10 zmian, których potrzebuje Windows 11 - według użytkowników i Microsoftu

10 zmian, których potrzebuje Windows 11 - według użytkowników i Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2021, 4:09 PM

Liczba odsłon: 3393

Od premiery Windows 11 upłynęły już dwa miesiące. To chyba dobry czas, żeby zobaczyć, jakie opinie na temat systemu pojawiły się do tej pory. Dziś skupimy się na tym, czego Jedenastce brakuje i czego oczekują użytkownicy. Konkretnie to sprawdzamy 10 opinii o największej liczbie głosów w Feedback Hub (Centrum opinii) oraz odpowiedzi Microsoftu.

Feedback społeczności odgrywa istotną rolę w kształtowaniu Windowsa i innych produktów. Microsoft zazwyczaj bierze go sobie do serca przy tworzeniu nowych funkcji i poprawianiu tych istniejących. A jak to wygląda w Windows 11? Nie jest tajemnicą, że wielu użytkowników odczuwa pewne braki po przesiadce na nowy system. Sami również podejmowaliśmy ten temat, jak choćby w artykule o tym, czego brakuje i co zostało usunięte w Windows 11. Teraz sprawdzimy, co o tym sądzi społeczność i jakie są oficjalne odpowiedzi deweloperów. Podajemy też linki do poszczególnych opinii, tak aby każdy mógł samodzielnie na nie zagłosować.

 1. Przywrócenie możliwości przesuwania paska zadań na górę i na boki ekranu (25 732 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Będziemy nadal rozwijać Windows 11 i jego funkcje w oparciu o takie opinie, więc bardzo dziękujemy za poświęcony czas na przekazanie nam swojej opinii!
 2. Przywrócenie kliknięcia prawym przyciskiem myszy opcji Menedżera zadań na pasku zadań (16 439 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Dziękujemy bardzo za przekazanie nam swojej opinii. Chociaż nadal będziemy wykorzystywać wasze opinie, aby kierować przyszłością takich funkcji, obecnie w Windows 11 możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk Start, aby szybko otworzyć Menedżer zadań. Ponadto możesz również nacisnąć CTRL + SHIFT + ESC, aby bezpośrednio otworzyć Menedżer zadań.
 3. Aktualizacja menu Start, aby wspierało umieszczanie przypiętych aplikacji w grupach/folderach (11 115 głosów)
  • Brak odpowiedzi od Microsoftu.
 4. Aktualizacja paska zadań, by obsługiwał przeciąganie i upuszczanie plików na ikony aplikacji, aby je otwierać/przesyłać do tej aplikacji (10 855 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Obecnie przeciąganie pliku do aplikacji na pasku zadań w celu otwarcia go w tej aplikacji nie jest obsługiwane w Windows 11, ale doceniamy wszystkie opinie i będziemy nadal ich używać, aby pomóc w kierowaniu przyszłością funkcji, takich jak ta. Możesz zacząć przeciągać, nacisnąć ALT + Tab, otworzyć okno, do którego chcesz przeciągnąć, i upuścić do niego, aby nadal szybciej otwierać pliki.
 5. Aktualizacja paska zadań, aby obsługiwał opcje "Nigdy" dla łączenia ikon aplikacji oraz wyświetlania etykiet (10 064 głosów)
  • Brak odpowiedzi od Microsoftu.
 6. Aktualizacja paska zadań, aby obsługiwał opcję używania małych ikon tak jak w Windows 10 (8 797 głosów)
  • Brak odpowiedzi od Microsoftu.
 7. Dostępność zegara na pasku zadań na wszystkich moich monitorach, a nie tylko na monitorze głównym (8436 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Dziękujemy za opinię! W kompilacji 22509, dostępnej teraz w Dev Channel, umożliwiliśmy wyświetlanie daty i godziny na monitorach pomocniczych.
 8. Usunięcie modułu TPM z wymagań Windows 11 (7 801 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Dziękujemy za poświęcenie czasu na skontaktowanie się w tej sprawie. Proszę przeczytać poniższy wpis na blogu, który zawiera więcej informacji na temat przyczyn tej zmiany.
 9. Możliwość wyłączenia sekcji "Polecane" w menu Start i sprawienia, by cały ten obszar zniknął (7 787 głosów)
  • Odpowiedź Microsoftu: Dziękujemy za poświęcenie czasu na kontakt. Obecnie nie jest możliwe, aby cały obszar się zwinął lub zniknął. (...) Stworzyliśmy nowy układ dla Start, który pozwoli Ci zmniejszyć rozmiar sekcji "Polecane". Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start, aby szybko uzyskać dostęp do ustawień menu Start, i wybierz opcję "Więcej układów przypinania", aby wyświetlić dodatkowy rząd przypiętych elementów — w kompilacji 22509, dostępnej teraz w Dev Channel.
 10. Możliwość wyłączenia wiadomości w widżetach, aby już się tam nie wyświetlały (7 481 głosów)
  • Brak odpowiedzi od Microsoftu.

Jak widać, na większość topowych opinii Microsoft udzielił odpowiedzi, choć niestety w wielu przypadkach wymijającej. Windows 11 nadal jest pod pewnymi względami wybrakowany w porównaniu do poprzednika, a niektóre decyzje projektowe Microsoftu wydają się arbitralne i bezkompromisowe. Nie chodzi nawet o dodanie do systemu jakichś wydumanych ficzerów, ale zwyczajne pozostawienie opcji wyboru — jak w przypadku położenia paska zadań, wyświetlania niektórych elementów menu Start czy scalania i pokazywania etykiet ikon aplikacji na pasku zadań.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia