WinUI 3.0 już prawie gotowy do testów. Microsoft domknie podział między UWP i Win32

WinUI 3.0 już prawie gotowy do testów. Microsoft domknie podział między UWP i Win32

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:26
31.10.2019
2201 wyświetlenie

Po tym, jak Microsoft odblokował możliwości UWP dla klasycznych aplikacji Win32, gigant jest na dobrej drodze do zniwelowania podziałów między Universal Windows Platform i Win32. W przyszłym tygodniu, w okolicach konferencji Ignie, firma zamierza wypuścić wersję alpha WinUI 3.0, następnej generacji platformy interfejsu użytkownika dla Windows. Czasy, w których Microsoft naciskał na deweloperów, by tworzyli w UWP, już za nami. Celem ostatecznym są po prostu "aplikacje Windows".

WinUI 3.0 alpha będzie testowany przez kolejne miesiące, a w międzyczasie Microsoft planuje wykonać pełną migrację jego platformy XAML do GitHub w formie open source. Bardziej kompletne wydanie rozwojowe zaplanowane jest na pierwszą połowę 2020 roku, zaś jego pełna wersja — do końca przyszłego roku. WinUI 3.0 zacznie z UWP. Pośród funkcji jeszcze nie zaimplementowanych znajduje się WebView. Deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje oparte na WinUI 3.0 przy pomocy nowych szablonów projektów w Visual Studio 2019. W przypadku istniejących aplikacji XAML UWP będą natomiast "wymagane pewne aktualizacje" przy przejściu na WinUI 3.0. Więcej szczegółów wkrótce.

WinUI 3

WinUI 3.0 sprawi, że pełna, natywna platforma UI dla Windows 10 będzie całkowicie oddzielona od zestawów SDK UWP. Oznacza to, że chcący tworzyć nowe aplikacje dla Windows będą mieli wybór użycia Win32 lub UWP oraz .NET Core lub C++. Poza tym Microsoft umożliwi korzystanie z innych frameworków, takich jak React Native. Programiści będą też mogli "modernizować" istniejące apki Win32 z wykorzystaniem nowego UI. Microsoft planuje ostatecznie zastąpił WinUI 2 przez wersję 3. W ramach tego deweloperzy korzystający z wersji 2 przestaną otrzymywać aktualizacje funkcjonalne, a gigant będzie dostarczał jedynie aktualizacje zabezpieczeń i krytyczne poprawki.

Zbliżająca się konferencja Microsoft Ignite 2019 w przyszłym tygodniu będzie obfitować w sesje dla deweloperów, co jest dość wyjątkowe, jako że zwykle priorytetem są specjaliści IT. Jedną z najbardziej wyczekiwanych sesji będzie "Windows App Development Roadmap: Making Sense of WinUI, UWP, Win32, .NET". Usłyszymy zatem więcej o dalszej strategii wobec "aplikacji Windows".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/microsoft-to-release-an-alpha-of-winui-3-0-next-week/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET