Menu kategorii
 • Windows Installer Zapper

  Windows Installer Zapper

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  09.08.2006
  7530 wyświetleń

  Aplikacja omawiana poprzednio Wndows Installer Clean Up, jest bardzo dobrym narzędziem, za pomocą którego możemy łatwo i szybko usunąć programy, których deinstalatory nie działają poprawnie. Jednak proces przeprowadzany przez ten opcjonalny składnik systemu jest całkowicie zautomatyzowany, nie mamy nad nim żadnej kontroli. Dlatego też Windows XP został wyposażony w podobnie działającą aplikacje, którą możemy sterować. Jest to program działający w Wierszu polecenia.

  Włączamy następcę interpretera DOS'u wpisując w oknie Uruchom polecenie cmd. Kolejnym naszym krokiem jest przejście do katalogu, w którym umieszczony jest Windows Installer Zapper. W tym celu w Wierszu polecenia wpisujemy kolejno komendy:
  cd \
  cd "Program Files"
  cd "Support Tools"

  Po wpisaniu nazwy programu msizap bez żadnych parametrów uzyskujemy spis wszystkich przełączników dostępnych dla tego narzędzia. Dowiadujemy się tym samym, że aby usunąć program musimy wpisać nazwę programu z przełącznikiem T oraz identyfikatorem danej aplikacji.

  Ten ostatni odnajdziemy w rejestrze systemu. Wpisujemy w oknie Uruchom ciąg znaków regedit, a następnie w nowym oknie otwieramy następujący klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall. W drzewie znajdującym się po lewej stronie widoczne są już identyfikatory, niestety z ich postaci nie jesteśmy wstanie wywnioskować jaki program reprezentują. Dlatego też w prawej części odnajdujemy wartość DisplayName ona powie nam co to za program.

  Po odnalezieniu aplikacji, którą chcemy usunąć w poprzednio otwartym Wierszu polecenia wpisujemy np. taką komendę msizap T {00000415-78E1-11D2-B60F-006097C998E7}. Oczywiście identyfikatora nie przepisujmy tylko skopiujmy. Najpierw zaznaczmy go potem naciśnijmy klawisz F2, który wprowadzi klucz w tryb edycji, następnie naciśnijmy kombinację Ctrl + C która spowoduje skopiowanie ciągu znaków a na samym końcu wklejmy go do Wiersza polecenia.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia dodatkowe