Windows 98 i klasyczne gry pecetowe na Xbox Series X/S

Windows 98 i klasyczne gry pecetowe na Xbox Series X/S

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:03
13.07.2022
942 wyświetlenia

Xbox Series X/S zyskał możliwość uruchamiania Windows 98 i klasycznych gier ze złotej ery PC. Stało się to możliwe dzięki systemowi emulacji RetroArch oraz DOSBox Pure. Na wideo udostępnionym przez Digital Foundry możemy obejrzeć stare gry uruchomione na najnowszej konsoli poprzez wirtualizację.

Remastery i remake'i często są świetne, ale wielu graczy pragnie autentycznego poczucia vintage bez żadnych unowocześnień. Na konsolach Xbox One i Xbox Series X/S można to uzyskać dzięki programowi wstecznej zgodności, w ramach którego możemy grać w wybrane tytuły z poprzednich generacji — aż do pierwszego Xboksa z 2001 roku włącznie. Emulacja systemów pecetowych to już inna para kaloszy. Jak wiemy, producenci konsol raczej nieprzychylnie patrzą na takie próby (niektóre działania mogą skutkować np. banem na Xbox Live), niemniej jednak niektóre z nich są całkiem udane. I tak chyba jest właśnie w tym przypadku.

Quake, Half-Life, Unreal, Turok, Command & Conquer: Tiberian Sun i inne gry z tamtej epoki można w większości uruchamiać na współczesnych systemach Windows, niemniej jednak najwyższą kompatybilność uzyskują właśnie na Windows 98. Teraz ten wiekowy system można wirtualizować również na Xbox Series X/S, a to pozwala grać w klasyczne gry pecetowe na konsoli — za pomocą klawiatury i kontrolera.

Co ciekawe, implementacja ta nie pozwala na używanie myszy, dlatego kursorem możemy sterować jedynie kontrolerem. Jest jeszcze inne ograniczenie. Jako że DOSBox Pure opiera się na CPU zamiast na GPU konsoli, bardziej wymagające tytuły mogą nie działać tak płynnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/xbox-series-xs-can-now-run-windows-98-and-classic-pc-games-like-quake-half-life

Polecamy również w kategorii Xbox Series X