38 lat temu Microsoft wypuścił Windows 1.01

38 lat temu Microsoft wypuścił Windows 1.01

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/20/2023, 9:00 PM

Liczba odsłon: 424

40 lat temu, 10 listopada 1983 roku, Microsoft zapowiedział system Windows 1.0. Planowa premiera w 1984 roku nie miała miejsca i klienci musieli czekać aż 2 lata, nim Windows 1.0 (a właściwie to Windows 1.1) trafił do sprzedaży. Stało się to dokładnie 38 lat temu, 20 listopada 1985 roku.

W rozwoju pierwszego Windowsa brał udział Tandy Trower, który wiele lat później opublikował artykuł na portalu Technologizer, w którym wspomina wydarzenia z lat 80. Trower pracował w Microsoft w latach 1981-2009 i był pierwszym product menagerem Windowsa. Windows 1.0 był pierwszą wersją systemu operacyjnego Microsoftu, który miał rywalizować z graficznymi interfejsami użytkownika Apple i IBM. Trower wspomina, jak musiał zmierzyć się z wieloma trudnościami, takimi jak brak zainteresowania rynku, opóźnienia w rozwoju, naciski ze strony Billa Gatesa, konkurencja z innymi produktami Microsoftu, a także krytyka ze strony mediów i partnerów.

Microsoft starał się o to, aby IBM (wówczas dominującym sprzedawcą PC) licencjonował Windows, ale ten go odrzucił na rzecz własnej aplikacji DOS-owej z oknami o nazwie TopView. W tym momencie Windows nie był już uważany za gwiazdorski projekt firmy, ponieważ stał się nieco zawstydzający. Nawet wewnątrz firmy pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle Windows kiedykolwiek się ukaże — wyjaśnia Trower.

Windows 1.0 udało się wydać w listopadzie 1985 roku, po 4 latach pracy i 4 poprzednich menedżerach produktu, którzy zrezygnowali z projektu. Trower odpowiadał za strategię marketingową. W końcu trzeba było dotrzeć z nowym systemem do użytkowników końcowych, co we wspomnianej sytuacji z IBM-em nie było takie proste. Autor opisuje też, jak Windows stał się dominującym systemem operacyjnym na świecie, wprowadzając nowe standardy i możliwości dla programistów i użytkowników. Olbrzymią w tym rolę odegrał interfejs graficzny, który zapewniał bardziej naturalne doświadczenie niż konsola tekstowa z migającym kursorem.

Źródło: https://technologizer.com/2010/03/08/the-secret-origin-of-windows/