Xbox oskarża Sony o płacenie deweloperom za blokowanie możliwości wydania w Xbox Game Pass

Xbox oskarża Sony o płacenie deweloperom za blokowanie możliwości wydania w Xbox Game Pass

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:12
11.08.2022
574 wyświetlenia

Kiedy umowa przejęcia Activision Blizzard zbliża się do finalizacji, sytuacja między Sony i Microsoftem znów jest napięta. W jednym z dokumentów urzędowych Microsoft twierdzi, że Sony płaci deweloperom za blokowanie praw do udostępniania gier w konkurencyjnych usługach, takich jak Xbox Game Pass.

Twierdzenie to pojawiło się w dokumencie przesłanym do brazylijskiego urzędu CADE dotyczącym przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Fragment tego oświadczenia mówi:

Rzeczywiście, zdolność Microsoftu do dalszego rozwijania Game Pass została utrudniona przez dążenie Sony do zahamowania takiego wzrostu. Sony płaci za "prawa do blokowania", aby uniemożliwić deweloperom dodawanie treści do Game Pass i innych konkurencyjnych usług subskrypcyjnych.

Po raz kolejny [Sony] zdradza tylko obawę przed innowacyjnym modelem biznesowym, który oferuje graczom wysokiej jakości treści w niskich cenach, zagrażając dominacji, która przez lata wyrosła ze strategii skoncentrowanej na urządzeniach i ekskluzywności.

Biorąc pod uwagę, że strategie wyłączności były podstawą strategii Sony mającej na celu wzmocnienie jej obecności w branży gier, a Sony jest liderem w dystrybucji gier cyfrowych, obawy Sony dotyczące możliwej wyłączności treści Activision są co najmniej niespójne.

Te komentarze były częścią odpowiedzi Microsoftu na twierdzenia Sony, że umowa z Activision Blizzard jest antykonkurencyjna, a zatem narusza prawa antymonopolowe większości krajów. W szczególności Sony zwróciło uwagę na znaczenie serii Call of Duty, stwierdzając, że:

Call of Duty jest tak popularne, że wpływa na wybór konsoli przez użytkowników, a społeczność lojalnych użytkowników jest na tyle zakorzeniona, że ​​nawet gdyby rywal dysponował budżetem na stworzenie podobnego produktu, nie byłby w stanie z nim konkurować.

Umowy na wyłączność są chlebem powszednim branży gier od dłuższego czasu, jednak praktyka Sony polegająca na blokowaniu gier innych firm przed pojawianiem się w konkurencyjnych usługach subskrypcyjnych nie jest powszechnie znana. Ze swojej strony Microsoft oświadczył, że nie zamierza wydawać gier Activision Blizzard na wyłączność dla Xboksa. Wyjaśnił nawet, że taka strategia "po prostu nie byłaby opłacalna".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/xbox-has-accused-sony-of-paying-developers-game-pass-block-fees/

Polecamy również w kategorii Xbox