Menu kategorii
 • Zaplanowane oczyszczanie dysku

  Zaplanowane oczyszczanie dysku

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  19.07.2006
  7528 wyświetleń

  Kolejnym zadaniem jakie można zaplanować w celu poprawy wydajności systemu jest Oczyszczanie dysku. Standardowo jest ono uruchamiane gdy zabraknie na dysku wolnego miejsca ale wtedy zazwyczaj kopiujemy ważne dane i bardzo denerwuje nas ten program. Jeżeli dodamy skrót w Harmonogramie zadań kasowanie zbędnych plików będzie uruchamiało się automatycznie i już nie będziemy musieli korzystać z niego tuż przed przenoszeniem informacji.

  Pierwszym naszym krokiem będzie wpisanie w oknie Uruchom wywołanym z menu Start komendy: cleanmgr /sageset:100. W wyniku tego na naszym ekranie pokaże się okno, w którym musimy wybrać lokalizacje gotowe do skasowania. Po operacji kliknijmy w przycisk OK.

  W ten sposób zapisaliśmy w rejestrze pod wartością 100 jakie elementy systemu będą czyszczone w wyniku wywołania programu parametrem 100. Kolejnym krokiem jest utworzenie skrótu do Oczyszczania dysku. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu eksploatora i z menu wybierzmy kolejno Nowy oraz Skrót. W kontrolce Wpisz lokalizację elementu wpisujemy cleanmgr /sagerun:100.

  Teraz uruchommy Zaplanowane zadania korzystając z Panelu sterowania. Kliknijmy dwukrotnie w pozycję Dodaj zaplanowane zadanie. W nowym kreatorze przez pierwsze okno przechodzimy klikając przycisk Dalej. W następnym odnajdujemy skrót, który przed chwilą utworzyliśmy a następnie przechodzimy kolejne okna wybierając dzień i godzinę uruchamiania zadania. Po tych czynnościach system sam będzie oczyszczał dyski z niepotrzebnych danych.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Automatyzacja Windows