 2360

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o integracji technologii stojącej za ChatGPT z Microsoft Edge i Bing, możliwościach tworzenia własnych czatbotów, planach integracji ChatGPT z Operą, Notatniku z kartami w Beta Channel, nowych wymaganiach systemowych Edge i Chrome oraz integracji Adobe Acrobat z Edge. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Niezwykłe możliwości AI w Bing i Edge

W tym tygodniu Microsoft prowadził konferencję prasową, na której pokazał nowe możliwości AI w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Edge. Zarówno nowy Bing, jak i Microsoft Edge opierają się na nowym modelu AI o nazwie Prometheus, zbudowanym z pomocą OpenAI. Korzysta on z tej samej technologii, co bot konwersacyjny ChatGPT, ale jest potężniejszy i lepiej zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania, a także ma dostęp do aktualnych danych. Integracja jest już dostępna dla użytkowników w wersji zapoznawczej — na liście oczekujących jest już ponad milion osób.

Na prezentacji Microsoft pokazał kilka przykładowych scenariuszy wykorzystania towarzyszącej sztucznej inteligencji ("AI copilot") podczas korzystania z wyszukiwarki i przeglądarki. Zachęcamy do obejrzenia!

Microsoft umożliwi tworzenie własnych czatbotów opartych na ChatGPT

Współpraca z OpenAI nabiera rozpędu. Microsoft oferował platformę do tworzenia botów konwersacyjnych w Azure jeszcze w czasach Cortany, jednak dopiero wraz z kolejnymi iteracjami modelu GPT nastąpił prawdziwy przełom. Według nowego raportu firma planuje wypuścić oprogramowanie, które pomoże klientom tworzyć własne czatboty podobne do ChatGPT.

AI podbija rynek wyszukiwarek i przeglądarek. To był tydzień z Microsoft 255

Jak podaje CNBC, Microsoft planuje ogłosić technologię dla firm, szkół i rządów, aby mogły tworzyć własne boty z ChatGPT. Gigant zamierza pomagać klientom w uruchamianiu nowych czatbotów lub ulepszaniu istniejących za pomocą tej nowej technologii, która może np. sugerować odpowiedzi agentom call-center do użycia w rozmowie z klientami.

Opera chce umieścić ChatGPT w swoich przeglądarkach

Przeglądarki i wyszukiwarki rywalizują na wielu polach, a ostatnio na pierwszy plan wysunęła się sztuczna inteligencja. Bing i Edge dysponują modelem AI o nazwie Prometheus, opartym na ChatGPT, natomiast Google promuje swój własny model Bard. Konkurencja nie chce zostać w tyle i również myśli o wyposażeniu swoich przeglądarek w towarzyszącą AI.

Opera z ChatGPT

Opera planuje zintegrować ChatGPT ze swoimi produktami — ogłosiła we środę firma macierzysta Opery, Kunlun Tech. Nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących czasu planowanego wdrożenia ani konkretnych funkcji. Prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, by Opera, Firefox czy Safari również skorzystały z technologii ChatGPT lub innej tego typu. Na razie nie wiadomo, jak zareagują na ten trend pozostali wydawcy.

Notatnik z kartami trafił do Windows 11 w Beta Channel

Interfejs kart pozwala tworzyć, zarządzać i organizować wiele plików w jednym oknie Notatnika. Obsługiwane jest również przeciąganie karty poza bieżące okno, aby otworzyć plik w nowym oknie Notatnika. Ustawienia aplikacji pozwalają ustalić, czy pliki mają domyślnie otwierać się w nowych kartach, czy w nowych oknach.

Notatnik z kartami w Windows 11

Funkcja debiutowała w aktualizacji dla użytkowników w Dev Channel niecały miesiąc temu. Teraz jest dostępna również w Beta Channel (wersja 11.2301.17.0).

Chrome i Edge wymagają już minimum Windows 10

To już oficjalne: nowy cykl wydawniczy Google Chrome właśnie się rozpoczął. Chrome 110, wydany 7 lutego, kończy erę Chrome'a na Windows 7, 8, 8.1, Server 2012 i Server 2012 R2. Oznacza to, że począwszy od tego wydania, na aktualizacje mogą liczyć tylko urządzenia z Windows 10 i Windows 11.

Chrome na Windows 7

Wydany w ostatnich dniach Microsoft Edge 110 również jest pierwszą wersją w Stable Channel, niedostępną już na Windows 7 i Windows 8.1.

Adobe Acrobat zostanie zintegrowany z Microsoft Edge

Jak gdyby integracja z technologią OpenAI to było mało, Microsoft szykuje jeszcze jedną petardę dla swojej przeglądarki Edge. We współpracy z Adobe w przyszłym miesiącu z Edge zostanie zintegrowana technologia Acrobat, dostarczając rozszerzone doświadczenie PDF użytkownikom Windows. Technologia PDF marki Adobe Acrobat będzie dostępna dla wszystkich 1,4 mld+ użytkowników na Windows 10 i Windows 11, począwszy od marca 2023 roku. Będzie ona opcjonalna dla organizacji i zarządzanych urządzeń.

Adobe Acrobat PDF w Microsoft Edge

Integracja ma zapewnić większą wierność, dokładniejsze kolory i grafikę, lepszą wydajność, silne zabezpieczenia obsługi PDF i większą dostępność — w tym lepsze zaznaczanie tekstu i narrację przy czytaniu na głos. Możliwości te będą nadal bezpłatne. Użytkownicy, którzy chcą bardziej zaawansowanych funkcji, będą mogli korzystać z płatnej subskrypcji Adobe Acrobat.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia