Windows 10 Insider Preview: nowości w buildzie 14971 dla PC

Windows 10 Insider Preview: nowości w buildzie 14971 dla PC

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:09
18.11.2016
3955 wyświetleń

Witajcie, Insiderzy! Dziś w kręgu Fast ukazał się nowy build o numerze 14971. Mogą go pobrać użytkownicy PC (ale już nie smartfonów), będący w programie Windows Insider i gałęzi Redstone 2, a więc Creators Update. Kompilację wydano dokładnie tydzień po wersji 14965. Widzimy, że i tym razem nowości funkcjonalne są na swój sposób znaczące. Uwagę przyciągają opcje dla fanów e-booków, użytkowników zafascynowanych nowymi możliwościami 3D, osób korzystających z PowerShell czy wreszcie testerów Office Preview.

Nowości funkcjonalne w kompilacji 14971

Czytnik EPUB w Microsoft Edge: Windows 10 Creators Update oferuje nowe możliwości dla fanów e-booków. Oprócz doświadczenia czytania dokumentów PDF, użytkownicy mogą od teraz uruchamiać niechronione e-booki w formacie EPUB w Microsoft Edge. Gdy otworzymy dokument w przeglądarce, dostosuje się ona do formatu EPUB i wyświetli opcje zmiany czcionki i rozmiaru tekstu, a także pozwoli wybrać jedną z trzech kompozycji: jasną, sepię i ciemną. Podczas czytania możemy umieszczać w tekście zakładki. By nawigować po e-booku, przerzucamy strony lub przesuwamy pasek postępu na dole okna przeglądarki. Można też wyszukiwać konkretne słowa lub frazy a także skorzystać z Cortany (we wspieranych wersjach językowych) dla bardziej zaawansowanych wyszukań i pracy z tekstem. Darmowe i niechronione e-booki można pobierać z wielu miejsc, takich jak Feedbooks, Project Gutenberg, Free eBooks, ePubBooks, Open Library czy Microsoft Press.

Paint 3D już jako natywna aplikacja w Windows 10: począwszy od tego builda, Paint 3D Preview stanowi część Windows 10. Gdy w menu Start wybierzemy Paint, obok klasycznej aplikacji zobaczymy też nową aplikację Paint 3D Preview. Microsoft zachęca do testów i zostawiania feedbacku, by dowiedzieć się, jakich zmian pragną użytkownicy. Obecnie aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim (niezależnie od języka systemu). Wsparcie dla kolejnych wersji językowych zostanie dodane niebawem. Microsoft ogłosił też, że społecznościowa strona Paint 3D - Remix 3D Preview - rozszerza swój zasięg na kolejne kraje: Austrię, Belgię, Danię, Niemcy, Irlandię, Holandię, Norwegię, Szwecję i Szwajcarię. Remix 3D Preview także jest dostępny tylko po angielsku, niezależnie od regionu użytkownika. Serwis można sprawdzić na stronie remix3d.com/ lub poprzez aplikację Paint 3D Preview.

PowerShell w Shell: by ułatwić dostęp do najlepszego wiersza poleceń zaawansowanym użytkownikom, PowerShell jest teraz faktycznyą powłoką poleceń wywoływaną z Eksploratora plików. PowerShell zastępuje Wiersz polecenia (cmd.exe) w menu Win + X, w menu Plik w Eksploratorze plików i w menu kontekstowym po kliknięciu ppm z przyciskiem shift pustego pola Eksploratora plików. Wpisanie "cmd" w pasku adresu Eksploratora będzie równoznaczne z wpisaniem "powershell". Jeśli niektórym użytkownikom zmiana nie przypadnie do gustu, domyślny wybór tradycyjnego Wiersza polecenia można przywrócić, udając się do Ustawień > Personalizacja > Pasek zadań i wybierając opcję Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku Start lub naciśnięciu klawiszy Windows+X zastępuj w menu wiersz polecenia programem Windows PowerShell.

Poprawione doświadczenie pisania z udziałem japońskiego i chińskiego edytora metody wprowadzania znaków (IME): pokrótce sprowadza się to do trzech zmian - większej niezawodności chińskiego IME, poprawionej adekwatności japońskiego IME i poprawionego użytkowania zasobów w trakcie pisania z japońskim IME.

Uzyskaj Office (Beta): po otrzymaniu feedbacku dotyczącego aplikacji Uzyskaj Office (Get Office), Microsoft ogłosił wprowadzenie wersji 2.0 dla użytkowników w Fast Ring. Technicznie rzecz biorąc, jest to wersja 17.7614.2377.0. Poprzednia wersja Uzyskaj Office była w gruncie rzeczy zbiorem linków, które pomagają zacząć pracę z pakietem, nowa aplikacja pozwala już eksplorować i zarządzać doświadczeniem Office, odkrywać aplikacje i mieć pod ręką ostatnio otwierane dokumenty. Pomocne linki wciąż są obecne, jednak doświadczenie użytkowania aplikacji weszło na kolejny poziom. Microsoft liczy na feedback testerów, by jeszcze bardziej udoskonalić aplikację.

Na tym koniec nowości funkcjonalnych, które zaczynają z Creators Update tworzyć coraz bardziej twórcze narzędzie z prawdziwego zdarzenia. Windows 10 zaczyna przypominać to, co widzieliśmy na październikowej konferencji Microsoft. Insiderów zachęcamy do odpalenia Windows Update, a my wracamy do Was za chwilę z listą poprawek w kompilacji 14971.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/11/17/announcing-windows-10-insider-preview-build-14971-for-pc/

Polecamy również w kategorii Windows Insider