Menu kategorii
 • Wideo AV1 z przyspieszeniem sprzętowym wprowadzone do Windows 10

  Wideo AV1 z przyspieszeniem sprzętowym wprowadzone do Windows 10

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  13:11
  12.10.2020
  1675 wyświetleń

  AV1 to opracowany przez Alliance for Open Media (AOMedia) kodek, który w przyszłości może zastąpić HEVC i JPG. Standard postrzegany jest jako przełomowy w kontekście transmitowania wideo w Internecie, gdyż znacząco zmniejsza rozmiary plików, nie powodując przy tym spadku ich jakości. Przed rokiem Microsoft udostępnił kodek wideo AV1 dla Windows 10, a teraz zapowiada wsparcie dla przyspieszenia sprzętowego przy jego odtwarzaniu.

  Podczas gdy wideo konsumuje ciągle rosnącą część ruchu internetowego, lepsza technologia kompresji pomaga poprawić jakość obrazu wideo, jednocześnie redukując zużycie transferu. AV1, który został stworzony przez Alliance for Open Media (AOM), może osiągnąć o 50% lepszą kompresję niż H.264 i o 20% lepszą niż VP9 dla tej samej zawartości wideo. Włączenie przyspieszenia sprzętowego dla AV1 pozwoli użytkownikom czerpać korzyści z tego ulepszonego kodeka wideo i przenieść pracę dekodowania z oprogramowania na sprzęt, aby zredukować zużycie energii i zwiększyć żywotność baterii na urządzeniach mobilnych.
  — Microsoft

  Akceleracja sprzętowa dla AV1 będzie możliwa w konfiguracjach z nowoczesnymi kartami graficznymi. Microsoft podał składniki, które będą do tego wymagane:

  • Jeden z tych nowych GPU lub CPU:
   • Procesory Intel Core 11 generacji z Intel Iris Xe Graphics
   • NVIDIA GeForce RTX 30 Series GPU
   • AMD Radeon™ RX 6000 Series Graphics (wkrótce)
  • Windows 10 w wersji 1909 lub nowszej
  • AV1 Video Extension (do pobrania z Microsoft Store)
  • Przeglądarka internetowa lub inna aplikacja ze wsparciem dla przyspieszenia sprzętowego AV1, wliczając w to aplikacje zbudowane na bazie Media Foundation.
  • Potrzebna może okazać się też aktualizacja sterownika graficznego.

  Gdy wymagane składniki będą już na miejscu, powinniśmy odczuć korzyści płynące ze sprzętowej akceleracji AV1, zwłaszcza że coraz więcej serwisów online przechodzi na ten kodek dla streamowanego wideo.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/media-at-microsoft/av1-hardware-accelerated-video-on-windows-10/ba-p/1765451

  Polecamy również w kategorii Windows 10