3 miliardy wejść do Sklepu Windows od czasu premiery Windows 10

3 miliardy wejść do Sklepu Windows od czasu premiery Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/8/2016, 5:23 PM

Liczba odsłon: 5291

Microsoft co pewien czas publikuje statystyki dotyczące Sklepu Windows. Najnowsze zestawienie zostało udostępnione na fali podsumowań z pierwszych 6 miesięcy od premiery Windows 10, które upłynęły 29 stycznia. Microsoft bierze pod uwagę nie tylko relację Sklepu z nowym systemem, ale też jego zawartość: typy pobieranych aplikacji i gier, statystyki dotyczące regionów, wersji językowych, opcji płatności itd. Sprawdźmy, jak przez ostatnie pół roku radził sobie Sklep Windows.

Ostatnie tego typu zestawienie przedstawiono w ubiegłym roku, tuż po ujednoliceniu Dev Center. Nowe analizy przygotowano z myślą o Windows 10, ale wzięto też pod uwagę urządzenia z Windows 8.x, które również posiadają dostęp do aplikacji Sklepu Windows. Istnieje tu ciekawa zależność. Jak twierdzi Microsoft, użytkownicy Windows 10 przynoszą Sklepowi 4,5 razy wyższe zyski w porównaniu z Windows 8. Od czasu premiery nowego systemu Sklep Windows zarejestrował ponad 3 miliardy wizyt, tym niemniej najwięcej pobrań wciąż pochodzi z urządzeń z Windows 8.x. Kolejne dane pochodzą już z badanego okresu listopad-grudzień 2015.

Rzućmy okiem na kategorie. Najwięcej pobierano gier. Następne kategorie to kolejno: Narzędzia, Zdęcia i filmy, Muzyka, Społecznościowe oraz Rozrywka. Kategoria narzędzi wskoczyła na drugie miejsce (15% udziałów) niemal dublując swoją dotychczasową pozycję. Cały wykres zobaczycie poniżej:

Sklep Windows

Jak zaznacza Microsoft, przydatna jest wiedza o tym, które kategorie posiadają najwyższy wskaźnik pobrań na aplikację. Przykładowo: Gry są najczęściej pobieraną kategorią, jednak to Nawigacja i mapy posiada najwyższy współczynnik pobrań na aplikację. Kolejne kategorie na tej liście to: Zdjęcia i filmy, Gry, Tworzenie multimediów, Społecznościowe i Organizacja zadań. Wśród samych tylko gier najwyższy wskaźnik przypada kolejno: Wyścigom i lotniczym, Symulacjom, Sportowym, Strategicznym, Strzelankom itd. Brane pod uwagę były oczywiście wszystkie aplikacje - płatne i darmowe.

Sklep Windows

W których krajach pobiera się najwięcej płatnych aplikacji? Microsoft przygotował wykres, który ukazuje łączną sumę transakcji płatniczych dla poszczególnych rynków, zarówno dla płatnych aplikacji, jak też zakupów wewnątrz nich (in-app purchases). Najwięcej płatności przypadło w udziale USA (36%), następnie kolejno Wielkiej Brytanii, Niemcom i Francji (łącznie 25%). Szczegółowe zestawienie zobaczycie poniżej:

Sklep Windows

Istotny jest nie tylko kraj, w którym pobiera się aplikacje, ale także ich język. Jak twierdzi Microsoft, popularność niektórych wersji językowych zmieniła się tuż po wydaniu Windows 10 Mobile. Przykładowo rosyjski stał się czwartym językiem, a mandaryński (chiński) spadł na pozycję dziewiątą. Angielski wciąż pozostaje na najwyższej pozycji, ale liczba pobieranych aplikacji w innych językach stale rośnie - z hiszpańskim, brazylijskim, portugalskim, rosyjskim, hindi i włoskim na czele.

Sklep Windows

Skąd deweloperzy czerpią najwięcej zysków? Okazuje się, że płatne aplikacje (19%) nie są wbrew pozorem najlepszym źródłem dochodów. Najwięcej zarabia się na aplikacjach o modelu freemium. Są to darmowe aplikacje, w których dodatkowe funkcje można (ale nie trzeba) kupić. Płatności wewnątrz aplikacji (49%) przyniosły w badanym okresie najwięcej zysków. Drugą najbardziej lukratywną opcją są reklamy Microsoftu (Microsoft Advertising - 37%).

"Klienci stale szukają aplikacji, które będą działać na ich różnych urządzeniach, więc aplikacje Universal Windows Platform (UWP) zyskują rosnącą popularność. Kod dla Windows 8.1 jest zaprojektowany, by z łatwością mógł zostac zamieniony na UWP, a taka transformacja pozwoli wam dotrzeć do całej bazy klientów Windows" - zachęca Microsoft. Szczegółowe analizy różnych aspektów Sklepu Windows znajdziecie na stronie Windows Dev Center.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia