Visual Studio Code w przeglądarce już dostępne w wersji Preview

Visual Studio Code w przeglądarce już dostępne w wersji Preview

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:22
25.10.2021
2705 wyświetleń

Microsoft udostępnił wersję zapoznawczą Visual Studio Code (VS Code) w przeglądarce. Visual Studio Code for the Web umożliwia deweloperom korzystanie z lżejszej wersji środowiska bezpośrednio w przeglądarce, bez konieczności instalowania go na swoich komputerach. Jest to dla Microsoftu kolejny etap w realizacji wizji rozwoju narzędzia, które może uruchamiać się w pełni bezserwerowo w przeglądarce.

Microsoft przedstawił parę scenariuszy, w których wersja webowa okaże się przydatna. To lokalne przeglądanie i edytowanie plików, budowanie aplikacji HTML, JavaScript i CSS po stronie klienta w połączeniu z przeglądarkowymi narzędziami do debugowania, edytowanie kodu na komputerach, na których instalacja VS Code nie jest łatwa, takich jak Chromebooki, czy nawet programowanie na iPadach.

VS Code for the Web

Wspierane są przeglądarki z obsługą File System Access API, czyli na chwilę obecną Microsoft Edge i Google Chrome. W przeglądarkach bez tego wsparcia użytkownicy nadal jednak będą mogli otwierać pojedyncze pliki, przesyłając je i pobierać za pomocą przeglądarki. Webowa wersja narzędzia wiąże się też z innymi różnicami i ograniczeniami:

Jako że VS Code for the Web uruchamia się w całości w przeglądarce, niektóre doświadczenia będą naturalnie bardziej ograniczone w porównaniu do tego, co możecie robić w aplikacji desktopowej. Na przykład terminal i debugger nie są dostępne, co ma sens, ponieważ nie można skompilować, uruchomić i debugować Rust lub Go w sandboksie przeglądarki (chociaż pojawiające się technologie, takie jak pyodide i kontenery webowe, które mogą pewnego dnia to zmienić).

Trochę bardziej nienaruszone są doświadczenia edycji kodu, nawigacji i przeglądania, które na desktopach są na ogół zasilane przez usługi językowe i kompilatory, które oczekują systemu plików, środowiska wykonawczego i środowiska obliczeniowego. W przeglądarce te doświadczenia są napędzane przez usługi językowe działające w pełni w przeglądarce (brak systemu plików, brak runtime'ów), które zapewniają tokenizację kodu źródłowego i kolorowanie składni oraz wiele operacji na pojedynczych plikach.

— Chris Dias, Visual Studio Code, Microsoft

Aplikacja jest już dostępna pod adresem vscode.dev. Więcej informacji o narzędziu znajdziecie na blogu Visual Studio.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://code.visualstudio.com/blogs/2021/10/20/vscode-dev

Polecamy również w kategorii Windows Insider