Windows 10 22H2 i nowe elementy UI w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 228

Windows 10 22H2 i nowe elementy UI w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 228

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:57
29.07.2022
1281 wyświetlenie

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami Windows 10 22H2 i pierwszej jego dostępnej kompilacji, nowych elementów UI Windows 11 i funkcji przeniesionych z Panelu sterowania do Ustawień, możliwości uruchamiania Jedenastki na komputerach Mac, a także zapowiedzi pierwszej osobistej konferencji giganta z Redmond od czasu wybuchu pandemii.

Windows 10 22H2 już w Release Preview Channel

Microsoft wypuścił pierwszą poglądową kompilację Windows 10, version 22H2. Build 19045.1865 (KB5015878) jest teraz dostępny w Release Preview Channel dla uczestników Windows Insider Program for Business, aby mogli walidować ją na urządzeniach w swoich organizacjach, a także dla każdego Windows Insidera w Release Preview Channel poprzez doświadczenie "seeker" w Windows Update.

Windows 10 22H2

To już ostatni przystanek przed wydaniem publicznym, które ukaże się jesienią. Konkretne zmiany prawdopodobnie dopiero staną się widoczne za sprawą pakietów włączających. Raczej nie spodziewamy się tu niczego spektakularnego. Dziś priorytet ma już Windows 11, a Dziesiątka jest utrzymywana (choć już nie specjalnie rozwijana) w zasadzie z konieczności.

Nowe okienko "Otwórz za pomocą" w Windows 11

Microsoft zaczął wdrażać nowe, bardziej zgodne z zasadami designu Windows 11 okno dialogowe "Otwórz za pomocą". Bierze ono pod uwagę jasny i ciemny motyw. Jego doświadczenie zostało uproszczone (na szczęście w dobrym znaczeniu), ponieważ pozwala teraz zmienić domyślną aplikację jednym kliknięciem.

Nowe okienko Otwórz za pomocą w Windows 11

Zmiana znalazła się w kompilacji 22622.440 w Beta Channel. Oprócz niej do Windows 11 trafiło jeszcze nowe doświadczenie przepełnienia paska zadań. Pasek automatycznie przejdzie do tego stanu, gdy osiągnie maksymalną pojemność. Pojawi się wówczas przycisk z ikoną trzech kropek, pod którym będą znajdować się aplikacje niemieszczące się w zwykłym widoku paska.

Przepełnienie paska zadań

Zarządzanie aplikacjami z Panelu sterowania teraz w Ustawieniach Windows 11

Ustawienia systemu Windows 11 obsługują teraz zarządzanie aplikacjami, które wcześniej było dostępne jedynie w Panelu sterowania. Obejmuje to odinstalowywanie aplikacji ze współzależnościami (np. Steam i gry uruchamiane w Steam), naprawianie i modyfikowanie aplikacji Win32. Zmiana trafiła do kompilacji 25169 w Dev Channel.

Motyw Windows Spotlight

Do tego samego builda trafiły jeszcze inne ciekawe nowości, w tym możliwość włączenia Windows Spotlight na pulpicie dzięki nowemu motywowi Windows Spotlight w Ustawieniach (na zrzucie ekranu powyżej) oraz nowy tryb kiosku z wieloma aplikacjami, pozwalający administratorom IT wybrać zestaw dozwolonych aplikacji do uruchamiania na urządzeniu, podczas gdy inne funkcje są zablokowane.

Windows 11 na Mac z Apple Silicon dzięki VMWare Fusion

VMWare udostępnił aktualizację Fusion 22H2 Tech Preview dla użytkowników komputerów Mac. Darmowe oprogramowanie do wirtualizacji na macOS zyskało długo oczekiwaną obsługę Windows 11 na architekturach Apple Silicon i Intel, pozwalając uruchamiać najnowszy system operacyjny od Microsoftu równolegle z macOS.

VMWare Fusion z Windows 11 na macOS

VMWare Fusion pozwala teraz użytkownikom Mac tworzyć maszyny wirtualne zgodne z wymaganiami sprzętowymi Windows 11 (wirtualny TPM 2.0) i oferuje sterownik WDDM dla grafiki 2D, umożliwiając korzystanie z maszyn wirtualnych z Windows przy wysokich rozdzielczościach ekranu.

Ignite 2022 pierwszym osobistym wydarzeniem Microsoftu od pandemii

Od wiosny 2020 roku wszystkie wydarzenia Microsoftu — w tym deweloperskie i partnerskie konferencje — odbywają się w trybie wirtualnym. Powrót do w pełni osobistej formuły ma nastąpić dopiero jesienią tego roku. Jako że restrykcje związane z COVIDem są już praktycznie żadne, uczestnicy będą mogli spotkać się na najbliższej edycji Ignite.

Microsoft Ignite 2022 odbędzie się w dniach 12-14 października w Seattle. Uczestnicy będą mogli wziąć udział na miejscu w wydarzeniu osobistym, jak również oglądać transmisje online. Hasłem konferencji jest "The best of what's next", co jak zwykle oznacza, że czekają nas wglądy w przyszłość. Microsoft mówi o możliwościach eksploracji ostatnich innowacji, dowiadywania się rzeczy od ekspertów i partnerów, podnoszenia swoich umiejętności i tworzenia połączeń z ludźmi z całego świata.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.sklep.centrumxp.pl/oprogramowanie/windows-11/windows-11-pro/

Polecamy również w kategorii CentrumXP