Windows 11 pozwoli wyświetlać sekundy na zegarze

Windows 11 pozwoli wyświetlać sekundy na zegarze

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:01
17.11.2022
852 wyświetlenia

Początkowo niedoskonały pasek zadań Windows 11 stopniowo coraz bardziej nadaje się do użytku. Do tej pory m.in. zaimplementowano w nim działające przeciąganie i upuszczanie, a ostatnio Microsoft zaczął eksperymentować z niełączeniem przycisków tych samych aplikacji. Jeszcze jedną testowaną funkcją jest wyświetlanie sekund na zegarze.

Sekundnik na pasku zadań można było włączyć w Windows 10, chociaż wymagało to nieco zachodu (konieczna była edycja rejestru). Windows 11 może to dużo bardziej uprościć dzięki pojawieniu się dedykowanej opcji w Ustawieniach. Póki co, aby w ogóle mieć dostęp do takiej opcji, konieczne jest skorzystanie z narzędzia ViveTool. Ponadto nie ma jej w standardowym Windows 11, a jedynie w Windows Server — podobnie jak w przypadku testowanej od niedawna opcji "Nigdy nie łącz przycisków paska zadań", którą znamy z poprzednich wersji Windows.

Windows 11 pozwoli wyświetlać sekundy na zegarze?

Użytkownicy Windows Server build 25246 mogą włączyć sekundy w systemowym zegarze na pasku zadań za pomocą narzędzia ViveTool. W tym celu:

  1. Pobierz program Vivetool z GitHub i rozpakuj go.
  2. Uruchom CMD jako administrator i użyj polecenia CD, by przejść do lokalizacji wypakowania Vivetool, np. CD C:\Vive.
  3. Wpisz vivetool /enable /id:41314201 i naciśnij Enter.
  4. Otwórz Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań > Zachowanie paska zadań i zaznacz opcję Wyświetlaj sekundy na zegarze w zasobniku systemowym.
  5. Windows 11 pozwoli wyświetlać sekundy na zegarze?

  6. Uruchom ponownie komputer.

Póki co zmiany te Microsoft testuje jedynie z Insiderami na Windows Server, ale mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się w regularnym Dev Channel dla Windows 11 (Home i Pro), by następnie trafić do wydania ogólnodostępnego. Zarówno sekundnik, jak i niełączenie przycisków paska zadań to tylko opcje i naszym zdaniem powinny pozostać dostępne dla użytkowników, którzy ich potrzebują.

Aktualizacja: funkcja pojawiła się już w klienckim Windows 11: build 25247 w Dev Channel.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-will-soon-let-you-enable-seconds-in-system-tray-clock/

Polecamy również w kategorii Windows Insider