Windows 11 22H2 już za miesiąc? To był tydzień z Microsoft 231

Windows 11 22H2 już za miesiąc? To był tydzień z Microsoft 231

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/19/2022, 7:14 PM

Liczba odsłon: 1374

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami aktualizacji Windows 11 22H2, wydania .NET na Linuksie, dynamicznych widżetów na pasku zadań, menu kontekstowego Edge i Chrome, a także niezwykłego exploita sprzętowego z czasów Windowsa XP. Miłej lektury!

Wydanie aktualizacji Windows 11 22H2 już we wrześniu?

Microsoft nie ujawnił jeszcze planowanej daty wydania pierwszej głównej aktualizacji Windows 11, choć wiadomo, że jest ona w drodze i że ukaże się w drugiej połowie tego roku. Kiedy to nastąpi? Nowe informacje w sprawie Windows 11 22H2 przekazał Zac Bowden, redaktor Windows Central słynący z wielu potwierdzonych później przecieków w przeszłości. Według jego kontaktów publiczne wydajnie aktualizacji wstępnie jest planowane na 20 września.

Windows 11 22H2

Premierowa kompilacja wersji 22H2 będzie dostarczona jako build 22621. Dodatkowo Microsoft ma planować wypuszczenie swojej pierwszej "moment update" dla wersji 22H2 przed końcem tego roku, która doda garść dodatkowych funkcji, które nie były sfinalizowane dla premierowego builda, takich jak karty w Eksploratorze plików i Sugerowane działania.

Łatwiejsze przypisywanie zadań w Word

Word pozwala teraz tworzyć i przydzielać zadania bezpośrednio podczas edytowania dokumentu, używając @wzmiankowania w komentarzach. Osoby, którym przypiszesz zadania, otrzymają powiadomienia e-mail, informujące o konieczności podjęcia działania.

Przydzielanie zadań w Word - komentarz

Aby to zrobić, otwórz dokument w OneDrive lub SharePoint, zaznacz tekst zawierający informacje, które chcesz skomentować, wybierz "Nowy komentarz" i w treści komentarza wpisz @, a następnie imię i nazwisko członka zespołu, którego chcesz oznaczyć. Następnie naciśnij Ctrl + Enter, aby opublikować komentarz, i zaznacz pole wyboru "Przypisz do", aby przekonwertować komentarz na zadanie.

Natywne wsparcie dla .NET na Linuksie

Dobre wieści dla deweloperów .NET, którzy chcieliby pracować na Linuksie. Microsoft i Canonical ogłosili, że wprowadzają natywną obsługę .NET 6 na Linuksa, począwszy od Ubuntu 22.04 LTS, zarówno dla hostów, jak i kontenerów. Programiści mogą już instalować SDK oraz runtime'y ASP.NET i .NET za pomocą jednego polecenia "apt install".

.NET

.NET 6 jest teraz dołączony do Ubuntu 22.04 (Jammy). Microsoft udostępnia też .NET z Chiseled Ubuntu Containers, nową ofertą niewielkich i bezpiecznych kontenerów. Microsoft i Canonical zobowiązali się do dostarczania nowych wydań .NET wraz z wydaniami Ubuntu oraz upewniania się, że ze sobą dobrze współpracują. Obejmuje to aktualizacje zabezpieczeń i bezpieczne dostarczanie obrazów kontenerów.

Dynamiczne powiadomienia widżetów na pasku zadań Windows 11

Widżet na pasku zadań Windows 11 był do tej pory w dużej mierze było statycznym doświadczeniem, które wyświetlało ikonę słońca, gdy pogoda jest dobra, i ikonę parasola, gdy pada deszcz. Teraz się to zmienia za sprawą nowych powiadomień z bardziej dynamiczną zawartością.

Widżet w Windows 11

"Oprócz podglądu treści na żywo z widżetu pogody możesz teraz zobaczyć aktualizacje w czasie rzeczywistym od innych widżetów, takich jak sport, finanse i najważniejsze wiadomości. Twój pasek zadań powinien wyświetlać pogodę przez większość czasu. Kiedy zdarzy się coś ważnego, związanego z twoimi innymi widżetami, możesz zobaczyć ogłoszenie tego na widżecie na twoim pasku zadań" — poinformował Microsoft.

Menu kontekstowe Edge i Chrome w końcu w ciemnym motywie

Niespójne z całą resztą menu kontekstowe w Windows 10 i Windows 11 oraz jego aplikacjach to temat-rzeka. Jest tego sporo, choć trzeba przyznać, że coraz mniej. Ostatnie wydanie Microsoft Edge Canary nareszcie rozwiązuje problem z menu kontekstowym, które nie respektuje motywu. Do tej pory mogło być one tylko jasne, nawet jeśli cała przeglądarka była ciemna.

Edge Edge

Co ciekawe, Edge nie jest pierwszą przeglądarką z tym rozwiązaniem. Jest to implementacja pochodząca z projektu Chromium, która została włączona również w Google Chrome. Wcześniej problem polegał na tym, że menu kontekstowe ramki okna obsługuje sam Windows, dlatego przeglądarka nie mogła nic zrobić. Najwyraźniej w jakiś sposób twórcom Chromium udało się to obejść.

Piosenka Janet Jackson mogła zniszczyć dysk twardy

Exploity sprzętowe i software'owe mogą niekiedy przyjmować naprawdę niezwykłe postaci. Tak było w przypadku piosenki Janet Jackson, która sprawiała, że starsze pecety z Windowsem XP wysypywały się. Działo się tak dlatego, że utwór zawierał częstotliwości rezonujące z dyskami twardymi 5400RPM. Podatność została załatana, a teraz uznano ją za oficjalny exploit.

Janet Jackson - Windows XP exploit

Odtwarzanie teledysku na jednym laptopie mogło nawet spowodować wysypanie laptopa znajdującego się w pobliżu, nawet jeśli tamten laptop nie odtwarzał wideo! Producent obszedł problem, dodając niestandardowy filtr w potoku audio, który wykrywał i usuwał szkodliwe częstotliwości podczas odtwarzania dźwięku. Wspomniany utwór został przypisany do Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) z identyfikatorem CVE-2022-38392 — blisko dwie dekady po odkryciu exploita.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!