Wieloplatformowość? Jeszcze nie teraz. Astoria i Islandwood w powijakach

Wieloplatformowość? Jeszcze nie teraz. Astoria i Islandwood w powijakach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:13
18.11.2015
2870 wyświetleń

Microsoft wywołał spore zamieszanie, gdy podczas minionej konferencji BUILD 2015 zapowiedział wsparcie Windows 10 Mobile dla aplikacji z konkurencyjnych platform. Emulowanie środowiska uruchomieniowego Android i iOS miałoby wreszcie zażegnać niedostatek aplikacji, z którym borykają się użytkownicy "Mobilnych Okienek". Wszystko szło w dobrą stronę aż do teraz. Okazuje się bowiem, że prace nad emulatorem Androida, znanym pod nazwą Project Astoria, zostały tymczasowo, a być może i całkowicie wstrzymane. Niezbyt optymistyczne perspektywy roztaczają się też w zespole projektu Islandwood, zorientowanym na iOS.

Wiadomość ta pochodzi bezpośrednio od Microsoftu, który ogłosił: "Zobowiązujemy się dostarczyć deweloperom wielu opcji, które umożliwiają przeniesienie aplikacji na Windows Platform, wliczając w to 'bridges' [mostki] dostępne dla [aplikacji] Web i iOS, a niebawem także Win32. Astoria nie jest jeszcze gotowa, ale inne narzędzia są świetnymi opcjami dla deweloperów". To jedyne oficjalne stanowisko w sprawie projektu Astoria. Trudno tu o jednoznaczną ocenę sytuacji. Z jednej strony wydawało się, że przekonwertowanie aplikacji z Androida jest już w zasadzie możliwe. Tak czy inaczej nie wiadomo, w jakim stadium rozwoju znajduje się projekt.

Weźmy teraz pod lupę iOS Bridge, który pozwala deweloperom przenieść aplikacje z iPhone'a i iPada do Windows 10. Jak mówił we wrześniu jeden z członków załogi projektu Islandwood: "Główny zespół WinObjC jest mniejszy, więc niektóre poprawki/aktualizacje mogą zająć dłużej, niż wielu się spodziewa, ale pracujemy nad wszystkim ciężko. Mówiąc to, rozwijamy zespół deweloperski całkiem agresywnie. W nadchodzących tygodniach powinniście być świadkami szybkiego rozwinięcia niemal wszystkich aspektów projektu". Wypowiedź dewelopera z października jest już utrzymana w mniej optymistycznym tonie: "Przepraszam, ale to, co zostało obiecane w sesji wideo projektu Islandwood, a to, co zostało ostatecznie zaprezentowane, to dwie różne rzeczy. Projekt jest w opłakanym stanie, z niemal archaicznym API na poziomie iOS 6".

Jak twierdzi deweloper, projekt będzie gotowy za minimum 2 lata, lecz nawet wtedy będzie opóźniony o 5 lat pod względem API. Oznacza to, że przenoszenie nowoczesnych projektów, opartych na najnowszych API iOS, nie będzie miało racji bytu. "Przykro mi, ale dla mnie projekt wydaje się popisem PR-owym Microsoftu. Nie jest traktowany poważnie. Nie może to być przedsięwzięcie z tak małym zespołem, [to] nie może być traktowane poważnie. W przypadku porta Androida mamy przynajmniej podstawy implementacji. Stan tego przedsięwzięcia jest smutny" - dodaje deweloper.

Najwyraźniej wieloplatformowość z prawdziwego zdarzenia to wciąż daleka przyszłość. Pozostałe projekty Microsoftu, takie jak Westminster (aplikacje Web), Centennial (klasyczne Win32) wciąż czekają na dopracowanie. Jest jednak na co czekać...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://wmpoweruser.com/project-islandwood-explained-in-new-video/

Polecamy również w kategorii Windows 10