ITechDay 2016 - relacja z wrześniowej konferencji

ITechDay 2016 - relacja z wrześniowej konferencji

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 11/3/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 2430

Zapis relacji na żywo dostępny jest na stronie Relacja na żywo z wrześniowej konferencji ITechDay 2016 w Warszawie.

26 września 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyku ITechDay, organizowanego przez Warszawską Grupę Użytkowników i Specjalistów Windows (WGUiSW). Portal CentrumXP.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem. W trakcie wydarzenia redaktorzy serwisu prowadzili relację na żywo z konferencji, a teraz zapraszamy na krótkie podsumowanie.

Stałym już miejscem spotkań podczas ITechDay jest siedziba polskiego oddziału Microsoftu w Warszawie i także tym razem nie uległo to zmianie. Podczas wrześniowej edycji głównym tematem wydarzenia był Windows Server 2016, który w tym samym czasie miał swoją światową premierę. Równolegle do ITechDay w Warszawie, trwała konferencja Microsoft Ignite w Atlancie w Stanach Zjednoczonych, podczas której Microsoft oficjalnie zaprezentował szerokiej publiczności platformę Windows Server 2016.

ITechDay krążył wokół Windows Server 2016, a organizatorzy skupili się na trzech głównych elementach platformy – jej rolach i funkcjach, bezpieczeństwie danych oraz rozwiązaniach hybrydowych. Pierwszą sesję poprowadził Bartłomiej Machnik, który krótko przedstawił możliwości Windows Server 2016, omówił nowe możliwości narzędzia Nano Server oraz porównał funkcjonalność edycji Datacenter i Standard Windows Server 2016. Po krótkiej przerwie przed zgromadzonymi pojawił się Jerzy Mrugała, pracownik polskiego oddziału firmy Kingston, który w teorii omówił zastosowanie technologii SSD we współpracy z narzędziami chmurowymi.

Po przerwie na kawę kolejną sesję poprowadzili Wojciech Junak i Tomasz Gościmiński, którzy omówili współpracę Windows Server 2016 z chmurą Azure. W trakcie tego wykładu zobaczyliśmy praktyczne zastosowanie takiego połączenia. Prelegenci omówili też nowe funkcje technologii Nano Server i zaprezentowali jego działanie. Następna sesja była związana z bardzo ważnym tematem dotyczącym serwerów - bezpieczeństwem. Tę sesję poprowadził Krzysztof Bińkowski i omówił metody ochrony danych pracowników wewnątrz firmy i zewnętrznych danych pochodzących od klientów. Krzysztof przedstawił popularne metody ataków i odpowiedział na pytania jak się przed nimi chronić. Tematykę ochrony danych poruszył także Mariusz Rybusiński, który podczas swojej sesji omówił najlepsze metody zabezpieczeń dedykowane platformie Windows Server 2016.

Ostatnia sesja podczas wrześniowej edycji ITedchDay dotyczyła powłoki PowerShell w wersji 5.0. Ten wykład poprowadził Ziemek Borowski, jeden z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. W trakcie sesji omówione zostały nowe funkcje w ostatnim wydaniu PowerShell oraz nowe narzędzia, które mają na celu uproszczenie pracy z powłoką PowerShell i tym samym ułatwienie pracy administratorów.

Kolejna edycja ITechDay zakończyła się losowaniem nagród, które otrzymał każdy uczestnik, biorący udział w konferencji do samego końca. Podsumowując – każda kolejna edycja ITechDay prezentuje się coraz lepiej, zaczynając od kwestii organizacyjnych, przez zaproszonych prelegentów i na jakości sesji kończąc. Następne ITechDay zaplanowano już na 28 lutego 2017 roku i już teraz wiadomo, że spotkanie zostanie poświęcone zagadnieniom związanym z Azure Active Directory, Windows Server 2016 oraz Office 365. CLOUD IT i do zobaczenia.