Zarządzanie wirtualnymi katalogami

Zarządzanie wirtualnymi katalogami

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 1/5/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3531

Oczywistą sprawą jest, że łatwiej odnaleźć się w miejscu gdzie informacje poukładane i prezentowane są w sposób przejrzysty. Taką przejrzystość i doskonałą organizację zapewniają foldery wirtualne. Aby jeszcze lepiej nimi zarządzać musimy jednak przeprowadzić ich konfigurację i dostosować pewne rzeczy do osobistych potrzeb i wymagań. W poprzednich poradach dowiedzieliśmy się, czym wirtualne katalogi tak naprawdę są i jak je tworzyć. Informacje te przydadzą się teraz. Otwieramy wirtualny katalog i powinniśmy dostrzec zakładkę Widoki, opcja ta pozwala zmienić sposób prezentacji plików, mogą to być kafelki, ikony, lista, czy szczegółowa lista z takimi danymi jak data modyfikacji, rozmiar oraz typ. Według tych kryteriów możemy również sortować dane zgromadzone w wirtualnych folderach. Wystarczy kliknąć strzałkę na belce usytuowanej na górze tabeli z nazwą danej informacji (Nazwa, Data modyfikacji, Typ) i zaobserwujemy szereg opcji sortowania. Informacje możemy ustawiać w stosy, służy temu opcja na samym dole rozwijanej listy (Stos według). Korzystając z tych filtrów mamy możliwość natychmiastowego niemalże odnalezienia na przykład archiwów RAR utworzonych przed tygodniem, a znajdujących się w konkretnych katalogu.

Podczas pracy z katalogami wirtualnymi zauważymy zapewne komunikat brzmiący "Wyszukiwanie w nieindeksowanych lokalizacjach może być wolniejsze. Kliknij aby dodać indeks". Aby przyspieszyć wyszukiwanie wystarczy dodać do miejsc indeksowania danych odpowiednie lokalizacje. W tym celu kliknijmy na jasnożółtą belkę z komunikatem i z listy wybierzmy Dodaj do indeksu. Spowoduje to, iż lokalizacja, w której aktualnie się znajdujemy będzie od tej pory monitorowana. Aby wybrać więcej lokalizacji na raz wystarczy wybrać opcje Modyfikuj lokalizację indeksu. W tym miejscu możemy wskazać inne dyski/partycje, które mają być monitorowane. Dodamy je korzystając z opcji Modyfikuj - Pokaż wszystkie lokalizacje. Wciśnięcie przycisku Zaawansowane przeniesie do opcji, gdzie jest możliwość między innymi odbudowania całego indeksu (Odbuduj) oraz włączenia opcji przeszukiwania plików skompresowanych. Na karcie Typy plików poprzez zaznaczenie możemy wybrać jakie rozszerzenia danych mają być przeszukiwane.

Przenieśmy się z powrotem do wirtualnego katalogu. Wybierzmy z menu Narzędzia wyszukiwania pozycję Opcje wyszukiwania. Tutaj umieszczono szereg opcji konfiguracyjnych, począwszy od rodzaju danych jakie mają być uwzględnione w wyszukiwaniu, metody wyszukiwania, na opcjach wyszukiwania w folderach skompresowanych i archiwach kończąc.