Aktualizacja oraz skanowanie za pomocą avast!

Aktualizacja oraz skanowanie za pomocą avast!

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 7/13/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 42205

Chociaż program sam aktualizuje swoją bazę wirusów tuż przed skanowaniem można jeszcze raz sprawdzić czy w Internecie nie ma dostępnych nowych sygnatur szkodników. Robimy to klikając na przycisk błyskawicy dostępny w środkowej części programu. Możemy również kliknąć w dowolnym miejscu obszaru aplikacji i z menu wybrać opcję Aktualizację a w podmenu Aktualizuj bazę iAVS. Wybierając w ww. podmenu opcję Aktualizuj program spowodujemy ściągnięcie (jeżeli jest dostępna) nowej wersji programu.

Sprawdzenie swojego komputera na obecność wirusów za pomocą programu avast! jest bardzo proste. Wygląd programu przypomina aplikację do odtwarzania plików multimedialnych. Z prawej strony wyświetlacza znajdują się trzy przyciski służące do wyboru obszaru podejrzanego. Po wybraniu pierwszego od góry przycisku czyli Dyski lokalne rozkażemy programowi skanować wszystkie nasze dyski. Program jeszcze zapyta nas wyświetlając okienko u góry jak bardzo dokładne ma być skanowanie.

Przycisk środkowy służy do wyboru skanowania nośników wymiennych czyli napędów CD oraz dyskietek.

Ostatnia opcja pozwala nam wybrać katalogi, co do których nie mamy pewności o czystości zbiorów.

Po wybraniu obszarów skanowania naciskamy przycisk Start, który w naszym programie przedstawiony jest w postaci trójkąta. Proces sprawdzania systemu na obecność wirusów możemy w każdej chwili przerwać klikając przycisk Pauza, a potem powrócić do niego kontynuując wstrzymane skanowanie. Zadanie możemy również przerwać klikając przycisk Zatrzymaj.

Avast! udostępnia również opcję skanowania systemu podczas uruchamiania. Aby włączyć taki proces klikamy w dowolne miejsce obszaru programu prawym przyciskiem a następnie wybieramy z menu Ustaw skanowanie podczas rozruchu. Naszym oczom ukarze się okno pozwalające na wybór lokalizacji, którą chcemy sprawdzić a następnie aplikacja poprosi nas o restart systemu. Musimy wiedzieć, że skanowanie dysków jeszcze przed uruchomieniem Windows'a może przynieść lepsze skutki niż gdybyśmy robili to już po jego włączeniu. Jest to spowodowane tym, że po starcie systemu wirus może zakamuflować swoją obecność przed programem antywirusowym, czego zrobić przed uruchomieniem Windows'a nie jest w stanie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia