Menu kategorii
  • Wersje Windows Vista

    Wersje Windows Vista

     Paweł Wujczyk
    Paweł Wujczyk
    00:00
    24.07.2006
    113657 wyświetleń

    Początkowo system Windows Vista miał być dostępny w siedmiu wersjach różniących się od siebie przeznaczeniem. Nastąpiła jednak zmiana i aktualnie planowanych jest sześć wersji systemu. Poszczególne odmiany różnią się od siebie składnikami oraz klientami do których adresowane są poszczególne odsłony. Dzięki zróżnicowaniu środowisk użytkownicy będą mogli wybrać najbardziej odpowiadający im system nie płacąc za dodatkowe funkcję. Wszak nie wszystkim użytkownikom potrzebne jest zaawansowane szyfrowanie dysku twardego czy też możliwość uruchomienia aplikacji z systemu UNIX. Microsoft przygotował dwie wersje przeznaczone dla użytkowników domowych (Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium), dwie dla biznesowych (Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise) a także jedną dla zaawansowanych użytkowników (Windows Vista Ultimate) posiadających najbardziej wygórowane wymagania oraz jedną dla użytkowników z krajów rozwijających się (Windows Vista Starter), którzy dysponują ograniczonymi środkami na zakup systemu. Poniżej przedstawiam charakterystykę poszczególnych wersji Windows Vista. Dla czytelników zainteresowanych dokładnymi parametrami poszczególnych odmian zapraszam do lektury tabeli z wyróżnionymi szczegółowymi informacjami o każdej z wersji.

    Ta wersja systemu jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest dla użytkowników domowych, posiadających podstawową wiedzę z zakresu informatyki. Windows Vista w tej odsłonie pozwoli użytkownikom na wykonywanie wszystkich podstawowych czynności jak pisanie dokumentów, przeglądanie Internetu, pisanie i odbieranie listów elektronicznych. System będzie posiadał wiele ułatwień dostępu, aby użytkownicy nie mieli problemów z jego konfiguracją. Windows Vista Home Basic będzie polecany początkowym użytkownikom.

    Twórcy systemu wśród wielu składników systemu wyróżniają następujące:

    • stabilność oraz zaawansowane funkcje ochronne
    • ochrona rodzicielska
    • interfejs Windows Vista Basic
    • usprawnione funkcje wyszukiwania oraz organizacji danych
    • usprawniona obsługa sieci

    Wersja ta podobnie jak Windows Vista Home Basic przeznaczona jest dla użytkowników domowych. System Windows Vista Home Premium jest rozszerzoną wersją omówionego wyżej środowiska. Oprócz łatwości konfiguracji oraz podstawowych funkcji systm oferuje zwiększoną ilość (w porównaniu do Windows Vista Home Basic) opcji multimedialnych. Windows Vista Home Premium charakteryzuje się szczególnie zwiększonymi możliwościami modułu Media Center. Środowisko będzie polecane użytkownikom posiadającym podstawową wiedzę z zakresu informatyki jednak posiadającym własne wymagania w zakresie multimediów.

    Twórcy systemu wśród wielu składników systemu  wyróżniają następujące:

    • interfejs Windows Aero
    • pełna funkcjonalność modułu Media Center
    • narzędzia multimedialne takie jak tworzenie i nagrywanie materiałów DVD
    • możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC
    • narzędzia przeznaczone na prace z urządzeniami mobilnymi takie jak synchronizacja PC-to-PC

    Ta wersja systemu przeznaczona jest dla klientów prowadzących własną działalność. Jest idealna do zainstalowania na firmowym laptopie czy też komputerach w pracy. Posiada funkcje pozwalające swobodnie pracować oraz zachować bezpieczeństwo wszystkich danych. Środowisko nie jest jednak wyposażone w aplikacje multimedialne takie jak moduł Media Center czy też narzędzia do tworzenia wideo.

    Twórcy systemu wśród wielu składników systemu  wyróżniają następujące:

    • interfejs Windows Aero
    • możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC
    • narzędzia przeznaczone na prace z urządzeniami mobilnymi takie jak synchronizacja PC-to-PC
    • funkcje niezbędne dla komputera biznesowego takie jak możliwość pracy w Domenie, obsługa zasad Group Policy czy też szyfrowanie EFS
    • przydatne narzędzia dla komputera biznesowego takie jak aplikacja Fax and Scan

    Jest to rozszerzona wersja środowiska Windows Vista Business. Przeznaczona jest dla komputerów w dużych firmach. Posiadają funkcję pozwalające na łatwe zarządzanie nimi oraz zachowanie bezpieczeństwa. Systemy Windows Vista Enterprise podobnie jak ich uboższa wersja nie zawierają w sobie składników multimedialnych. Pozwalają jednak na swobodną pracę w biurze. Środowisko Windows Vista Enterprise będzie dostępne jedynie dla firm, które zakupią określoną ilość produktu.

    Twórcy systemu wśród wielu składników systemu  wyróżniają następujące:

    • szyfrowanie Windows BitLocker Drive Encryption
    • interfejs we wszystkich możliwych językach
    • aplikację Virtual PC Express
    • podsystem pozwalający na uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla środowiska UNIX

    Jest to najbogatsza wersja systemu. Posiada wszystkie możliwe składniki. Przeznaczona jest dla klientów którzy potrzebują systemu do biura a także do domu. Środowisko posiada wszystkie zaawansowane funkcje zabezpieczające a także wszystkie funkcje multimedialne. Ta wersja systemu najprawdopodobniej będzie najbardziej popularną wśród użytkowników.

    Jest to wersja przeznaczona tylko i wyłącznie na rynki rozwijające się, gdzie podczas wyboru wersji użytkownicy kierują się w większym stopniu ceną niż funkcjonalnością systemu. Środowisko będzie idealne dla rodziny pierwszy raz kupującej komputer. Windows Vista Starter ze względu na swój charakter będzie dostępny jedynie w wersji 32-bitowej.

    Twórcy systemu wśród wielu składników systemu  wyróżniają następujące:

    • stabilność i ochronę danych
    • funkcje wyszukiwania i organizacji
    • interfejs Windows Vista Basic


    Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

    Źródło:

    Polecamy również w kategorii Podstawowe wiadomości