Windows 10X osiągnie status RTM w grudniu, ale bez obsługi Win32

Windows 10X osiągnie status RTM w grudniu, ale bez obsługi Win32

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:12
26.10.2020
2388 wyświetleń

Minął już ponad rok od pierwszego pokazu Surface Neo i Windows 10X, modularnej wersji Windows 10 przeznaczonej dla urządzeń z jednym bądź dwoma ekranami, składanych tabletów, laptopów i urządzeń nowego typu. Surface Neo okazał się projektem na tyle złożonym, że jego premierę przesunięto co najmniej na 2022 rok. Co się zaś tyczy Windows 10X, ma on szansę być ukończony w grudniu tego roku. Zamiast czekać do wydania Surface Neo, Microsoft zamierza umieścić nowy wariant systemu na urządzeniach z jednym ekranem.

Microsoft potwierdził już wcześniej, że Windows 10X pojawi się najpierw na urządzeniach z jednym ekranem, prawdopodobnie na notebookach z niższej półki cenowej, mogących rywalizować na rynku edukacyjnym m.in. z Chromebookami. Windows 10X dla urządzeń z jednym ekranem jest już na dobrej drodze, aby osiągnąć status RTM (release to manufacturing) w grudniu bieżącego roku. "RTM" to termin branżowy związany z cyklem życia oprogramowania, używany w momencie, gdy produkt jest gotowy do udostępnienia w celu instalacji.

Innymi słowy, gdy nowy wariant Dziesiątki osiągnie status RTM, zostanie uznany za sfinalizowany, kompletny czy też gotowy dla producentów. Nie oznacza to jednak, że ​​system zacznie być natychmiast udostępniany konsumentom i wszystkim partnerom. Wersja RTM ukończona w grudniu to dla Microsoftu początek nowego etapu, jakim będzie dalsze serwisowanie oraz poprawianie Windows 10X do wiosny 2021 r. W tej chwili nie jest jasne, czy Microsoft planuje udostępniać ten system Windows Insiderom.

Warto przypomnieć, iż Microsoft początkowo chciał włączyć obsługę wirtualizacji oprogramowania Win32 przy użyciu nowej technologii o nazwie "VAIL". Ostatnie raporty wskazują, że firma usunęła niezbędną technologię do obsługi VAIL, co oznacza, że ​​ten system będzie mógł natywnie uruchamiać tylko aplikacje UWP i PWA, przynajmniej w początkowej fazie. Klienci korporacyjni będą mogli z kolei uruchamiać starsze aplikacje Win32 w systemie Windows 10X przy użyciu nowej usługi internetowej.

Windows 10X będzie dostarczany z preinstalowanymi aplikacjami Office, takimi jak Word, PowerPoint, Excel, Teams, Skype i inne, najprawdopodobniej w wersjach PWA. Oczekuje się, że ulepszona wersja systemu — już z obsługą VAIL, a więc wirtualizacją Win32 — a także Surface Neo zostaną wydane do 2022 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/windows-10x-to-reportedly-rtm-in-december-without-win32-app-support/

Polecamy również w kategorii Windows 10X