40% maszyn wirtualnych w Azure pod kontrolą Linuksa

40% maszyn wirtualnych w Azure pod kontrolą Linuksa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/1/2017, 7:04 PM

Liczba odsłon: 1861

Microsoft od kilku lat stale zwiększa swoje wsparcie dla technologii open source, również samemu otwierając źródła niektórych swoich produktów. Firma dysponuje też szeroką ofertą linuksowych maszyn wirtualnych (VM) dostępnych dla użytkowników Azure. Jednym z ostatnich przykładów zaangażowania w tym obszarze jest wrześniowa zapowiedź, w której Microsoft ujawnił, że wraz z Canonical pracuje nad stworzeniem niestandardowego jądra Linuksa dla maszyn Ubuntu na Azure.

Nie ma co się oszukiwać. Linux stanowi ogromną siłę - zwłaszcza jeśli chodzi o środowiska uruchomieniowe w chmurze - a Microsoft pod przewodnictwem Satyi Nadelli świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Na kończącej się dziś konferencji Future Decoded w Londynie firma przedstawiła garść interesujących statystyk dotyczących użytkowania Linuksa na platformie Azure. Osoby znające Microsoft z dawnych lat mogą przecierać oczy ze zdziwienia - oto główny konkurent Linuksa przeszedł z pozycji wrogiej do wręcz miłującej. Jest to godnym pochwały wyczynem i pasuje do nowej misji firmy, która ma na celu wspomaganie wszystkich, także tych pracujących na systemach konkurencji (a zwłaszcza ich). No dobrze, przejdźmy teraz do twardych danych. Jakie liczby dziś podano?

Linux w Azure

Microsoft podał do wiadomości, że 40% maszyn wirtualnych w Azure oraz 60% rozwiązań w Azure Marketplace działa pod kontrolą Linuksa. To dość sporo, zwłaszcza, że jeszcze kilka miesięcy temu firma mówiła o "blisko jednej trzeciej". Można więc odnotować 7-procentowy skok udziału Linuksa na Azure. Ostatnia z kluczowych informacji nie została już opatrzona żadnymi liczbami. Microsoft przypomniał tylko światu, że nawiązał "strategiczne partnerstwa z dostawcami OSS". To jasny znak dla administratorów systemów Linuksowych, że poziom wsparcia w Azure będzie tylko rosnąć.

Jeśli zaangażowanie firmy z Redmond w technologie open source pozostanie tak samo żywe (a nic nie wskazuje, by miało być inaczej), to możemy się spodziewać, że w przyszłym roku połowa VM-ów w Azure będzie już Linuksowa.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia