11-calowy Surface Pro i Surface Go 4 oparty na ARM w tym roku?

11-calowy Surface Pro i Surface Go 4 oparty na ARM w tym roku?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/19/2023, 6:34 PM

Liczba odsłon: 1394

Jak co roku spodziewamy się, że jesienią Microsoft wypuści nowe urządzenia Surface. Choć do październikowej konferencji sprzętowej jeszcze sporo czasu, to Zac Bowden z Windows Central udostępnił przeciek, który trochę już mówi o tegorocznym line-upie, a także o optymalizacjach w Windows 11 i... Windows 12.

Microsoft szykuje podobno wydanie nowego Surface Go, który po raz pierwszy będzie zawierał procesor ARM. Według źródeł, na które powołuje się Zac Bowden, Surface Go 4 nosi kryptonim Tanta i będzie sprzedawany z SoC opartym na Snapdragon 7c w podstawowym modelu. Ma on oferować wydajność zbliżoną do obecnej generacji Surface Go, lecz z mniejszym poborem mocy, co skutkować ma dłuższą pracą na baterii.

Słyszałem, że mogą być pomniejsze zmiany designu kart dla Surface Go 4 oraz nowy SoC, ale nadal zostanie utrzymany niewielki rozmiar jak w poprzednich modelach. Nowy SoC może pozwolić Microsoftowi wypuścić Surface Go po raz pierwszy z 5G, choć taki SKU nie został jeszcze potwierdzony. Spodziewany jest także wariant Intel dla klientów, którzy go chcą lub preferują.
— Zac Bowden z Windows Central

Oprócz nowej iteracji Surface Go w tym roku pojawić się ma także nowy Surface Pro w dwóch rozmiarach — analogicznie do tego, co oferuje Apple ze swoim iPadem Pro. Microsoft tworzy już podobno 11-calowy wariant Surface Pro.

11-calowy Surface Pro nosi kryptonim Luxor i będzie podobny w kształcie i rozmiarze do Surface Go, choć z cieńszymi ramkami jak u jego większego bliźniaka. Oczywiście 11-calowy Surface Pro będzie też potężniejszy, z lepszym ekranem 120Hz w porównaniu do budżetowej linii Surface Go, która nadal będzie utrzymywać niską cenę wejściową.
— Zac Bowden z Windows Central

Bowden przypomina też o niedawnym wprowadzeniu do Windows 11 nowego trybu tabletu, który działa lepiej na urządzeniach z mniejszymi ekranami. W trybie tym pasek zadań minimalizuje się całkowicie, gdy aplikacja jest otwarta, zaś na urządzeniach 11-calowych i mniejszych aplikacje automatycznie otwierają się na pełnym ekranie, aby lepiej naśladować zachowanie iPadów i tabletów z Androidem.

Według źródeł Bowdena trend ten zostanie utrzymany w przyszłym wydaniu Windows (Windows 12?), który jego zdaniem ukazać się ma pod koniec 2024 roku. W drodze jest więcej optymalizacji tabletowych, wliczając w to bardziej przyjazne dla dotyku Eksplorator plików, ekran blokady/logowania i środowisko pulpitu. Może to wyjaśniać nagłe zainteresowanie Microsoftu dostarczeniem budżetowego i flagowego, 11-calowego tabletu — pisze redaktor Windows Central.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia