Wersje systemu Windows Vista - przegląd

Wersje systemu Windows Vista - przegląd

 Piotr Mojka
Piotr Mojka
00:00
28.03.2007
23514 wyświetlenia

Komputery służą nam dzisiaj niemal do wszystkiego, korzystamy z nich w każdej dziedzinie życia. Jednak nie są to jednostki jednakowe, ponieważ używamy ich do rozmaitych celów i w różnych sytuacjach. Musza to być komputery o zróżnicowanych specyfikacjach. Również ludzie korzystający z elektronicznych maszyn maja różne potrzeby i wymagania. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi firma Microsoft udostępniając system Windows Vista w sześciu różnych edycjach, oferujących odmienne funkcje dodatkowe. Już przy Windows XP gigant z Redmond zdecydował się na sprzedaż tego środowiska w kilku wersjach takich jak Home Edition, Media Center Edition, Professional Edition, Tablet PC Edition, Professional x64 Edition i Starter Edition, jednak różnice polegały głównie na wymaganiach sprzętowych a nie na odmiennym przeznaczeniu. Przy nowym systemie Microsoft bardziej koncentruje się na konkretnych użytkownikach i ich wymaganiach dostarczając system bardziej dopasowany do potrzeb klientów. Dostępne są następujące wersje systemu: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate oraz Starter. Użytkownicy sami mogą zdecydować, które funkcje systemu są im niezbędne, nie tracąc tym samym pieniędzy na bardziej rozbudowana, lecz droższą wersje. Odbiorców środowiska, na których koncentruje się Microsoft możemy podzielić na cztery grupy. Dla konsumentów korzystających z komputera w domu przeznaczone są edycje Home Basic, Home Premium oraz Ultimate. Do osób posiadających małą firmę skierowane są Vista Ultimate oraz Vista Business. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw przygotowane są z kolei wersje Enterprise oraz Business. Edycja Starter natomiast jest przeznaczona na rynki rozwijające się gdzie konsumenci największą uwagę przykuwają do ceny systemu a mniejsze znaczenie ma jego funkcjonalność. 

Windows Vista Home Basic jest podstawową wersją systemu przeznaczoną do użytku domowego. Łatwy do skonfigurowania, oraz, podobnie jak inne systemy Vista, kompatybilny z szeroką gamą oprogramowania, sprzętu i serwisów, pomaga użytkownikowi łatwiej i bezpieczniej korzystać ze swojego komputera. Ta edycja skierowana jest głównie do tych, którzy po prostu chcą używać środowiska do przeglądania zasobów Internetu, korzystania z poczty elektronicznej, tworzenia i edytowania dokumentów. Jest to system idealny dla rodziny potrzebującej zarówno stanowiska, na którym dzieci będą mogły się bawić i rozwijać, jak i miejsca pracy dla rodziców przygotowujących dokumenty do pracy. Środowisko wyposażone jest w takie funkcje jak ochrona rodzicielska, pozwalająca kontrolować poczynania naszych pociech, gdy nie możemy ich pilnować osobiście. Przy korzystaniu z Internetu pomocne okażą się usprawnienia sieciowe, wprowadzono również innowacje na polu organizacji i wyszukiwania plików. Producenci przy tej edycji zwracają uwagę na poprawione bezpieczeństwo oraz niezawodność. W Home Basic korzystać możemy jedynie z interfejsu z Windows Vista Basic, niedostępny jest tu interfejs Aero. Wersja Home Basic zawiera podstawowe funkcje niezbędne do korzystania z komputera w domu.

Głównym produktem z serii Vista przeznaczonym do użytku domowego jest Windows Vista Premium. Jest to edycja rozszerzona o dodatkowe funkcje względem Home Basic. Poszerzone zostały szczególnie multimedialne możliwości środowiska, wbudowany został w pełni funkcjonalny Windows Media Center, przez co ta edycja zmienia nasz komputer również w centrum domowej rozrywki, pozwalając na jeszcze prostsze organizowanie, używanie oraz wymianę obrazów, plików video, programów telewizyjnych oraz muzyki. System zawiera przy tym wszystkie inne niezbędne, podstawowe funkcje, z których korzystać będzie cala rodzina podczas komunikacji, pracy i zabawy. Vista Home Premium udostępnia nam także inne opcje związane z multimediami, takie jak tworzenie i nagrywanie DVD. Mamy także możliwość przejścia do interfejsu Aero oferującego nową jakość wizualną. Nie zapomniano tu o funkcjach mobilnych, jak chociażby synchronizacja PC-to-PC a także zgodności z Windows Tablet PC ułatwiający prace na komputerze przenośnym poprzez rozpoznawanie pisma odręcznego. Jest to edycja spełniająca potrzeby klientów kupujących system dla siebie lub całej rodziny, chcących mieć środowisko zgodne ze wszystkimi najnowszymi standardami, pomagające w pracy i rozrywce, ale stanowiące również furtkę do świata multimediów, oferujący nowoczesne i rozbudowane rozwiązania.

Windows Vista Ultimate jest flagowym produktem z rodziny Vista przeznaczonym zarówno do użytku domowego jak i pracy w malej firmie, na komputerach stacjonarnych oraz przenośnych. Jest to połączenie Home Premium z Enterprise, łączącym cechy obu tych systemów, zawierającym wszystkie ich funkcje, co czyni go godnym polecenia zarówno zaawansowanym użytkownikom korzystającym z komputera w domu, jak i osobom prowadzącym firmę. W szczególności natomiast Vista Ultimate okaże się idealna dla osób posiadających jeden komputer, który służy im do pracy, przy prowadzeniu działalności gospodarczej a także do odpoczynku i rozrywki w domu czy na wycieczce. Spełni oczekiwania zarówno pod względem narzędzia niezbędnego w pracy jak również systemu dającego dostęp do cyfrowej rozrywki. Edycja ta zawiera funkcje niezbędne w każdej dziedzinie życia stając się systemem uniwersalnym. 

