W Windows 11 nie musimy zapamiętywać, na czym skończyliśmy, ani marnować czasu na ponowne ustawianie okien

W Windows 11 nie musimy zapamiętywać, na czym skończyliśmy, ani marnować czasu na ponowne ustawianie okien

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:16
24.06.2021
2200 wyświetleń

Wracamy do Was z relacją z Microsoft Windows Event! W poprzednich tekstach relacjonowaliśmy wstęp autorstwa Panosa Panaya oraz początek prezentacji UX autorstwa Carmen Zlateff z działu Windows User Experience. Zdążyliśmy już z grubsza poznać najważniejsze aspekty wizualne i funkcjonalne Windows 11, a tymczasem powracamy do specyficznych doświadczeń użytkownika, które debiutują w nowym systemie, zaczynając od kwestii powracania tam, gdzie skończyliśmy.

Kiedy wracamy do tego, co robiliśmy, bo coś nam przeszkodziło albo byliśmy nawet z dala od PC, w Windows 11 nie musimy pamiętać, na czym stanęliśmy, ani marnować czasu na ponowne ustawianie rzeczy. Już nigdy więcej — przekonuje Carmen Zlateff, Partner Director działu Windows User Experience. Wszystko to staje się możliwe dzięki nowej funkcjonalności o nazwie Snap Groups. Są to kolekcje wcześniej używanych aplikacji, zgrupowane w skrótach na pasku zadań. Po najechaniu na ikonę zobaczymy dokładnie, jakie elementy wchodzą w skład takiego zrzutu.

Windows 11

Windows zapamiętuje wcześniej otwarte aplikacje i trzyma je dla użytkownika, umożliwiając błyskawiczny powrót do danej sesji lub rozpoczęcie nowej — wybierając całkiem inny zestaw aplikacji. A ponieważ wszystko to znajduje się na pasku zadań, możemy przełączać się między aplikacjami a całymi projektami. Niezwykłym rozwiązaniem jest również minimalizowanie aplikacji do laptopa, gdy odłączamy zewnętrzny monitor, na którym były otwarte, by ruszyć w drogę. Dzięki temu te dodatkowe aplikacje nie będą nam przeszkadzać na małym ekranie.

Windows 11

Następnie do tych zminimalizowanych aplikacji (a właściwie całej ich grupy Snap Group) możemy powrócić w każdej chwili. Gdy z powrotem podłączymy monitor, będziemy mogli otworzyć je w identycznym układzie. Koniec z zapamiętywaniem, co gdzie było otwarte, i ponownym ustawianiem wszystkich okien. Zapisane grupy to bardzo dojrzałe podejście do koncepcji "pick up where you left off", którą Microsoft rozwija od kilku lat. Ostatnia z ważnych zmian w UX dotyczy odrębnych pulpitów.

Windows 11

Pulpity wirtualne nie są dla Windows nowością, ale w Windows 11 zostały rozwiązane jeszcze lepiej. Teraz przełączanie się między odrębnymi pulpitami — na przykład do pracy, do domu, do nauki i do grania — jest tak proste, jak wybranie ikony na pasku zadań. Tak jak zostało powiedziane wcześniej, w Windows 11 pasek zadań i doświadczenie Start zbiera wszystko w centrum i również w centrum stawia użytkownika. Wszystkie te najważniejsze funkcje wspomagające produktywność znajdują się w końcu pod ręką!

To właściwie tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zmiany spod szyldu User Experience. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Windows 11, sprawdźcie nasze kolejne newsy!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 11