Zapora systemu Windows

Zapora systemu Windows

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
03.07.2006
9 komentarzy
17122 wyświetlenia

Komputer podłączony do Internetu jest narażony na ciągłe ataki z zewnątrz. Nawet jeśli uważamy, że na swoich dyskach nie posiadamy cennych informacji, które mogą się przydać innym, powinniśmy się zabezpieczyć. Celem wielu włamań do systemów nie są nasze dane tylko nasz komputer, za pomocą którego dokonywane są ataki na serwery, w których informacje już są bardzo ważne. Jeżeli staniemy się takim "kanałem" dla innych podczas śledztwa to właśnie nasz komputer może zostać zidentyfikowany jako ten, który dokonał ataku. Istnieją również inwazje, których celem jest zbieranie informacji takich jak nasze numery kont bankowych i haseł dostępu do nich.

Jeżeli posiadamy system podłączony ze światową pajęczyną niezbędne jest zabezpieczenie przed atakami z Internetu. Podstawową ochroną jest zapora ogniowa. Działa ona na następującej zasadzie: w czasie instalacji zamyka w komputerze wszystkie porty, przez które inni mogą się dostać do naszej jednostki a następnie podczas użytkowania pyta się nas i pozwala decydować, które porty, czyli jakie programy mogą mieć dostęp do Internetu. Zabezpieczenie to jest banalne w swej prostocie, jest jednak niesamowicie skuteczne.

System Windows XP posiada włączany automatycznie wraz z poprawką Service Pack 2 firewall. Jest on prosty w obsłudze a zarazem dobrze chroni komputer przed atakami. Dzięki niemu jednostka zyskuje na bezpieczeństwie. Teraz instalując Windows nie musimy już obawiać się inwazji, system ochroni nas przed nimi.

Zaporę ogniową włączamy klikając w Panelu sterowania ikonę Zapora systemu Windows. W oknie, które ukaże się naszym oczom zaznaczamy opcję Włącz. I to już wszystko czy to nie jest proste?

Teraz za każdym razem, kiedy jakiś program będzie chciał uzyskać dostęp do Internetu, system zapyta nas czy ma pozwolić na połączenie ze światową siecią. Jeżeli aplikacje uruchomiliśmy świadomie i wiemy do czego służy naciskamy przycisk Odblokuj. W wypadku którym narzędzie to jest nam nieznane lub nie chcemy aby posiadało dostęp do "pajęczyny" naciskamy przycisk Blokuj nadal.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Zagrożenia sieciowe

Komentarze

 • log 08:35 03.07.2006

  Co zrobić z komputerem. Używam legalnego oprogramowania wind 98, ale jest on już mało stabilny i niestety dość często mam z nim problemy. Co zrobić aby zmodernizować system. ( Najpreościej kupić Wid XP). Co zrobić ze starym ? Co wy na to ?

 • Rebe 09:13 03.07.2006

  <DIV>Jeżeli "Windows XP posiada włączany automatycznie wraz z poprawką Service Pack 2 firewall" i dalej "Teraz instalując Windows nie musimy już obawiać się inwazji, system ochroni nas przed nimi."</DIV> <DIV>To po co opis włączania?</DIV> <DIV>Trzeba było zaznaczyć, że w starszych wersjach jest ona obecna, ale domyslnie wyłączona.</DIV> <DIV>Inna sprawa, że w tym wypadku opis procedury jej aktywizacji podany w tekście byłby wadliwy, bo należy to robić z poziomu panelu sterowania - połączenia sieciowe - itd.</DIV> <DIV>Wystarczy porównać: <A href="http://support.microsoft.com/kb/283673/PL/">http://support.microsoft.com/kb/283673/PL/</A> . Znajdzie się rownież opis alternatwnego sposobu wywołąnia apletu zapory.</DIV> <DIV> </DIV> <DIV> </DIV> <DIV> </DIV>

 • Tomasz 09:03 04.07.2006

  "Teraz instalując Windows nie musimy już obawiać się inwazji, system ochroni nas przed nimi" Robicie ludziom wodę z mózgu, a potem dziwicie się że nie mają zielonego pojęcia o zabezpieczeniach. Proponuję poczytać Haking 03.2006, który traktuje o firewallach w systemach Microsoft.

 • MSL 13:50 04.07.2006

  Niestety ,ja nie posiadam i nieposiadałem takiej opcji. Za każdym razem po nowej instalacji nie było ,ale antywirusy posiadają tą samą opcję więc mi to jest nie potrzebne.Ale dzięki

 • OnlineMaster 20:01 04.07.2006

  Jakoś mnie nie pyta się ten firewall od Microshitu czy zezwolić czy nie danej aplikacji na łączenie się z netem. Jest włączony a mimo to każda nowa aplikacja łączy sie bez pytania ile chce...

 • Łukasz 17:45 31.08.2006

  co mam zrobić jeśli nie mam zapory systemu windows

 • tomek-kuna@o2.pl 10:24 20.10.2007

  Mam pytanie czy mógłby mi ktoś odpisać moja kolezanka ma taki problem : bearsheare jej niedziała czyli jest zablokowany przez zapore systemu ale w panelu sterowania niema jej co zrobić jak sie dostać tamn ?? moze mi ktoś pomuc bo niewiem co zrobić ?? odpiszcie na tomek-kuna@o2.pl

 • Sebastian 16:53 06.12.2008

  Ja mam problem z zaporą tzn. nie ma jej wogóle w Panelu Sterowania. Miom zdaniem Windows XP SP1 nie posiada zapory. Czy to prawda ? (Czy można jakoś ją włączyć ?)

 • Lukasyno 12:59 24.05.2009

  "System Windows XP posiada włączany automatycznie wraz z poprawką Service Pack 2 firewall. Jest on prosty w obsłudze a zarazem dobrze chroni komputer przed atakami. Dzięki niemu jednostka zyskuje na bezpieczeństwie. Teraz instalując Windows nie musimy już obawiać się inwazji, system ochroni nas przed nimi." Ha ha ha - co za bzdura. Windowsowa zapora to praktycznie żadne zapezpieczenie

Skomentuj

Autor