Podstawową edycją przeznaczoną dla odbiorców biznesowych jest Windows Vista Business. Środowisko to sprawdzi się zarówno w niewielkich, kilkuosobowych przedsiębiorstwach jak i w potężnych korporacjach. Business zawiera funkcje, które odnajdujemy w Home Basic z wyjątkiem części przeznaczonych do rozrywki, w zamian oferując szereg przydatnych opcji biznesowych, z których korzystać będziemy w pracy. Do takich funkcji należy chociażby szyfrowanie plików - Encrypting File System, praca w Domenie czy wsparcie dla Polityki Grupowej, znacznie usprawniające pracę w firmowej sieci. Oprócz podstawowych możliwości ogólno biznesowych Vista Business zawiera opcje przeznaczone dla małych przedsiębiorstw, takie jak Fax and Scan czy inne zasoby skierowane do odbiorców prowadzących mały biznes. Dodatkowo edycja ta oferuje synchronizacje PC-to-PC, zgodność z Windows Tablet PC oraz interfejs użytkownika Aero. Ważna cechą tej wersji jest znaczna ilość ulepszeń odpowiedzialnych za infrastrukturę oraz wiele nowych i przydatnych opcji odpowiedzialnych za organizacje, wyszukiwanie oraz wymianę informacji. Windows Vista business z pewnością sprawdzi się w roli sytemu obsługującego każdy rodzaj przedsiębiorstwa niewymagającego bardzo zaawansowanych funkcji. 

Windows Vista Enterprise jest to bardziej rozbudowana edycja przeznaczoną dla biznesowych komputerów stacjonarnych i przenośnych. Wersja Enterprise dostępna jest jedynie dla klientów biznesowych, których komputery objęte są programem Microsoft Software Assurance. System zawiera wszystkie funkcje edycji Business, a także wiele dodatkowych jak choćby pomagające zachować bezpieczeństwo naszych danych szyfrowanie Windows BitLocker Driver Encryption. Oprócz tego Enterprise oferuje interfejs we wszystkich językach, uruchamianie starszych aplikacji dzięki maszynie wirtualnej Virtual PC Express oraz podsystem odpowiedzialny za uruchamianie aplikacji Uniksowych. Przez swoja specyfikacje Vista Enterprise kierowany jest do odbiorców z grupy dużych przedsiębiorstw i korporacji, zoptymalizowany do pracy w rozbudowanych sieciach komputerowych tychże firm. Wykorzystanie Enterprise w dużych przedsiębiorstwach pozwoli znacznie zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszty ich infrastruktury informatycznej. Edycja ta ze względu na przeznaczenie pozbawiona jest większości funkcji odpowiedzialnych za multimedia i rozrywkę. W zamian zapewniając pełne bezpieczeństwo i efektywność pracy. 

Najuboższą wersja systemu jest Windows Vista Starter, przygotowany z myślą o rynkach rozwijających się, gdzie najważniejsza jest cena zarówno komputera jak i oprogramowania. Dostępny jedynie w wersji 32 bitowej system pozwoli na prace również na komputerach z niższej półki. Oferując przy tym kompatybilność z najnowszymi urządzeniami i aplikacjami. Oferuje, typowe dla wszystkich systemów z serii Vista, usprawnienia w bezpieczeństwie i niezawodności a także rozbudowane możliwości wyszukiwania i organizowania. Pracować możemy tu w interfejsie Windows Vista Basic. Edycja ta będzie wystarczająca dla użytkowników nie posiadających wygórowanych wymagań, dysponujących ograniczonymi środkami na zakup komputera i oprogramowania. 

W tej odsłonie Windows zwolniono potencjalnych użytkowników z konieczności wybierania pomiędzy edycjami 32 bitowymi a edycją 64 bitowa. Teraz każda z wersji środowiska (z wyjątkiem Starter) dostępna jest w obu wersjach. Różne są również kanały dystrybucji różnych wersji systemu. I tak edycje Home Basic, Home Premium, Business, oraz Ultimate dostępne są w detalicznej sprzedaży pudełkowej (BOX) oraz jako system zainstalowany na nowym sprzęcie, na licencji OEM. Edycja Starter dostępna jest jedynie jako system preinstalowany, na licencji OEM a wersja Enterprise jedynie jako korzyść dla przedsiębiorstw biorących udział w programie Microsoft Software Assurance. 

Windows Vista został przygotowany w edycjach, które zadowolą każdego użytkownika, poczynając od rodziny zaczynającej dopiero swoja przygodę ze światem komputerów, jak i potężne korporacje mające wygórowane wymagania, co do efektywności systemu. Funkcje zawarte w każdej z edycji dopasowane są do jego odbiorców, i tak np. w wersjach przeznaczonych do domu mamy w różnym stopniu rozbudowane aplikacje odpowiedzialne za multimedia i rozrywkę, natomiast edycje biznesowe posiadające rozbudowane moduły odpowiadające za prace w dużych sieciach, lub zapewniające zaawansowaną ochronę naszych danych i plików. Wybór odpowiedniego pakietu jest bardzo ważny jednak ułatwiony z powodu różnorodnych wersji zapewniających dane funkcje. Każdy użytkownik powinien odnaleźć edycję odpowiadającą jego potrzebom.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows Vista