Windows 10 Redstone 4 z nowym buildem 17123 w Fast Ring

Windows 10 Redstone 4 z nowym buildem 17123 w Fast Ring

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:37
16.03.2018
2400 wyświetleń

Uwaga, Insiderzy! Na dobry początek weekendu Microsoft wypuścił w ten piątek aż dwie różne kompilacje Windows 10 Insider Preview. Pierwsza z nich o numerze 17123 to oczywiście kolejne wydanie rozwojowe Spring Creators Update w Fast Ring (tą właśnie się teraz zajmiemy), natomiast druga - 17623 - to nowe wydanie Redstone 5 dla Insiderów, którzy wybrali opcję Skip ahead. W obu pojawia się wsparcie dla formatu HEIF (High Efficiency Image File Format) plus dodatkowo w RS5 znajdziemy nowości związane ze sprzętem (coś dla posiadaczy zewnętrznych kart graficznych) i Windows Defender Application Guard. Dokładne zmiany oraz listy poprawek i błędów w kompilacji 17123 prezentujemy poniżej.

Windows Insider 17623, 17123

Co nowego w kompilacji 17123 dla PC?

High Efficiency Image File Format (HEIF) w Windows 10

High Efficiency Image File Format (HEIF) to nowy format wspierany przez Windows 10 (również w kompilacji 17623!) i aplikację Zdjęcia. HEIF jest rodzajem graficznego kontenera zawierającego nowoczesne kodeki (jak np. HEVC), które poprawiają jakość obrazu, kompresję i możliwości względem starszych formatów, takich jak JPEG, GIF i PNG. Prócz tradycyjnych, pojedynczych obrazów HEIF wspiera dekodowanie sekwencji obrazów, kolekcje obrazów, obrazy pomocnicze, takie jak mapy alpha lub głębi, obraz, dźwięk i wideo w czasie rzeczywistym, a także HDR zapewniający bogatszy kontrast. "Otrzymaliśmy wasz feedback, że te funkcjonalności - podobnie jak możliwość łatwiejszego udostępniania zdjęć na inne platformy - są dla was ważne. W tym wydaniu dostarczamy podstawowe wsparcie dla przeglądania" - pisze Dona Sarkar. Wsparcie to oznacza, że na chwilę obecną nie jest jeszcze możliwa edycja plików HEIF.

By móc skorzystać z wsparcia dla HEIF, należy w aplikacji Zdjęcia przejść do Windows App Preview Program i upewnić się, że zaktualizowaliśmy aplikację do najnowszej wersji z marca (2018.18022.13740.0 lub nowsza). Wersja ta została zaktualizowana dla RS4, by wspierać wyświetlanie głównego zdjęcia z pliku HEIF oraz instalację zależności, takich jak rozszerzenia multimediów HEIF i HEVC z Microsoft Store. Po zainstalowaniu rozszerzenia te pozwalają przeglądać pliki HEIF w Zdjęciach, a także ich miniatury i metadane w Eksploratorze plików.

Dodatkowo wszelkie aplikacje, oparte na WIC, WinRT Imaging APIs lub XAML Image control mogą odtąd dodawać podobne wsparcie dla podglądu pojedynczych obrazów HEIF.

Windows Mixed Reality

Na odrębne potraktowanie (od ogólnych list poprawek i błędów) w tym wydaniu zasłużyła platforma Windows Mixed Reality, której rozwój trwa nadal. W dzisiejszej kompilacji nadal pojawia się kilka problemów, jednak również kilka doczekało się naprawy. Z czym więc przyjdzie się mierzyć Insiderom wyposażonym w zestawy VR? Zacznijmy od problemów:

 • Microsoft nadal bada sprawę spadku wydajności Windows Mixed Reality na laptopach hybrydowych;
 • W niektórych przypadkach aplikacje dołączone do Windows nie będą uruchamiać się w WMR, a nowo umieszczone hologramy okażą się puste. Ponowne uruchomienie WMR powinno rozwiązać problem;
 • Od czasu do czasu mogą pojawić się problemy z opóźnieniami, dotyczącymi także restartowania Mixed Reality podczas przenoszenia się do nowego środowiska (wirtualnej scenerii Skyloft lub Cliff House).

W kompilacji 17123 systemu Windows 10 rozwiązano także trzy (a właściwie cztery) wcześniejsze problemy z WMR:

 • Dźwięki otoczenia w Skyloft powinny odtwarzać się teraz w odpowiedniej głośności;
 • WMR nie będzie się już wysypywać, gdy uruchomimy Sklep z poziomu Filmów i TV, a następnie zamkniemy obie aplikacje;
 • Wideo w 360o renderuje się już prawidłowo w Microsoft Edge, a 360 Viewer nie uruchamia się z poziomu aplikacji Microsoft Store.

Poprawki i inne zmiany w kompilacji 17123 dla PC

 • Rozwiązano występujący w poprzedniej kompilacji problem z aplikacją Dolby Access oraz zakończoną licencją Dolby Atmos - usługa Windows Audio (audiosrv) wysypywała się i następował wyjątek przepełnienia stosu (stack overflow), po czym na komputerze przestawał działać dźwięk;
 • Rozwiązano problem skutkujący błędem zatrzymania z komunikatem SECURE_KERNEL_ERROR;
 • Od czasu kompilacji 17063 zaszła zmiana, przez którą niektóre starsze sterowniki nie ładują się poprawnie. Mogło to spowodować kłopoty z aktualizowaniem lub wysypywanie się systemu do GSOD niedługo po ponownym uruchomieniu komputera. Do tej kompilacji dołączono poprawki, dzięki którym aktualizacje powinny kończyć się pomyślnie, a GSOD-y nie powinny się już pojawiać;
 • Na podstawie feedbacku, który od użytkowników osadzonego panelu pisma odręcznego zebrał Microsoft, firma podjęła decyzję, by po wykonaniu czystej instalacji, zresetowaniu systemu lub aktualizacji bezpośrednio z Fall Creators Update funkcja ta była domyślnie wyłączona. Nie dotyczy to Insiderów aktualizujących system z poprzednich kompilacji, w których funkcja była włączona. Pozostali funkcję muszą włączyć samodzielnie.

Znane błędy i problemy w kompilacji 17123 dla PC

 • Jeśli przed aktualizacją mieliśmy połączony komputer z telefonem, po jej wykonaniu połączenie zaniknie. By je przywrócić, należy udać się do Ustawień > Telefon.

Źródło: Microsoft


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach