Więcej kontroli nad restartowaniem aplikacji w Windows 10 20H1 (build 18965)

Więcej kontroli nad restartowaniem aplikacji w Windows 10 20H1 (build 18965)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:48
21.08.2019
2086 wyświetleń

Dziś ukazała się nowa kompilacja w Fast Ring. Najważniejsza zmiana, jak wspomnieliśmy w tytule, dotyczy restartowania aplikacji, a właściwie większej kontroli użytkownika nad tym procesem. Oprócz tego pojawiło się kilka zmian w aplikacji Centrum opinii i zostało naniesionych trochę poprawek. O wszystkich tych zmianach przeczytacie poniżej.

Co nowego w kompilacji 18965 (20H1) dla PC?

Kontrola nad restartowaniem aplikacji przy logowaniu

Aplikacje mają już możliwość zarejestrowania restartu, co pomaga w paru sytuacjach, np. umożliwia powrót do tego, co robiliśmy, gdy zajdzie potrzeba ponownego uruchomienia komputera. Opcja ta była dotychczas związana z ustawieniem "Użyj moich informacji logowania, aby automatycznie kończyć konfigurowanie mojego urządzenia po aktualizacji lub ponownym uruchomieniu". Microsoft otrzymał feedback, że niektórzy woleliby więcej wyraźnej kontroli nad tym, kiedy Windows automatycznie restartuje aplikacje, które były otwarte, gdy restartowaliśmy PC. W Windows 10 20H1 taka opcja właśnie się pojawia.

20H1

Opcję tę znajdziemy w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania i po jej włączeniu Windows będzie automatycznie zapisywał dające się restartować aplikacje, gdy wylogujemy się, ponownie uruchomimy albo zamkniemy Windows. Zostaną one zrestartowane po naszym ponownym zalogowaniu. Opcja jest domyślnie wyłączona.

Inne aktualizacje dla Insiderów

Microsoft naniósł kilka zmian na Centrum opinii (Feedback Hub):

 • Aktualizacja interfejsu wyszukiwania: łatwiej odróżnić problemy od sugestii. Zmieniono też ikony i wyświetlanie dodawania nowego feedbacku, głosowania na sugestie i dodawania komentarzy.
 • Dodawanie podobnych opinii: do tej pory do istniejącego feedbacku można było podejść na dwa sposoby - zagłosować na niego albo dodać komentarz. Teraz pojawia się trzecia opcja - dodanie podobnego feedbacku.
 • Odświeżona strona osiągnięć: na stronie Windows Insider Achievements łatwiej jest odkrywać osiągnięcia, a także możliwe stało się ich kategoryzowanie.

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem, w skutek którego podczas aktualizacji na ekranach Insiderów pojawiał się niespodziewany tekst "zarządzany przez twoją organizację".
 • Rozwiązano problem z paskiem zadań, który nieoczekiwanie się ukrywał po otwarciu klawiatury dotykowej.
 • Rozwiązano problem z niektórymi kolorami, które nie były prawidłowe w ustawieniach języka przy używaniu trybu wysokiego kontrastu (białego).
 • Rozwiązano problem, w skutek którego procesy w tle nie działały w niektórych aplikacjach.
 • Rozwiązano problem występujący po ustawieniu skupienia na obszar powiadomienia na pasku zadań poprzez WIN + B, a następnie otwarciu wysuwanego menu i naciśnięciu Esc, by je zamknąć — prostokąt skupienia nie pokazywał się już więcej poprawnie.
 • Rozwiązano problem ze stroną ustawień Bluetooth, na której typ urządzenia nie był odczytywany na głos przy korzystaniu z czytnika ekranowego.
 • Rozwiązano problem z linkami pomocy, które nie były dostępne przy dodawaniu nowego bezprzewodowego urządzenia wyświetlającego na stronie ustawień Bluetooth, jeśli skalowanie tekstu wynosiło 200%.

Znane błędy i problemy

 • Insiderzy mogą zobaczyć nową opcję "Pobieranie z chmury" ("Cloud download") w Windows Recovery Environment (WinRE) pod "Resetuj ustawienia komputera". Funkcjonalność ta jeszcze nie działa!
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Microsoft bada zgłoszenia o tym, że przyciski minimalizowania, maksymalizowania i zamykania na paskach tytułowych niektórych aplikacji nie działają. Jeśli tego akurat doświadczacie, nadal możecie zamknąć aplikacje skrótem Alt + F4.
 • Niektóre dystrybucje WSL się nie załadują.
 • Microsoft bada raporty o zużywaniu wysokich zasobów systemowych przez DWM.
 • Niewielka część Insiderów doświadcza problemu z wysypywaniem się lsass.exe, któremu towarzyszy komunikat, że Windows doświadczył problemu i musi być zrestartowany. Trwają prace nad rozwiązaniem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/08/21/announcing-windows-10-insider-preview-build-18965/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach