Menu kategorii
 • Wymagania sprzętowe Windows 10 Fall Creators Update

  Wymagania sprzętowe Windows 10 Fall Creators Update

   Amadeusz Labuda
  Amadeusz Labuda
  15:00
  17.10.2017
  2949 wyświetleń

  Windows 10 stale, krok po kroku, ulega transformacjom. Sprawia to, że spora część użytkowników nie jest pewna, czy ich komputer da radę udźwignąć najnowsze wersje systemu operacyjnego Microsoftu. Wrażenie to potęgują demonstracje, na których widać rozmaite zaawansowane efekty graficzne towarzyszące nawet tak prozaicznym czynnościom, jak zwykła nawigacja wewnątrz folderów. Gdy skumulujemy to z zapewnieniami giganta o tym, że najnowsza aktualizacja Windowsa 10 skupiona jest w znacznej mierze na rzeczywistości wirtualnej, łatwo zrozumieć obawy wspomnianych użytkowników. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują – zakładając, że oprawa wizualna i VR nie są dla nas wszystkim, to nie potrzebujemy komputera rodem z NASA. Zasadniczo wystarczy nawet nieulepszany od kilku lat blaszak. Jeśli działał na nim Windows 10 w wersji Creators Update, to z jesienną aktualizacją również nie powinno być kłopotu!

  Windows 10 Fall Creators Update - wymagania sprzętowe

  Obecnie najbardziej wymagającym mocy obliczeniowej (a więc i dobrego sprzętu) składnikiem systemu Windows 10 pozostaje Mixed Reality Portal, czyli aplikacja służąca do obsługi technologii rzeczywistości wirtualnej. Na szczęście, jeżeli nie planujemy korzystać z gogli bazujących na tejże technologii, to spełnienie wymagań sprzętowych stawianych przez MRP nie jest konieczne. Ciężko zresztą, żeby było inaczej, technologia ta wymaga bowiem sporo, między innymi czterordzeniowego procesora (minimum Intel Core i5 czwartej generacji lub AMD FX-4350), 8 GB pamięci RAM (DDR3 lub DDR4) oraz mocnej karty graficznej (minimum Nvidia GTX 965M lub AMD RX 460 obsługująca DirectX 12). To jednak nie koniec wymagań, gdyż konieczne jest również posiadanie odpowiednich sterowników, obsługa Bluetooth 4.0 (dla akcesoriów bezprzewodowych) oraz posiadanie w komputerze odpowiednich portów (USB 3.0 oraz HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2). Co ciekawe, w przypadku laptopów nieco inaczej wygląda kwestia procesorów – wymagany jest tam co najmniej dwurdzeniowy Intel Core i5 siódmej generacji wspierający technologię Hyper-Threading. Jak łatwo się domyślić, nie jest to raczej konfiguracja, jaką spotkamy w każdym domu. Co prawda w Sieci znaleźć można bez liku poradników opisujących, jak obejść blokadę występującą, gdy nie spełnimy podanych wymagań, jednak mija się to z reguły z celem – ryzykujemy w ten sposób ból głowy wynikający ze strasznie klatkującego obrazu.

  Aplikacja sprawdzająca aktualny sprzęd pod kątem obsługi VR

  Pominąwszy Mixed Reality Portal, w systemie znaleźć można jeszcze kilka zasobożernych aplikacji, jednakże w ich przypadku efektem ubocznym niespełnienia wymagań sprzętowych okazuje się zwykle po prostu dłuższe przetwarzanie danych. Niektóre funkcje mają ponadto dosyć oczywiste, indywidualne wymagania - nie skorzystamy z funkcji Kontakty bez działającego łącza sieciowego, Cortana nie zadziała, gdy zabraknie nam mikrofonu, zaś lektor będzie zupełnie nieprzydatny, jeśli nie posiadamy głośników lub słuchawek. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że podczas instalacji systemu Windows 10 istnieje niewielka szansa, że któryś z komponentów będzie po prostu zbyt stary, by umożliwić aktualizację. Ich przykładem mogą być najstarsze spośród wbudowanych w laptopy karty sieciowe. Nie jest to jednak wina inżynierów Microsoftu – często problemy wynikają po prostu z powodu zaprzestania wsparcia dla swoich komponentów przez firmy trzecie. Jak jednak wyglądają suche fakty, czyli oficjalne wymagania sprzętowe systemu Windows 10 Fall Creators Update?

  Wymagania minimalne Windows 10 Fall Creators Update

  • Procesor: taktowanie 1 GHz lub szybszy, ewentualnie SoC
  • Pamięć RAM: 1 GB dla systemu w wersji 32-bitowej, 2 GB dla wersji 64-bitowej
  • Dysk twardy: 16 GB wolnego miejsca dla wersji 32-bitowej, 20 GB dla 64-bitowej
  • Karta graficzna: obsługująca co najmniej DirectX 9, wspierająca WDDM 1.0
  • Wyświetlacz: obsługujący rozdzielczość minimum 800 na 600 pikseli

  Jak widać, żeby skorzystać z nowości zawartych w Windows 10 Fall Creators Update, wcale nie jest potrzebny komputer wart tyle, co dobry samochód. Jeśli dysponujemy jedynie domowym sprzętem, również załapać możemy się na najnowszą, wielką aktualizację - w najgorszym wypadku nie uzyskamy dostępu do całej puli wprowadzonych udogodnień i nowych funkcji. Warto tu również wspomnieć o tym, że Fall Creators Update będzie otrzymywał wsparcie techniczne dłużej nawet wtedy, gdy minie ono dla poprzednich wersji. Co oczywiste, uaktualnienie jest w pełni darmowe, zaś przeprowadzić można je bez problemu samodzielnie. Jeśli potrzebujecie dodatkowych instrukcji, zapraszamy na nasz portal, gdzie znajdziecie setki przydatnych artykułów!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Informacje o Windows 10