Menu kategorii
 • Wstawianie i zmiana wyglądu obrazka (2)

  Wstawianie i zmiana wyglądu obrazka (2)

   Andrzej Krawczyk
  Andrzej Krawczyk
  00:00
  10.08.2006
  7239 wyświetleń

  Wygląd wstawionego wcześniej obrazka możemy edytować korzystając z bardziej zaawansowanych opcji niż wybór czy edycja dostępnego stylu. Przyjrzyjmy się naszej oryginalnej ilustracji, aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany.

  Przede wszystkim możemy wygodnie obracać ilustrację o dowolny kąt. W tym celu klikamy w zielony przycisk znajdujący się powyżej fotografii, przytrzymujemy klawisz myszy i obracamy ją przesuwając odpowiednio myszkę. Obrót zatwierdzamy zwalniając klawisz myszy.

  Do specyficznych obrotów możemy wykorzystać pewne narzędzia zawarte w programie. Korzystając z przycisku Obróć w sekcji Rozmieszczanie, możemy obracać nasz obrazek o charakterystyczny kąt 90 stopni w obie strony - Obróć w Prawo o 90° i Obróć w Lewo o 90°. Przyciski Przerzuć w Pionie i Przerzuć w Poziomie, służą odpowiednio do pionowego i poziomego przerzucenia ilustracji czyli tzw. odbicia lustrzanego. Efekt poziomego odbicia widać poniżej na obrazku.

  Niezwykle ciekawych narzędzi dostarcza nam sekcja Dopasowywanie. Korzystając z przycisku Koloruj Ponownie, możemy zmienić skalę kolorów lub zaakcentować jakąś barwę na fotografii. Dzięki temu możemy np. utworzyć czarnobiałą fotografię z kolorowej. Poniżej przedstawiony jest efekt zaakcentowania koloru niebieskiego.

  Bardziej szczegółowymi są narzędzia Jasność i Kontrast. Służą one do ustawiania odpowiednio jasności i kontrastu ilustracji.

  Jeśli do pliku wczytujemy obrazek o dużej wielkości, a w samym arkuszu wykorzystujemy go jako mała ilustrację, bardzo pomocnym może się okazać przycisk Kompresuj Obrazy. Wciskając go program automatycznie zmniejsza wielkość używanego obrazka, dzięki czemu zmniejszamy również rozmiar, jaki będzie zajmował plik Excela z ilustracją.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Excel 2007