12 firm dołączyło do Microsoft AI for Good, aby "uczynić świat lepszym miejscem"

12 firm dołączyło do Microsoft AI for Good, aby "uczynić świat lepszym miejscem"

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/7/2020, 5:34 PM

Liczba odsłon: 1383

Microsoft już od dwóch lat z rzędu jest posiadaczem tytułu najbardziej etycznej firmy w USA. Choć jest gigantyczną korporacją (z taką pozycją łatwo o nadużycia), w przeciwieństwie do wielu bliskich rywali dokonuje redystrybucji kapitału, by wspierać zarówno lokalną ekonomię, jak i ogólnoświatowe wysiłki, mające na celu rozwiązanie fundamentalnych problemów. Gigant na te cele przekazuje zarówno fundusze, jak też zasoby technologiczne, w tym swoją chmurę obliczeniową. Jednym z takich projektów jest AI for Good.

W ramach tego projektu Microsoft chce wykorzystywać moc sztucznej inteligencji do naprawy świata! Trzeba przyznać, że jest to naprawdę sztuczny cel i w rzeczywistości ma naprawdę spory potencjał. Inicjatywa ta jest podzielona na mniejsze projekty: AI for Accessiblity (SI dla niepełnosprawnych), AI for Humanitarian Action (SI dla pomocy humanitarnej), AI for Earth (SI dla Ziemi), AI for Cultural Heritage (SI dla zachowania dziedzictwa kulturowego) oraz (od stycznia) AI for Health (SI dla Zdrowia). Działania giganta polegają m.in. na wspieraniu startupów i organizacji non-profit, których cele statutowe pokrywają się z celami wspomnianych programów. Ostatnia tura grantów przypadła w udziale 12 startupom z Wielkiej Brytanii. Co to za firmy i jakie są ich cele?

 • Akari: pomaga firmom używać technologii, by wspierać pracowników jako osoby.
 • Baobab: dostarcza narzędzia prawne do śledzenia procesów, zarządzania zespołami oraz zapewniania prywatności i bezpieczeństwa.
 • BeneTalk: cyfrowy coach i tracker w terapii jąkania.
 • Chatterbox: nauka języka online dla profesjonalistów i organizacji.
 • EcoSync: oparta na chmurze platforma pomagająca wyłączać ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach budynków komercyjnych.
 • Good Boost: przekształca baseny publiczne w przestrzenie terapeutyczne przystosowane do rehabilitacji układu mięśniowo-szkieletowego.
 • Hello Lamp Post: pozwala ludziom prowadzić zabawne konwersacje z obiektami ulicznymi, takimi jak pomniki, ławki czy skrzynki pocztowe. Odbywa się to poprzez wiadomości w popularnej aplikacji komunikatora i dostarcza lokalnym władzom, deweloperom i firmom budowlanym feedback o problemach w społeczności.
 • miiCARE: specjalizuje się w aplikowaniu AI w obszarze geriatrii.
 • MyCognition: monitoruje, leczy i zapobiega zaburzeniom zdrowia psychicznego poprzez kognitywną asystę i platformę treningową.
 • OrxaGrid: zapewnia dokładną i bezpieczną analitykę, która pomaga poprawić efektywność sieci energetycznych.
 • Recycleye: stara się zrewolucjonizować recykling poprzez użycie kamer do identyfikacji przedmiotów podlegających recyklingowi i automatycznego ich sortowania na wysypiskach śmieci.
 • Signly: stworzył rozszerzenie przeglądarki, które oferuje tłumaczenie stron na język migowy. Usługa korzysta z Microsoft Azure, w którym wykonywane są tłumaczenia.

Jak widać, specjalizacje tej dwunastki stanowią spory przekrój tego, czym Microsoft interesuje się w ramach AI for Good. Startupy otrzymają dostęp do technologii giganta, zasobów i doświadczenia, które pomogą im rozwijać oraz wypuszczać produkty. Współpraca z nimi rozpoczyna się z dniem dzisiejszym i potrwa przez najbliższe 4 miesiące.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia