Starsze wersje Office utracą wsparcie dla usług Microsoft 365

Starsze wersje Office utracą wsparcie dla usług Microsoft 365

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/11/2023, 12:30 PM

Liczba odsłon: 2430

Stacjonarne pakiety Microsoft Office mogą korzystać z usług Microsoft 365 tylko w ograniczonym zakresie. W zależności od wersji Office'a dostęp do tych usług w chmurze jest obecny lub nie. Wkrótce ten dostęp może być jeszcze bardziej ograniczony, jeśli używasz nieaktualnych wersji, a w nieodległej przyszłości może zostać całkowicie wyłączony dla starszych pakietów Office. Dowiedz się więcej i sprawdź, czy dotyczy to również Twojej wersji Office'a.

Jakie usługi Microsoft 365 są dostępne w Office?

Office 2021 obsługuje kilka funkcji znanych z Microsoft 365, takich jak automatyczne zapisywanie pracy w czasie rzeczywistym, współpraca nad dokumentem w czasie rzeczywistym z zaproszonymi osobami, @wzmianki w komentarzach do treści dokumentu, przypisywanie zadań współpracownikom za pomocą @wzmianek czy o informacje o wprowadzonych przez współpracownikach zmianach w dokumencie podczas naszej nieobecności. Stacjonarny Office nie oferuje wiele ponad to. W skład pakietu nie wchodzi między innymi Microsoft Teams (dostępny jest tylko Microsoft Teams do użytku osobistego).

Microsoft Office co prawda pozostaje w tyle za zawsze aktualnym Microsoft 365, ale ma zapewniony dostęp do części funkcji w chmurze — przynajmniej dopóki dana wersja pakietu jest wspierana. A to wkrótce się zmieni, bowiem już w przyszłym miesiącu dobiegnie końca wsparcie podstawowe pakietów Microsoft Office 2016 i 2019.

Już w 2017 roku Microsoft informował, że jedynie te pakiety wieczyste Office, które są w okresie podstawowego wsparcia ("mainstream support"), mają zapewnioną obsługę łączenia się z usługami Microsoft 365. Data zakończenia wsparcia podstawowego dla Office 2016 i Office 2019 to 10 października 2023. Jak to wpłynie na dostęp do usług w chmurze?

Co się dokładnie zmieni?

Starsze wersje Office'a mogą nadal łączyć się z usługami Microsoft 365, ale to połączenie nie jest wspierane.

W praktyce oznacza to, że te starsze wersje Office'a mogą nie być w stanie używać najnowszych funkcjonalności i funkcji usług Microsoft 365. Dodatkowo z czasem te starsze wersje mogą napotkać na problemy z działaniem lub niezawodnością przy korzystaniu z usług Microsoft 365. Jest tak dlatego, że nie bierzemy pod uwagę ani nie testujemy [usług M365] z tymi starszymi wersjami pakietu Office.

Nie podejmujemy żadnych aktywnych działań, aby blokować starszym wersjom Office'a możliwość łączenia się z usługami Microsoft 365, jeśli są w okresie przedłużonego wsparcia i są zaktualizowane. Dotyczy to pakietów Office 2019 i Office 2016 po 10 października 2023. Obie te wersje będą w okresie przedłużonego wsparcia do 14 października 2025 roku.

Aby więc zapewnić najlepsze doświadczenie korzystania z usług Microsoft 365, zdecydowanie zalecamy przejście ze starszych wersji pakietu Office do wersji ze wspieranym połączeniem z usługami Microsoft 365.


— Microsoft

Co to oznacza dla Ciebie?

Istnieje spore ryzyko, że z biegiem czasu działające dotychczas usługi Microsoft 365 utracą część albo nawet całą funkcjonalność w aplikacjach Office starszych edycji. Jeśli Microsoft zaktualizuje np. mechanizmy współpracy nad dokumentami, @wzmiankowania w komentarzach czy przypisywania zadań, to funkcje te mogą działać niestabilnie, wysypywać się albo w ogóle przestać działać. Przy ich aktualizowaniu Microsoft nie będzie już bowiem brał pod uwagę starszych, niewspieranych w pełni wersji Office'a. O kolejnych udoskonaleniach tych usług słyszymy dość często, natomiast pakiety Microsoft Office stoją w miejscu. Kompatybilność między nimi może więc z czasem się poluzowywać.

Współpraca w aplikacji Word w pakiecie Office

Na pełne wsparcie w łączeniu się z wybranymi usługami Microsoft 365 nadal będą mogli liczyć użytkownicy Microsoft Office 2021, którego obsługa techniczna zakończy się dopiero 13 października 2026 roku. Jest to najnowsza wersja wieczysta pakietu Office i póki co nie zapowiada się, by Microsoft miał szybko wydać jej następczynię. Office 2021 jest cały czas dostępny w sprzedaży w Sklepie CentrumXP.

Jeśli chcesz poznać różnice między stacjonarnym, wieczystym Officem a pakietem Microsoft 365 w formie abonamentu, sprawdź koniecznie nasz artykuł: Subskrypcja Microsoft 365 czy licencja wieczysta Office 2021 - co jest lepsze?

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/deployoffice/endofsupport/microsoft-365-services-connectivity

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia