Wirtualny symulator Microsoftu będzie szkolić samochody autonomiczne

Wirtualny symulator Microsoftu będzie szkolić samochody autonomiczne

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/14/2017, 12:01 AM

Liczba odsłon: 2145

Wirtualna rzeczywistość świetnie sobie radzi ze szkoleniem ludzi, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by mogła szkolić nawet roboty. W lutym pisaliśmy o jednym z takich projektów - chodziło o nową platformę Aerial Informatics and Robotics Platform autorstwa Microsoft Research, która w bezpiecznym środowisku VR umożliwia programistom testowanie dronów i zrobotyzowanych systemów. Microsoft rozszerzył teraz swoje narzędzie, aby pomóc również w szkoleniu samodzielnych komputerów z własnym napędem, znanych lepiej jako samochody autonomiczne.

Nowa wersja AirSim zawiera symulacje samochodów, nowe środowiska, nowe API (m.in. C++ i Python) ułatwiające programowanie i gotowe do uruchomienia skrypty, które pozwolą od razu rozpocząć badania. Symulowanie środowiska podobnego do tego w GTA [sic!] niweluje potrzebę budowania drogich platform sprzętowych i dostarcza dużych ilości danych wraz z możliwością szybkiego testowania i porównywania wyników. Badania stają się też dostępne dla programistów i badaczy dysponujących mniejszymi zasobami. AirSim oferuje szczegółowo odwzorowane, trójwymiarowe środowisko miejskie, które - podobnie jak gry z otwartym światem - żyje własnym życiem, co widać np. po sygnalizacji świetlnej. Użytkownicy mogą testować swoje systemy w kilku realistycznych sceneriach, takich jak śródmieście, tereny podmiejskie, tereny zielone i przemysłowe. W sumie oddano do użytku ponad 12 kilometrów wirtualnych dróg.

AirSim został opracowany jako wtyczka dla Unreal Engine, popularnego narzędzia do tworzenia gier. Oznacza to, że symulacja pojazdu jest oddzielona od środowiska, w którym działa. Istnieje możliwość stworzenia środowiska dostosowanego do konkretnych potrzeb, np. terenów wiejskich, lub też wybrania gotowych środowisk dostępnych online. AirSim posłuży wówczas do przetestowania algorytmów automatycznego sterowania pojazdem w danym środowisku. AirSim podlega też dalszym rozszerzeniom - badacze i deweloperzy mogą do niego wprowadzać nowe czujniki, pojazdy, a nawet łączyć go z innymi silnikami fizycznymi. Udostępnione przez Microsoft API obsługują wiele języków programowania i posiadają wsparcie dla rozwiązań machine learningowych. AirSim współpracuje więc np. z Microsoft Cognitive Toolkit (CNTK).

Zaktualizowana wersja AirSim wprowadza nie tylko możliwość testowania samochodów automatycznych, ale też i dodatkowe narzędzia do testowania dronów. W przyszłych aktualizacjach narzędzia Microsoft chciałby wprowadzić nowe sensory, lepszą fizykę pojazdów, modelowanie pogody i realistyczne otoczenie. Wszystkie niezbędne pliki i materiały związane z Aerial Informatics and Robotics Platform można już pobrać bezpłatnie z repozytorium GitHub.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia