Windows 10 Technology Summit 2015 - relacja z konferencji

Windows 10 Technology Summit 2015 - relacja z konferencji

Autor: M. Miciński / Ł. Klimkiewicz

Opublikowano: 12/2/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4598

Zapis relacji online dostępny jest na stronie Relacja online Windows 10 Technology Summit.

Windows 10 Technology Summit była serią czterech konferencji organizowanych przez Microsoft we współpracy z firmą Intel. Spotkania miały miejsce kolejno we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Trójmieście. Tematyka konferencji była poświęcona oczywiście najnowszemu systemowi operacyjnemu Windows 10. Współudział w organizacji konferencji firmy Intel zapewnił dostęp do najnowszych rozwiązań producenta i innowacyjnych platform sprzętowych. Poszczególne sesje konferencji – ścieżki dla programistów oraz dla administratorów i specjalistów IT - prowadzili pracownicy Microsoftu, którzy przestawili biznesowe elementy Windows 10, przeznaczone dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Dodatkowo prelegenci przybliżyli uczestnikom rozwiązania chmury Microsoft Azure oraz techniki pracy z Visual Studio. Przedstawiciele firmy Intel zaprezentowali najnowszą, 6 generację procesorów Intel Core.

Redaktorzy CentrumXP.pl – Łukasz Klimkiewicz i Mateusz Miciński – stawili się na konferencji we Wrocławiu i wzięli udział w ścieżce dla administratorów i specjalistów IT.

Ze względu na problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego w centrum Wrocławia na konferencję dotarliśmy z kilkudziesięcio minutowym opóźnieniem i na pierwszą sesję weszliśmy kilka minut po czasie. Pierwszą sesję poprowadzili Mateusz Kędziora, Tomasz Kopacz oraz Krzysztof Janicki. Godzinne spotkanie skupiało się na przedstawieniu biznesowego aspektu systemu Windows 10. Prelegenci omówili ważne dla przedsiębiorców kwestie bezpieczeństwa oraz zarządzania tożsamościami użytkowników. Drugoplanowo omówiona została integracja chmury Azure i pakietu Office z systemem Windows 10. Dalsza część sesji wprowadzającej to prezentacja firmy Intel. Prelegent przedstawił współpracę Intela z Microsoftem, wymianę rozwiązań i omówił współpracę przy rozwoju Windows 10.

Pierwszą cześć drugiej sesji dnia poprowadził sam Mateusz Kędziora. Uczestnicząc w tym spotkaniu otrzymaliśmy potwierdzenie, że Windows 10 jest ostatnią pełną wersją systemu operacyjnego Microsoftu. Windows 10 w przyszłości ma otrzymywać kolejne duże zestawy aktualizacji, które będą dostosowywać system do najnowszych rozwiązań sprzętowych, programistycznych czy po prostu będą poprawiać poprzednie błędy i niedogodności. Pan Mateusz przedstawił też nowe podejście do aktualizacji systemu w przedsiębiorstwach – Windows Update for Business. Dzięki temu administratorzy IT w firmach będą mogli sami decydować, które elementy systemu mają być aktualizowane, a które nie, jeżeli działają stabilnie. Prowadzenie drugiej części prelekcji przejął Marcin Klimowski i przedstawił Windows 10 od strony użytkownika domowego lub nie będącego specjalistą IT. Pan Marcin porównał funkcjonalność i wygodę pracy ekranu startowego znanego z Windows 8.1 do nowego menu Start w Windows 10, który łączy w sobie funkcje ekranu startowego i starszych rozwiązań z Windows 7. W trakcie sesji padła też konkretna odpowiedź na pytanie „Dlaczego niektórzy użytkownicy otrzymywali powiadomienia o dostępności aktualizacji systemu do Windows 10 szybciej od innych?”. Chodziło o kwestię kompatybilności sprzętu. Algorytm Windows Update dzielił komputery na bardzo kompatybilne, kompatybilne, mniej kompatybilne itd. Im wcześniej otrzymaliśmy powiadomienie o możliwości aktualizacji, tym nasz komputer był bardziej kompatybilny z systemem. Dalej została poruszona bardzo ważna kwestia dotycząca przeglądarki Microsoft Edge – rozszerzenia. Brak rozszerzeń w Edge wywołał duże poruszenie w społeczności produktów Microsoftu. Marcin Klimowski odpowiada, że ”Microsoft chce wprowadzić dostępność rozszerzeń w sposób bezpieczny”. Oznacza to, że rozszerzenia tworzone przez społeczność mają podlegać takiej samej weryfikacji jak aplikacje w Sklepie Windows.

Ostatnia sesja, w której tego dnia braliśmy udział została poświęcona prezentacji najnowszych urządzeń Microsoftu. Niestety nie mieliśmy przyjemności zobaczyć w akcji urządzenia Surface Book, ale mogliśmy bliżej zapoznać się telefonami Lumia 950 i 550. Prezentacja była skupiona oczywiście na flagowym modelu Lumia 950. Prelegenci Alicja Rdzanek i Marcin Klimowski przedstawili narzędzia Windows Hello, umożliwiającego logowanie się do systemu przez rozpoznanie tęczówki oka. Przedstawiono też narzędzie Continuum – stacji dokującej Microsoft Display Dock do łączenia telefonu z monitorem lub telewizorem. Połączone ze sobą telefon i telewizor mogą działać niezależnie od siebie.

Dzięki temu podczas pracy z dokumentem tekstowym na dużym ekranie, możemy bez przeszkód odebrać przychodzące połączenie telefoniczne lub odpisać na wiadomość SMS. Na sam koniec krótka prezentacja urządzeń firmy Intel. Bliżej zapoznaliśmy się z nowymi urządzeniami 2w1, All-In-One oraz Mini-PC. Przedstawiona została też technologia Intel RealSense – pierwsza kamera w pełni kompatybilna z funkcją Windows Hello. Rozpoznaje ona 78 punków twarzy, 20 punktów dłoni oraz mimikę.

Ostatnia sesja zakończyła się chwilę po 17. Warto było przyjechać. Dowiedzieliśmy się kilku naprawdę ciekawych rzeczy, o których informacje trudno znaleźć w polskich zasobach Internetu. Mogliśmy zobaczyć z bliska najnowsze urządzenia Microsoftu oraz Intela. Po tych wszystkich prezentacjach możemy śmiało stwierdzić, że Microsoft przez ostatnie kilka lat znacznie poprawił swój wizerunek. Skupiając się na rozwiązaniach dla przedsiębiorstw nie zapomina o użytkownikach domowych, dla których najważniejsza jest prostota i stabilność pracy systemu operacyjnego.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia