Xbox One X już niedługo obsługiwać będzie rozdzielczość 1440p

Xbox One X już niedługo obsługiwać będzie rozdzielczość 1440p

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
09:51
20.02.2018
1706 wyświetleń

Mimo wszystkich swoich niezaprzeczalnych zalet, konsole obecnej generacji cechują się pewnymi wadami. Wynikają one głównie z dosyć hermetycznej konstrukcji systemów operacyjnych, które znajdziemy zarówno w Xbox One jak i Playstation 4 – nie dopuszczają one dla przykładu użycia sprzętu, którego nie przewidział ich producent. Ma to w założeniu uchronić sprzęt przed awariami i kłopotami z nieodpowiednimi sterownikami, jednak w gruncie rzeczy okazuje się uciążliwe – wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której w ramach oszczędności kupiliśmy zamiennik gamepada, który po podpięciu do konsoli po prostu odmawia posłuszeństwa. Jakkolwiek by nie było, decyzję o nałożeniu limitów na obsługiwane urządzenia dodatkowe da się jeszcze usprawiedliwić. O wiele gorzej jest w przypadku obsługi rozdzielczości innych, niż standardowo wykorzystywane w telewizorach.

Gamepad Xbox One

Wbrew pozorom, osób podpinających swoje konsole do typowo komputerowych monitorów nie brakuje. Oczywiście konfiguracja tego typu wymaga nieco więcej roboty – zwykle trzeba w jakiś sposób wyizolować sygnał audio, by podpiąć zewnętrzne głośniki. Zakładając, że wszystko ustawiono poprawnie, rozgrywka w żaden sposób nie powinna się różnić od tej na telewizorze, a przynajmniej było tak do niedawna. Wraz z rozwojem technologii i mocy obliczeniowej stale rośnie rozdzielczość, którą obsługują współczesne wyświetlacze – w chwili obecnej najwięcej uwagi poświęca się 4K. To właśnie na wykorzystaniu tego formatu skupił się zespół odpowiedzialny za stworzenie Xbox One X, najnowszej konsoli Microsoftu.

O ile do samej obsługi 4K nie można się w tym przypadku przyczepić, o tyle powody do żalu mieli wspomniani wcześniej użytkownicy monitorów – nowy Xboks całkowicie ignoruje bowiem rozdzielczość 1440p, skalując obraz w dół do 1080p. Nie trzeba chyba przy tym dodawać, że skutkuje to znacznym pogorszeniem jakości na monitorach obsługujących rozdzielczość QHD. Na szczęście sytuacja ta ma się niebawem zmienić, bowiem Microsoft właśnie pracuje nad implementacją zmian wprowadzających do Xbox One X oraz Xbox One S obsługę 1440p, co potwierdził zresztą na Twitterze Kevin Gammill.

Niestety, nie wiadomo jeszcze ile dokładnie czasu zajmie Microsoftowi dopracowanie nowego rozwiązania – w końcu trzeba przy tym uwzględnić nowe skalowanie obrazu z 4K do 1440p, nie zaś jak przedtem z 4K do 1080p. Rozsądnym będzie więc założenie, że obsługa 1440p na Xbox One X pojawi się najwcześniej podczas Spring Creators Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.techradar.com/news/xbox-one-x-and-one-s-getting-1440p-support-in-the-near-future

Polecamy również w kategorii Xbox One X