Wartość rynkowa Microsoft przekroczy dwa biliony dolarów szybciej, niż myślimy

Wartość rynkowa Microsoft przekroczy dwa biliony dolarów szybciej, niż myślimy

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:56
09.06.2020
1235 wyświetleń

Kilka lat temu Microsoft był jednym z pretendentów do stania się pierwszą firmą wartą bilion dolarów. Do tej kosmicznej wartości na przełomie w 2019 roku zbliżyli się Microsoft, Apple, Google i Amazon. Przez pewien czas gigant z Redmond był nawet najdroższym przedsiębiorstwem na świecie, jednak miejsca w pierwszej trójce dość szybko się zmieniają. Tymczasem powoli zbliżamy się do momentu, w którym można już snuć przewidywania dotyczące podwojenia tego wyniku.

Microsoft stał się firmą o wartości biliona dolarów (tysiąca miliardów, trillion według systemu amerykańskiego) na początku czerwca 2019 roku (według innych źródeł — już w kwietniu). Dojście do takiej wartości z poziomu 500 miliardów zajęło firmie nieco ponad dwa lata. Na dzień dzisiejszy wynosi ona natomiast 1,425 biliona dolarów. Jak widać na wykresie od MacroTrends, krzywa rośnie wykładniczo. Nie licząc zachwiania po wybuchu pandemii COVID-19, wartość przedsiębiorstwa stale rośnie i najprawdopodobniej będzie podwajać się w coraz krótszych odstępach czasu.

Wartość rynkowa Microsoft. Źródło: MacroTrends.net

Takie przyspieszenie tłumaczy się oczywiście rosnącym biznesem chmurowym, który firmie przynosi największe zyski, a także zagarnianiu udziału rynkowego Amazona. Wpływają też na to obiecujące pozostałe działy. Jak pisze Danny Vena z The Motley Fool, firmy zajmującej się doradztwem finansowym i inwestycyjnym:

Pandemia pokazała, że nieposiadanie strategii chmurowej jest receptą na niepowodzenie w wielu biznesach. Podczas gdy coraz więcej firm zaczyna cyfrową transformację, Microsoft nadal domyka lukę dzielącą go od Amazona i rozszerza swoją przewagę nad Google Cloud.

Jeśli Microsoft nadal utrzyma całkowity wzrost dochodów o 14% przez następnych kilka lat, generując też wzrost EPS i wolnych przepływów pieniężnych o ok. 17%, to znajdzie się na prostej drodze do wartości 2 bilionów.

Oczywiście wzrost nie może być nieograniczony, ponieważ nie jest nieograniczona liczba firm, którym Microsoft może dostarczyć swoje usługi, moc obliczeniową chmury, oprogramowanie i sprzęt. Jeśli jednak chodzi o cyfrową transformację, nadal wiele biznesów dopiero znajduje się na jej progu, dlatego jest tu sporo do zrobienia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/analyst-predict-microsoft-will-crest-2-trillion-market-cap-sooner-than-you-think/

Polecamy również w kategorii Microsoft