Windows 11 z nową kompilacją i integracją Teams. To był tydzień z Microsoft 178

Windows 11 z nową kompilacją i integracją Teams. To był tydzień z Microsoft 178

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
15:00
23.07.2021
1882 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft znów dużo uwagi poświęcamy systemowi Windows 11, który od około miesiąca jest najgorętszym tematem ze świata Microsoft. Zaczynamy od nowości w najnowszej kompilacji Windows 11 oraz integracji Teams z systemem. Poruszamy także kwestie związane z problemami z paskiem zadań w Jedenastce. Zapraszamy do czytania!

Windows 11 z nową kompilacją, a także integracją z komunikatorem Teams

Mijający tydzień przyniósł nam kolejną kompilację Windows 11 w kanale Dev. To już czwarta publiczna kompilacja systemu w wersji zapoznawczej. Kompilacja 22000.100 wprowadza parę przyjemnych zmian kosmetycznych, związanych z wysuwanym menu dodatkowych ikon w zasobniku. Ponadto rozwiązano pokaźną liczbę problemów, w tym najbardziej frustrujący, związany z wysypywaniem się procesu explorer.exe po kliknięciu godziny i daty w zasobniku systemowym. Oczywiście nie zabrakło także sporej listy znanych błędów. Zanim zdecydujecie się na instalację tej kompilacji, sprawdźcie koniecznie znane problemy. Pełną listę zmian w naszym opracowaniu możecie sprawdzić w tym artykule.

Windows 11

Jedną z ciekawszych nowości zapowiedzianych dla Windows 11 jest integracja z Microsoft Teams. Ta funkcjonalność nastawiona na konsumentów zaczęła być dzisiaj wdrażana wśród Insiderów. Ta wczesna implementacja zawiera nowe wysuwane menu Czat (w końcu poznaliśmy jego nazwę) dostępne wprost z paska zadań, a także całkiem nowe doświadczenie desktopowe Teams zoptymalizowane pod kątem wydajności i języka designu Windows 11. Szczegóły dotyczące Teams w Windows 11 znajdziecie w tekście Czat z Microsoft Teams już dostępny w Windows 11 Insider Preview.

Windows 11

Microsoft pracuje nad tym, aby jeszcze w tym miesiącu ma uruchomić kanał Beta dla Windows 11, do którego trafiać będą bardziej stabilne i lepiej dopracowane kompilacje. Wiąże się to jednak z mniejszą częstotliwością wydań aktualizacji (w kanale Dev zwykle publikowana jest jedna kompilacja tygodniowo, a w kanale Beta będzie to zapewne jedna kompilacja miesięcznie) oraz z brakiem dostępu do najnowszych funkcji (gdy w kanale Dev wydane zostaną nowe funkcje, to w kanale Beta pojawią się dopiero za jakiś czas). Nie mniej jednak, jeżeli stawiamy na stabilność, a zarazem zależy nam na testowaniu Jedenastki, to kanał Beta jest idealnym wyborem.

Windows 11 z jednej strony wnosi duży powiew świeżości w interfejsie użytkownika (nowe menu Start, odświeżony Eksplorator plików, panel Ustawień, Centrum akcji i powiadomień), ale też degraduje i usuwa inne funkcje (na przykład zrezygnowano całkowicie z Osi czasu). Wśród odświeżonych elementów interfejsu jest także pasek zadań. Tak, ten pasek zadań, który jest nieodłącznym elementem systemów Windows od lat 90. Co jednak jest nie tak z paskiem zadań? Przeczytajcie naszą analizę.

Windows 11

Nowości w Edge

Wczoraj Microsoft rozpoczął publikację przeglądarki Edge w wersji 92 do stabilnego kanału. Nowa wersja zawiera kilka ciekawych ulepszeń, w tym panel kondycji naszych haseł, usprawnienia dla edukacji i inne drobne poprawki.

Edge 92

Windows 11 doczekał się nowego, albo przynajmniej mocno odświeżonego sklepu z aplikacjami Microsoft Store. Nowy design sklepu to niejedyna nowość. Programiści będą mogli publikować swoje klasyczne aplikacje Win32 za pośrednictwem nowego sklepu. Dzięki takiej zmianie z poziomu sklepu w Windows 11 będzie można pobrać i zainstalować takie aplikacje jak Microsoft Teams, odtwarzacze multimedialne (jak na przykład VLC), czy różne przeglądarki internetowe. Pierwszą z nich, która już teraz dostępna jest w nowym sklepie - jakby inaczej - jest Microsoft Edge.

Edge w sklepie

Kalendarz w Outlooku z nowym widokiem i nowości w Teams

Na początku zeszłego roku Microsoft zapowiedział, że pracuje nad nowym narzędziem przeglądarkowym pod kodową nazwą Project Moca. Okazało się, że Moca będzie nowym modułem w przeglądarkowym Outlooku o nazwie Outlook Spaces. Narzędzie to miało służyć lepszej organizacji swoich projektów. W oparciu o tablice mogliśmy dowolnie tworzyć zawartość, która ułatwiałaby nam śledzenie terminów, spotkań, wiadomości, zadań, czy nawet plików i maili. Mówiąc prościej, Outlook Spaces miał zapewniać nam miejsce, w którym moglibyśmy uporządkować ważne rzeczy dla swojego projektu. Dziś już wiemy, że gigant z Redmond częściowo porzucił Outlook Spaces jako osobny moduł i jego funkcjonalność przeniósł do kalendarza. Tworząc w nim nowy widok o nazwie Tablica.

Nowy widok w kalendarzu Outlook

Niewątpliwie Microsoft Teams jest najbardziej rozwijaną aplikacją z ekosystemu Microsoft w ostatnich latach. Za sprawą pandemii Teams stał się programem do pracy zespołowej, zdalnej, komunikacji, przechowywania i przesyłania plików, edukacji na odległość, czy nawet komunikacji prywatnej. Co więcej, Teams zostanie nawet zintegrowany z powłoką nadchodzącego Windows 11. Mamy dla Was informacje o garści kolejnych funkcji i usprawnień, które trafią do Teams w najbliższym czasie.

Nowości w Teams

Flight Simulator w Xbox Game Pass

Lato rozkręciło się już na dobre, dlatego pora na naprawdę gorącą aktualizację biblioteki Xbox Game Pass. Po nowościach, które trafiły do oferty w pierwszej połowie lipca Microsoft prezentuje kolejne tytuły — tym razem na końcówkę miesiąca. Jest to aż 12 gier na różne platformy, wliczając w to chmurę (czyli urządzenia mobilne i PC), konsole Xbox i komputery z Windows.

Xbox Game Pass

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami. Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP