Windows 10 Insider Preview Build 14316 - przegląd nowości

Windows 10 Insider Preview Build 14316 - przegląd nowości

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:28
06.04.2016
4300 wyświetleń

Dziś ukazał się nowy poglądowy build Windows 10, oznaczony numerem 14316. Mogą go pobrać Insiderzy, znajdujący się w kręgu Fast. Microsoft przygotował wczesny dostęp do funkcji, które staną się szerzej rozpowszechnione w "rocznicowej aktualizacji" Windows 10 Anniversary Update. Nowości jest tym razem naprawdę sporo!

W przeciwieństwie do wielu ostatnich buildów Insider Preview dziś otrzymaliśmy nie tylko poprawki błędów, ale sporo konkretnych nowości funkcjonalnych. O wielu z nich pisaliśmy kilka dni temu, relacjonując konferencję BUILD 2016. No dobrze, a więc co nowego w Windows 10?

Uruchamianie natywnego Basha z Ubuntu w Windows: wsparcie dla linuksowego wiersza poleceń jest już wprowadzone do Windows 10. By z niego skorzystać, należy przejść w Ustawieniach do Trybu Deweloperskiego, a następnie włączyć opcję Windows Subsystem for Linux (Beta). By zainstalować Bash, wpisujemy w Wierszu poleceń "bash".

Cortana ze wsparciem dla wielu urządzeń: począwszy od dziś, Microsoft będzie udostępniał kolejne funkcje Cortany, które pomogą w synchronizacji wielu urządzeń. Cortana potrafi już informować o stanie baterii w urządzeniu mobilnym, odszukać/zadzwonić na telefon, udostępniać wskazówki na mapie dla wielu urządzeń jednocześnie oraz samodzielnie dobrać wersję językową, jeśli jest dostępna.

Zaktualizowane rozszerzenia dla Microsoft Edge: kilka tygodni temu mieliśmy do czynienia z wczesnym dostępem do długo wyczekiwanych rozszerzeń w Edge. Ich liczba zwiększyła się o dwie nowe pozycje: Pin It Button i OneNote Clipper. Ponadto aktualizację otrzymały Reddit Enhancement Suite, Mouse Gestures i Microsoft Translator. Microsoft zaznacza, że rozszerzenia zainstalowane w poprzednich buildach z uwagi na pewne zmiany należy zainstalować ponownie w buildzie 14316.

Poglądowa aplikacja Skype UWP: całkiem sporo na ten temat pisaliśmy w newsie "Uniwersalna aplikacja Skype niebawem trafi do Insiderów". Wersja Preview jest już więc dostępna - na razie tylko dla PC, a w przyszłym buildzie także dla Windows 10 Mobile.

Ulepszenia dla Centrum Akcji: pojawiła się możliwość wybrania aplikacji, z których powiadomienia są dla nas najważniejsze. Można ustawiać powiadomienia dla indywidualnych aplikacji w menu Ustawienia > System > Powiadomienia i akcje. Każdej z aplikacji można przypisać jeden z trzech stopni priorytetyzacji oraz liczbę widocznych powiadomień. Domyślna wartość to 3. Jeśli aplikacja wysłała ich więcej, po kliknięciu można rozwinąć listę - powiadomienia nie znikają.

Nowe emoji: popularne emotikony odzwierciedlają różne przedmioty, emocje, myśli i osoby o różnych kolorach skóry. Dodatkowy obrys wokół emoji sprawia, że staje się on widoczny niezależnie od tła.

Ciemna kompozycja i inne opcje personalizacji: Windows 10 posiada już opcję wyboru ciemnego (czarnego) układu kolorów, który przełączyć można w menu Ustawienia > Personalizacja > Kolory. Zgodne z nowym schematem staną się praktycznie wszystkie aplikacje uniwersalne (UWP), takie jak Ustawienia, Sklep, Alarmy i zegar czy Kalkulator, o ile nie posiadają własnej, specyficznej kompozycji.

Dostęp do PC i nowe funkcje Continuum: dzięki nowej aplikacji Connect możliwe jest przeniesienie doświadczenia Continuum z telefonu do PC bez użycia stacji dokującej czy adaptera Miracast. Wprawdzie istnieje opcja podłączenia telefonu do komputera za pomocą kabla, tym niemniej na skutek błędu jedyną wspieraną dziś drogą jest połączenie bezprzewodowe. Jest to wczesna wersja poglądowa tej funkcji.

Poprawki dla Pulpitów wirtualnych: istnieje teraz możliwość przypięcia okna, by było widoczne na każdym pulpicie. Należy w Widoku zadań kliknąć okno prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję pokazywania okna na wszystkich pulpitach.

Nowe doświadczenie aktualizowania: gdy na komputerze PC instalujemy nowy build, zauważymy nowy interfejs instalatora.

Zaktualizowane ustawienia baterii i oszczędzanie baterii: Oszczędzanie baterii to teraz po prostu "Bateria". Wszystkie funkcje dla posiadaczy laptopów i tabletów znajdują się w tym jednym menu. Pojawiła się też nowa opcja, która pozwala wyłączyć działanie w tle konkretnych aplikacji, gdy poziom baterii spadnie poniżej określonego pułapu.

Zaktualizowane ustawienia zaawansowane Windows Update: użytkownik może teraz ustawić interwał czasowy (konkretne godziny) w których jest najbardziej aktywny. Windows Update będzie wówczas unikać automatycznego instalowania aktualizacji w trakcie tych godzin.

Komentowanie w aplikacji Feedback Hub: dotychczas widzieliśmy jedynie komentarze Microsoftu pod feedbackiem użytkowników. Teraz sami użytkownicy mogą nie tylko głosować, ale i komentować feedback innych użytkowników.

Długa lista nowości funkcjonalnych już za nami. Mamy też coś na deser: Microsoft zapowiedział także nadejście poglądowej wersji aplikacji Messaging Everywhere, która pozwoli wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe z telefonu - bezpośrednio z poziomu Windows 10 na PC. Zostańcie z nami - w kolejnym wpisie przytoczymy listy znanych błędów i wprowadzonych poprawek w buildzie 14316.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/04/06/announcing-windows-10-insider-preview-build-14316/

Polecamy również w kategorii Windows Insider