Menu kategorii
 • Znane problemy i ograniczona dostępność Windows 10 20H2

  Znane problemy i ograniczona dostępność Windows 10 20H2

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:42
  27.10.2020
  6690 wyświetleń

  Mimo iż October 2020 Update nadal jest dostępny jedynie dla użytkowników, których Microsoft określa jako seekers, nie oznacza to, że każdy spośród aktywnie klikających przycisk "Sprawdź aktualizacje" otrzyma spodziewany rezultat. Podobnie jak przy wcześniejszych aktualizacjach Microsoft zachowuje ostrożność i zawęża grupę odbiorców do tych, których konfiguracje sprzętowe wiążą się z minimalnym ryzykiem awarii lub błędów.

  Pierwsze lata dostępności Windows 10 wiązały się nie tylko z usilnym zachęcaniem do pobrania tego systemu w formie darmowej aktualizacji, ale również do instalowania kolejnych jego półrocznych wersji. O tym, że była to przesada, Microsoft przekonał się jesienią 2018 roku, gdy October 2018 Update sprawił tak dużo problemów, że postanowiono o jego czasowym wstrzymaniu. Po tych przejściach gigant stał się bardziej ostrożny. Teraz, gdy October 2020 Update jest już dostępny od tygodnia, w rzeczywistości jego dostępność została zawężona. Na stronie znanych problemów i powiadomień dla 20H2 czytamy:

  Windows 10 w wersji 20H2 jest dostępny dla użytkowników z urządzeniami z Windows 10 w wersjach 1903 i nowszych, którzy ręcznie szukają [aktualizacji] poprzez "Sprawdź aktualizacje" w Windows Update. Rekomendowany status serwisowania to Semi-Annual Channel. Uwaga: Powoli otwieramy zawór dostępności na przestrzeni nadchodzących tygodni, aby zapewnić stabilne doświadczenie aktualizacji. W efekcie aktualizacja może nie być Ci oferowana od razu.
  — Microsoft

  Jeśli chodzi o znane problemy, w dniu premiery (20 października) wykryto ich cztery, czyli stosunkowo mniej, niż przy wcześniejszych aktualizacjach. Dwa z nich zostały zażegnane/rozwiązane. Dotyczyły one edytora Microsoft IME dla języków chińskiego i japońskiego oraz błędów przy instalacji nieprawidłowo sformatowanych sterowników z zewnątrz. Na chwilę obecną trwają prace nad rozwiązaniem dwóch problemów:

  • Błędy lub problemy w trakcie bądź po aktualizacji urządzeń z niektórymi sterownikami dźwięku Conexant. Urządzenia z danymi sterownikami Conexant lub Synaptics mogą doświadczać błędu zatrzymania z niebieskim ekranem.
  • Błędy w trakcie lub po aktualizacji urządzeń ze sterownikami dźwięku Conexant ISST. Urządzenia z danymi sterownikami Conexant ISST mogą doświadczać błędu lub problemów w Windows 10 w wersji 2004.

  Oczywiście te problemy nie są jedynymi przeciwwskazaniami do instalacji October 2020 Update. Microsoft ma swoje własne algorytmy AI i machine learningowe, które szacują, czy dla danej konfiguracji sprzętowej mogą wystąpić problemy ze zgodnością. Wraz z upływem czasu, kolejnymi instalacjami i testami systemy te uzyskują lepszą wiedzę i pewność, że aktualizacja przebiegnie pomyślnie, a system nie ulegnie awariom.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-information/status-windows-10-20h2

  Polecamy również w kategorii Windows 10