2024 będzie rokiem AI PC. To był tydzień z Microsoft 298

2024 będzie rokiem AI PC. To był tydzień z Microsoft 298

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/5/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 423

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak dedykowany klawisz Copilot i AI PC, aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia, Copilot w menu kontekstowym Eksploratora plików, Edge znowu jako przeglądarka numer 2., nadchodzący koniec wsparcia Visual Studio 2013, rzekomy Windows 11 24H1 i Windows XP 2024 Edition. Miłej lektury!

Klawisz Copilot i AI PC z Windows - oficjalnie w tym roku!

Microsoft oficjalnie to potwierdził, a także zapowiedział, że 2024 będzie rokiem "AI PC". To pierwsza tak znacząca zmiana układu klawiatury od wprowadzenia klawisza Windows blisko 30 lat temu! Blisko 30 lat temu wprowadziliśmy klawisz Windows do klawiatury PC, umożliwiający ludziom z całego świata interakcję z Windowsem. Postrzegamy to jako kolejny transformujący moment w naszej podróży z Windows, w którym Copilot będzie punktem wejścia do świata AI na PC – pisze Yusuf Mehdi. Nowy klawisz pojawi się w komputerach w kolejnych miesiącach (wiele z nich zobaczymy na CES 2024), w tym na urządzeniach Surface.

Microsoft mówi też oficjalnie o "AI PC" i o tym jak wspólnie z partnerami sprzętowymi wdraża nowe architektury systemów, aby zapewnić nowe doświadczenia Windows AI, łącząc GPU, CPU, NPU i chmurę. Nowe układy odblokowujące możliwości AI dostarczyli AMD, Intel i Qualcomm. Wkraczając w ten nowy rok, jesteśmy pełni optymizmu i ekscytacji. Będziemy nadal budować Windows, aby był miejscem najlepszych doświadczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Będzie to wymagało systemu operacyjnego, który zaciera granice między przetwarzaniem lokalnym a przetwarzaniem w chmurze. Nadchodzący rok zapowiada się naprawdę wyjątkowo! – dodaje Mehdi.

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

  • Windows 11 build 23612 w Dev Channel: aktualizacja wprowadza bogatsze informacje pogodowe na ekranie blokady i ulepszenia dostępu głosowego.
  • Windows 11 build 26020 w Canary Channel: wprowadza ulepszenia dostępu głosowego znane już z Dev i Beta Channel, nowe naturalne głosy Narratora, czytelny wskaźnik oszczędzania energii, możliwość wstrzymywania drukowania i ulepszenia udostępniania. Jest też komunikat dotyczący wycofywanych aplikacji, takich jak WordPad.
  • Windows 11 23H2 build 22635.2921 w Beta Channel: rozwiązuje częsty problem z wysypywaniem się tabtip.exe, co u niektórych Insiderów wpływało na możliwość wprowadzania tekstu, a także zawiera garść poprawek, ulepszających ogólną niezawodność.

Copilot w menu kontekstowym Eksploratora plików

W tym roku Microsoft Copilot trafi nie tylko na klawiatury nowych pecetów, ale prawdopodobnie też do menu kontekstowego Eksploratora plików. Tak przynajmniej sugeruje nazwa ukrytej jeszcze funkcjonalności w ostatnich buildach Insider. Jaka tam będzie jego rola?

Copilot w Windows

Jak sądzimy, po kliknięciu prawym przyciskiem pliku lub folderu w Windows 10 i Windows 11 w menu kontekstowym ukaże się opcja Copilot. Prawdopodobnie pozwoli ona wywołać asystenta zorientowanego od razu na dany element. Następnie będziemy mogli zadawać mu pytania i wydawać polecenia (prompty) w kontekście tego właśnie pliku/folderu. To znacznie prostsze niż pisanie wszystkiego na czacie. W końcu niektóre rzeczy łatwiej i szybciej jest opisać językiem naturalnym, a inne – po prostu wyklikać.

Edge znów przeglądarką numer 2.

StatCounter opublikował comiesięczny raport z danymi na temat udziałów systemów operacyjnych, przeglądarek i nie tylko. O ile w tej pierwszej kategorii zmiany są niewielkie, o tyle w kategorii przeglądarek desktopowych są już bardziej znaczące. Przede wszystkim grudzień był kolejnym miesiącem, w którym Microsoft Edge zdobył rekordowy dla siebie udział. Ponownie znalazł się też na drugim miejscu!

StatCounter - statystyki przeglądarek z grudnia 2023

Jak pokazują nowe statystyki, po 2 miesiącach spadku Google Chrome zaliczył wzrost udziału do poziomu bliskiego majowemu (65,23% z 62,06% w listopadzie), pozostając najczęściej używaną przeglądarką na PC. Tymczasem drugie miejsce znów należy do Microsoft Edge. Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 roku zajęło je Apple Safari, którego udział w grudniu mocno zmalał (do 8,96% z 13,3% w listopadzie). Microsoft Edge zaliczył zaś wzrost do rekordowych dla siebie 11,9% (z 11,23% w listopadzie). Niewielki wzrost przypadł też w udziale przeglądarce Mozilla Firefox (z 6,69% do 7,62%). 5. miejsce należy do Opery (3,8% w grudniu z 4,54% w listopadzie).

Zbliża się koniec wsparcia Visual Studio 2013

Wsparcie dla Visual Studio 2013 zakończy się 9 kwietnia tego roku. Jeśli korzystasz ze starszej wersji Visual Studio, chcemy utrzymać Twoją produktywność oraz ochronę przy korzystaniu z Visual Studio i zdecydowanie zalecamy upgrade do Visual Studio 2022. Poza tym Visual Studio 2019 przejdzie z Mainstream na Extended Support 9 kwietnia 2024 roku – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Visual Studio 2013

Microsoft przypomina także daty wygaszenia wsparcia kolejnych nowszych wersji:

  • Visual Studio 2015 – pozostaje w przedłużonym wsparciu (extended support) do 14 października 2015 roku. W tej fazie otrzymuje poprawki związane jedynie z bezpieczeństwem. Do otrzymywania wsparcia niezbędna jest wersja 15.9.
  • Visual Studio 2017 – pozostaje w przedłużonym wsparciu (extended support) do 13 kwietnia 2027 roku. W tej fazie otrzymuje poprawki związane jedynie z bezpieczeństwem. Do otrzymywania wsparcia niezbędna jest wersja 15.9.
  • Visual Studio 2019 version 16.11 – pozostaje w podstawowym wsparciu (mainstream support) do 9 kwietnia 2024 roku, a następnie przejdzie na wsparcie przedłużone (extended support), które będzie świadczone do 10 kwietnia 2029 roku. Do otrzymywania wsparcia niezbędna jest wersja 16.11.
  • Visual Studio 2019 Preview Channel – nie otrzymuje już aktualizacji. Rekomendowana jest migracja do Visual Studio 2019 Release Channel (version 16.11) albo Visual Studio 2022 Preview.

Windows 11 24H1 w kwietniu 2024 według Dell

Windows 11 od samego początku podlega cyklowi jednej dużej aktualizacji rocznie. Stąd też podział na H1 i H2, jak wcześniej w Windows 10, nigdy nie był u niego obecny. Tymczasem znany producent laptopów Dell sugeruje coś innego. W jego materiale promującym nowe laptopy XPS widnieje informacja o Wi-Fi 7, które wymagają Windows 11 version 24H1, który nie będzie dostępny do kwietnia CY24 do pobrania i sierpnia CY24 do instalacji fabrycznej.

Dell XPS Windows 11 24H1

Póki co nie ma żadnych wzmianek o 24H1 w produktach Microsoftu ani w innych miejscach. Możliwe, że Dell nazwał w ten sposób aktualizację Moment 5 Update, która faktycznie może ukazać się w pierwszej połowie roku. Microsoft odniósł się już za to do Windows 11 24H2.

Windows XP 2024 Edition - pomarzyć zawsze można

Ile to już razy próbowano odtworzyć starsze systemy – Windows XP, Vistę czy 7 – na modłę obecnych czasów? Nie ważne, nigdy nam się to nie znudzi! System operacyjny z 2001 roku, od którego pochodzi część nazwy naszego portalu, został właśnie wyobrażony na nowo. Tym razem wygląda tak, jakby miał się ukazać w 2024 roku. Czyli wspaniale.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Edge, SharePoint, Project, Outlook, Copilot, Windows 11, Windows 12 sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Zamieściliśmy też podsumowanie roku 2023 w świecie technologii Microsoft.

Źródło: opracowanie własne