

Windows 7 wiecznie żywy. Nie ominęła go aktualizacja w ramach Patch Tuesday
14 stycznia tego roku, po ponad 10 latach zakończyło się wsparcie Windows 7. System przestał być obsługiwany w tym sensie, że nie otrzymuje dalszych aktualizacji zabezpieczeń i jakościowych, a Microsoft nie świadczy dla niego pomocy technicznej. Czym są wobec tego kolejne aktualizacje Siódemki pojawiające się w ramach Patch Tuesday? Owo życie pozagrobowe systemu da się bardzo łatwo wytłumaczyć.
Zdanie mówiące, że Windows 7 nie otrzymuje dalszych aktualizacji, jest być może zanadto uproszczone. Należałoby zaznaczyć, że niewspierany Windows 7 ich nie otrzymuje... A nie każda jego instancja jest niewspierana. Istnieje bowiem kilka znanych sposobów, by przedłużyć żywot Siódemki o co najmniej trzy lata. I to właśnie dla tych, którzy z nich skorzystali, Microsoft przygotowuje kolejne miesięczne pakiety zbiorcze. Odrębną kwestią są wyjątkowe aktualizacje z poprawkami, które się do tego cyklu nie zaliczają i które są udostępniane również w niewspieranych systemach.
Windows 7 SP1 i Windows Server 2008 R2 SP1: zmiany w aktualizacji KB4540688
- Rozwiązano problem, który mógł uniemożliwiać wyświetlanie się ikon i kursorów zgodnie z oczekiwaniami.
- Aktualizacje zabezpieczeń dla: aparatu skryptów firmy Microsoft, Internet Explorer, platformy i struktury aplikacji systemu Windows, składnika Microsoft Graphics, składnika Windows Fundamentals, uwierzytelniania systemu Windows, składnika Windows Cryptography, podstawowych operacji sieciowych systemu Windows, pamięci i systemów plików systemu Windows, urządzeń peryferyjnych systemu Windows i Windows Server.
Odnotowano dwa znany problemy z tą aktualizacją:
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji i ponownym uruchomieniu urządzenia może zostać wyświetlony komunikat o błędzie „Niepowodzenie konfigurowania aktualizacji systemu Windows. Wycofywanie zmian. Nie wyłączaj komputera”. Aktualizacja może być wyświetlana jako Niepowodzenie w obszarze Historia aktualizacji. Problem może wystąpić w dwóch przypadkach:
- Jeśli ta aktualizacja jest instalowana na urządzeniu z wersją, która nie jest obsługiwana w ramach programu ESU. Aby zapoznać się z pełną listą obsługiwanych wersji, zobacz KB4497181.
- Jeśli nie masz zainstalowanego i aktywowanego klucza dodatków MAK aktualizacji ESU.
- Niektóre operacje, takie jak zmiana nazwy, wykonywane na plikach lub folderach znajdujących się na udostępnionym woluminie klastra (CSV) mogą kończyć się niepowodzeniem z powodu błędu „STATUS_BAD_IMPERSONATION_LEVEL (0xC00000A5)”. Dzieje się tak podczas wykonywania operacji na węźle-właścicielu woluminu CSV z poziomu procesu bez uprawnień administratora.
Aktualizację (miesięczny pakiet zbiorczy) można też pobrać w pakiecie zawierającym tylko łatki bezpieczeństwa (tylko aktualizacja zabezpieczeń). Dla Windows 7 jest nim KB4541500.